کدخبر: ۳۱۷۳۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس‌جمهوری پس از بازگشت از توکیو خبر داد؛

پیشنهادات جدید ژاپن برای شکستن تحریم‌های ایران

اقتصادنیوز؛ حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، پس از بازگشت از سفر به مالزی و ژاپن در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ژاپنی‌ها و اروپایی‌ها فعال هستند تا تحریم ها را بشکنند، گفت: ژاپنی‌ها در حوزه شکستن تحریم‌ها پیشنهادات جدیدی داشتند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان پس از بازگشت از سفر مالزی و ژاپن، در نشست خبری در فرودگاه مهرآباد، با اشاره به جزئیات این دو سفر اظهار داشت: اجلاس مالزی یک اجلاس نویی برای کشورهای اسلامی بود.

وی افزود: این اجلاس بر مبنای توسعه بود و در جهت همکاری کشورهای اسلامی برای دستیابی به یک توسعه مطلوب برگزار شد. از ۸۰ کشور، صاحب‌نظران دعوت شده بودند و از سران کشورهای اسلامی نیز سران ایران، ترکیه، قطر و مالزی حضور داشتند.

رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه سران چهار کشور علاوه بر سخنرانی، عصر همان روز یک جلسه بحث راجع به این موضوع داشتند که «چگونه باید در دنیای اسلام به توسعه برسیم؟»، گفت: جلسه مهمی بین سران کشورهای اسلامی، تشکیل و تصمیمات خوبی نیز اتخاذ شد و از سران کشورهای دیگر نیز قرار شد که در آینده دعوت شود. بحث‌ها و تصمیمات خوبی صورت گرفت.

ذوق حسن روحانی

روحانی ادامه داد: علاوه بر این اجلاس توسعه روابط با کشور دوست مالزی برای ما اهمیت دارد و خوشبختانه از ابتدای دولت یازدهم روابط دو کشور نسبت به قبل گرم تر و صمیمانه تر شده و در دورانی که آقای دکتر ماهاتیر محمد مسوولیت نخست وزیری را برعهده گرفتند، روابط بسیار نزدیک تر شد. در این مدت کوتاه، ۴-۳ بار با هم گفت و گو و بحث داشتیم و راجع به روابط دوجانبه تصمیمات بسیار خوبی گرفتیم و بنا شد به زودی اجلاس مشترک همکاری های دو کشور تشکیل شود و آقای ماهاتیر محمد علاقمند هست در آینده نزدیک از تهران بازدید داشته باشد.

وی بیان کرد: خوشبختانه تصمیمات خوبی برای دو کشور در زمینه صنعت و مخصوصاً در بخشی از زمینه های مهم صنعتی اتخاذ شد؛ در زمینه مسائل اقتصادی و مالی- بانکی نیز بحث های خوبی انجام شد. پیشنهاد ایران در اجلاس کشورهای اسلامی موضوع اقتصاد دیجیتال و بازار مشترک در این زمینه، ایجاد صندوق مشترک برای فناوری های نو و شرکت های دانش بنیان و همچنین مساله رمز ارزها و همکاری در هوش مصنوعی و امنیت سایبری بود که این پیشنهادات هم مورد توجه قرار گرفت و هم سران موافقت کردند که در این راستا همکاری های عملی طراحی و برنامه ریزی شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به دیدار خود با رجب طیب اردوغان گفت: در این دیدار راجع به مسائل سوریه بحث شد. همچنین با امیر قطر نیز دیدار و بحث کردیم و راجع به صلح هرمز صحبت‌هایی شد.

روحانی در ادامه با اشاره به سفر خود به ژاپن اظهار داشت: امسال، نودمین سال روابط سیاسی دو کشور است و من و آقای شینزو آبه امسال سه ملاقات داشتیم که پس از ۴۰ یا ۴۱ سال آقای آبه به ایران آمد و دعوت کرد تا من هم به ژاپن بروم.

 

شینزو آبه

وی با بیان اینکه در این دیدارها روابط دوجانبه فرهنگی و سیاسی مورد بحث بوده است، گفت: اصولاً از لحاظ فرهنگی، اشتراکات خوبی بین دو کشور وجود دارد و ریشه‌های مشترک فرهنگی داریم. به غیر از روابط دوجانبه، یک جلسه با شرکت‌های ژاپنی داشتیم که در ایران فعالیت می‌کردند و هنوز روابط خود را در شرایط تحریم، حفظ و تأکید کردند که روابط را ادامه دهند.

رئیس‌جمهور افزود: به غیر از روابط دو جانبه، دو مسئله دیگر هم مطرح بود که یکی از آنها درباره تحریم بودند که برخی از کشورها نسبت به این موضوع حساس‌تر هستند و به جز یکی، دو کشور، همه مخالف تحریم هستند؛ آمریکایی‌ها ناچارند از راه غلطی که رفته‌اند، بازگردند.

روحانی گفت: تحریم به ضرر همه کشورها است و تصمیمی باخت باخت است. ژاپن و اروپایی‌ها فعالند تا تحریم را بشکنند. شکستن تحریم کاری ملی، ضروری و انقلابی است و وظیفه همه ماست. دیشب یک ساعت جلسه خصوصی با رئیس‌جمهور ژاپن داشتم، سپس هم شام کاری.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه ژاپنی‌ها یک پیشنهاد جدید درباره شکستن تحریم داشتند، گفت: ما هم یک پیشنهاد داشتیم که با هم بحث کردیم.

رئیس‌جمهور افزود: امنیت انرژی وابسته به منطقه است و مذاکرات خوبی داشتیم. ژاپن از طرح ایران حمایت می‌کند. ژاپن می‌خواهد یک کشتی تجسسی را به منطقه بیاورد البته نه به خلیج‌فارس بلکه در باب‌المندب و دریای عمان که به ما توضیح داد و تشریح کرد. نظر ما درباره امنیت منطقه ثابت است و امنیت آن باید توسط کشورهای منطقه باشد.

روحانی تصریح کرد: ژاپن و آقای آبه اعلام کرده‌اند که می‌خواهند در چابهار سرمایه‌گذاری کنند. ترانزیت جنوب به شمال که از چابهار شروع می‌شود و تا خزر، ترکمنستان و اینچه‌برون می‌آید، برایشان مهم است.

وی با اشاره به مسئله افغانستان گفت: در خصوص مشارکت دو کشور برای صلح در افغانستان صحبت شد. علاوه بر این، درباره منطقه بحث شد و مسائل فلسطین، سوریه و عراق مورد بررسی قرار گرفت. درباره یمن، مقداری بیشتر صحبت شد و ژاپن معتقد است که جنگ در یمن باید پایان پیدا کند.

رئیس‌جمهور افزود: ژاپنی‌ها کشوری بودند که در زمان دولت مصدق، وقتی انگلیس نفت ایران را تحریم کرد، اولین کشوری که تحریم را شکست، ژاپن بود و سابقه تحریم‌شکنی را دارد.

روحانی تأکید کرد: سفر به مالزی و ژاپن بسیار اهمیت داشت و توافقات خوبی داشتیم.

 

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند