کدخبر: ۳۱۷۴۰۳ لینک کوتاه

رسانه‌های ژاپنی خبر دادند؛

گفت‌وگوی شینزوآبه با ترامپ و جانسون پس از سفر روحانی

اقتصادنیوز؛ رسانه‌های ژاپنی می‌گویند «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور امروز (شنبه) تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو کرده است. پیش‌تر نیز منابع خبری از گفت‌وگوی نخست‌وزیر ژاپن با همتای انگلیسی خبر داده بودند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازفارس؛ بنابر اعلام رسانه‌های ژاپنی، نخست‌ وزیر این کشور امروز تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفت‌وگو کرده است.

به نوشته وبگاه ژاپنی «نیکی» «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن  امروز  با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا تماس تلفنی انجام داد. این گفت‌وگو بعد از دیدار روز جمعه «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران با نخست وزیر ژاپن صورت گرفت.

به نوشته این منبع خبری، نخست وزیر ژاپن احتمالا ترامپ را در خصوص جزئیات گفت‌‌وگوهای خود با رئیس جمهور ایران قرار داده است.

در جریان سفر حسن روحانی به توکیو و دیدار با آبه شینزو، دو طرف درباره تنش های کنونی بین تهران و واشنگتن  رایزنی کردند. نخست وزیر ژاپن در دیدار با حسن روحاین خواستار پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ شد.

پیشتر رسانه‌های ژاپنی نوشته بودند که کاخ سفید به شرطی با میزبانی توکیو از رئیس‌جمهور ایران موافقت کرده که ژاپن واشنگتن را در جریان نتایج سفر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران به توکیو قرار دهد.

به نوشته وبگاه نیکی، آبه شینزو در گفت‌‌وگو با حسن روحانی در باره استقرار یک کشتی جنگی این کشور  در منطقه توضیحاتی داد و افزود که این کشتی قصد پیوستن به ائتلاف دریای آمریکا نزدیک تنگه هرمز را ندارد.

رسانه‌های ژاپنی هنوز به محتوای مکالمه تلفنی اّبه شینزو با ترامپ اشاره‌‌ای نکرده‌اند.

یک رسانه ژاپنی در آستانه سفر حسن روحانی به توکیو نوشت که  آبه شینزو احتمالا نمی‌تواند به پیشرفتی قابل توجه در نشست خود با رئیس جمهور ایران دست یابد.

گفت‌وگوی آبه شینزو با همتای انگلیسی

یک روز پس از سفر رئیس‌جمهوری ایران به توکیو، «بوریس جانسون» و «آبه شینزو» نخست وزیران انگلیس و ژاپن در تماس تفلنی درباره تقویت همکاری‌های امنیتی و دفاعی رایزنی کردند.

به گزارش روز شنبه دفتر نخست وزیری انگلیس، سران دو کشور توافق کردند که به تقویت ائتلاف میان دو طرف از جمله توسعه توافق مشارکت اقتصادی اتحادیه اروپا و ژاپن ادامه دهند.

آنها همچنین درباره اهمیت همکاری در زمینه‌ مسائل بین‌المللی از جمله تغییرات آب و هوایی که انگلیس سال آینده میزبان نشست سران کشورها در این زمینه خواهد بود، گفت وگو کردند.

این گفت وگو درست یک روز پس از سفر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران به توکیو و دیدار او با نخست وزیر این کشور صورت گرفت. هرچند در متن بیانیه دفتر نخست وزیری انگلیس به گفت وگوی دو طرف درباره سفر روحانی به توکیو اشاره نشده، اما این تماس در حالی انجام گرفت که اعضای باقی‌مانده در برجام نگران آینده این توافق هستند و ژاپن برای حل این مسائل و تحریم‌های آمریکا تلاش‌هایی را صورت داده است.

سفر روحانی به ژاپن

رییس جمهوری ایران عصر روز گذشته (جمعه) در رأس هیأتی بلندپایه وارد توکیو شد و در کاخ نخست وزیری این کشور به طور رسمی از سوی «آبه شینزو» مورد استقبال قرار گرفت.

روحانی در بدو ورود به ژاپن و پس از استقبال رسمی، وارد گفت‌ وگوی خصوصی با آبه شینزو شد و بعد از این نشست نیز در مذاکرات مشترک با وی شرکت کرد.

روحانی صبح امروز (شنبه) نیز با مدیران ارشد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی در توکیو دیدار و گفت وگو کرد.

آبه شینزو نخست وزیر ژاپن خردادماه سال جاری به عنوان نخستین نخست وزیر این کشور در ۴۰ سال گذشته، به تهران سفر و در این سفر با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

آبه، هدف خود از آن سفر را کمک به کاهش تنش در منطقه عنوان کرده بود و رسانه‌های ژاپنی از تلاش او برای حل مسائل مربوط به برجام و تحریم‌های آمریکا خبر داده بودند؛ سفر روحانی به توکیو در پاسخ به سفر آبه و برای تکمیل گفت‌ وگوهایی است که در جریان سفر او به ایران شکل گرفته بود. 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند