کدخبر: ۳۱۷۵۲۲ لینک کوتاه

تعطیلی مدارس در همدان جواب نمی دهد/کیفیت بنزین مورد ظن است

اقتصادنیوز: همدان معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار همدان گفت: ایستگاه های سوخت گیری اتوبوس ها نیازمند ساماندهی است و همچنین شهرداری با شرکت نفت برای دریافت سوخت و بنزین یورو ۴ همراهی کند.

به گزارش اقتصادنیوز محمودرضا عراقی یکشنبه یکم دی ماه در کارگروه شرایط ویژه آلودگی هوای استان همدان، اظهار کرد: روز گذشته نامه ای از محیط زیست مبنی بر جلسه اضطراری درباره هوا به استانداری ارسال و امروز جلسه اضطراری تشکیل شده است.

وی درباره انکار دستگاه های عضو کارگروه درباره آلودگی هوا بیان کرد: به دستگاه محیط زیست اعتماد می کنیم و آمار آنها را قبول داریم.

معاون استاندار در پاسخ به انتقاد مدیرکل مدیریت بحران استانداری از رسانه ها مبنی بر کم کاری دستگاه های ذیربط نیز گفت: رسانه ها باید نواقص و مشکلات را بنویسند تا مدیران انجام دهند.

وی ادامه داد: عملکرد نهادهای همدان در بارش های برف و باران خوب بوده اما درباره آلودگی هوا کم کاری های دبیرخانه کارگروه اضطرار باعث انتقادهای اصحاب رسانه شده است.

عراقی با انتقاد از نبود شهردار در جلسه فوق، تصریح کرد: شهردار باید حتما در این جلسات حضور داشته باشد و علت نبود خود را توضیح دهد.

۳۰ آذر آلوده ترین روز سال همدان

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز گفت: امسال در شرایطی هستیم که موضوع آلودگی بیش از سال های قبل مطرح شده است به طوریکه در سال های قبل حوالی ساعت ۱۳ به بعد آلودگی نداشتیم اما متاسفانه امسال به علت سرمای شدید آلودگی را در همه ساعات داریم.

سیدعادل عربی با بیان اینکه محیط زیست از ادارت گلایه دارد چرا که همه فقط از محیط زیست انتظار دارند، افزود: در آذرماه سال گذشته هشت روز ناسالم برای گروه های حساس به ثبت رسیده بود که امسال در مدت مشابه دو روز ناسالم برای تمامی گروه ها و ۹ روز ناسالم برای گروه های حساس داشتیم که وضعیت ناسالم با بارندگی ها بیشتر شد.

وی با بیان اینکه اوج آلودگی هوا در ۳۰ آذرماه بود که تحلیل ما به علت اوج ترددها بوده است، تصریح کرد: غلظت آلاینده ها در روز گذشته بیش از اندازه استاندارد بود به طوریکه از ساعت ۲۳ دیشب شاخص بالای ناسالم برای همه گروه ها بوده و وضعیت هوا در ساعت های سه تا هفت صبح در حد پاک بوده است.

وی با بیان اینکه در همین لحظه وضعیت هوا ناسالم برای همه گروه ها است، تصریح کرد: شاخص روزانه امروز با ۱۶۶ از ۱۱ ظهر دیروز تا ۱۱ امروز ناسالم است به طوریکه براساس شاخص های محیط زیست وضعیت اضطرار AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ است که برای همه افراد ناسالم است و اکنون هوای همدان در این رنج قرار دارد.

عربی ادامه داد: در شهر همدان فقط یک ایستگاه وجود دارد که توسط آن وضعیت آلودگی را رصد می کنیم اما با دستگاه پورتابل کالیبره دستی در سطح شهر درصد آلودگی را اندازه گیری کردیم و آلودگی را در همه سطوح شهر دیدیم به طوریکه آلودگی هوا در میدان شریعتی، استانداری و اداره محیط زیست خود را نشان می داد.

وی با بیان اینکه سه میلیارد تومان هزینه هر ایستگاه پایش هوا است، تصریح کرد: اگر بتوانیم یک ایستگاه در میدان دانشگاه و یکی در شهرک مدنی بزنیم کمکی به پالایش هوا خواهد شد.

وضعیت هوای همدان پایدار است

کارشناس مرکز پیش بینی هواشناسی استان همدان نیز گفت: وضعیت هوای همدان در حال حاضر پایدار است.

محمدحسن باقری شکیب افزود: از سه شنبه سامانه کم فشاری وارد استان می شود که وزش باد را در سه شنبه خواهیم داشت و پنجشنبه نیز بارش کمی صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه تنها در بالاشهر همدان مقداری آلودگی دیده می شود، خاطرنشان کرد: وارونگی دما برای تبریز و کرمانشاه کاملا محرز و آلودگی محسوس تر است اما برای همدان آلودگی هوا محسوس نیست.

 

کیفیت بنزین مورد ظن است

 

مسئول کنترل آلودگی هوا در دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز گفت: اختلاف آلودگی تبریز و تهران با همدان در این است که در همدان فقط یک پارامتر بالا داریم اما در استان های فوق همه پارامترها بالا هستند.

مهدی خدابخشی اظهار کرد: کیفیت بنزین شائبه ای است که از وجود سرب در بنزین و کم شدن کیفیت بنزین پس از گرانی های اخیر حکایت دارد.

وی با بیان اینکه کیفیت بنزین مورد ظن است، تصریح کرد: تمهیدات مانند تعطیلی مدارس و زوج و فرد کردن خودروها باعث کم شدن آلودگی هوا می شود.

 

افراد حساس ماسک بزنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا نیز گفت: دستورالعمل های احتیاطی در زمان آلودگی آن است که کودکان و بیماران قلبی و تنفسی از ورزش و تردد در فضای باز خودداری کنند.

دکتر منوچهر کرمی ادامه داد: مراجعات بیماران تنفسی در طول آذر ماه رصد داشته که بعد از دوره ۶ تا ۱۰ آذر و کنترل آنفلوآنزا مراجعات این بیماران به حداقل رسیده است‌.

وی درباره تعطیلی مدارس نیز گفت: تعطیلی مدارس در برخی از استان ها اثرگذار است اما در همدان پاسخ نمی دهد.

کرمی درباره موارد پیشگیرانه برای جلوگیری از بیماری های تنفسی نیز بیان کرد: ماسکی که برای جلوگیری از استنشاق آلودگی تاثیر گذار باشد، ماسک های N95 است که استفاده از آن برای عموم مردم، پلیس های راهور و کسانی که مجبور به تردد در سطح شهر هستند، توصیه می شود.

اتوبوس ها بنزین یورو ندارند

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه همدان نیز گفت: نخستین چیزی که مربوط به آلودگی در ذهن متبادر می شود، عدم کیفیت فرآورده های عرضه شده است.

امین روستایی با بیان اینکه بنزین و گازوئیل دو محصول ارائه شده توسط شرکت پخش فرآورده ها است، اضافه کرد: براساس مصوبه هیئت دولت بنزین و گازوئیل یورو پخش و توزیع می شود.

وی اظهار کرد: در همدان ۱۰ جایگاه گازوئیل یورو توزیع می کنند و در حال حاضر ۲۳ جایگاه در استان نفت و گاز یورو توزیع می کنند.

وی ادامه داد: به علت مشکل زیرساختی که داریم شهرداری ها برای اتوبوس های خودنفت و گاز بالای هزار می سوزانند و سهمیه یورو ندارند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری همدان نیز گفت: رسانه ها از مدیریت بحران انتقاد می کنند و هرچه که دلشان می خواهد می نویسند در حالیکه این کار اشتباه است.

علیمردان طالبی ادامه داد: مدیریت بحران مجموعه ای از دستگاه ها است و نباید همه اقدامات از مدیریت بحران پیگیری شود.

تعطیلی مدارس به امتحانات دی ماه خلل وارد نکند

معاون آموزشی دوره ابتدایی استان همدان نیز تاکید کرد: موافق با تعطیلی مدارس نیستیم.

یاسر نانکلی ادامه داد: ما علاقمند به سلامت دانش آموزان هستیم اما تابع نظرات تخصصی و کارشناسی سازمان ها هستیم و عضویت ما در این کار گروه به علت اطلاع رسانی است.

وی اظهار کرد: دی ماه امتحانات نهایی کشوری داریم و تعطیلی مدارس باعث جاماندن دانش آموزان از این امتحانات می شود.

نانکلی ادامه داد: باتوجه به آلودگی هوا، اطلاع رسانی های لازم صورت بگیرد که دانش آموزان در این ایام در فضای باز ورزش نکنند و زنگ های ورزش را در کلاس ها بگذرانند.

رئیس پلیس راهور استان همدان نیز گفت: باوجود آلودگی هوا و اطلاع رسانی رسانه ها، ۱۵ دستگاه آلاینده به پارکینگ فرستاده و تعدادی خودرو آلاینده اعمال قانون شدند. 

سرهنگ علی فکری درباره پیشنهاد زوج و فرد کردن عبور و مرور خودروها افزود: زیرساخت های زوج و فرد را در همدان نداریم چرا کهامکانات و نیروی لازم برای این امر در اختیار نیست.

وی ادامه داد: در بازدیدی که شب گذشته از سطح شهر داشتیم، ترافیک بیشتر در کمربندی های سطح شهر و فرودگاه دیده شد و درعوض ترافیک خاصی در میادین اصلی نداشتیم.

وی با تاکید بر معاینه فنی خودروها، خاطرنشان کرد: معاینه فنی خودروها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که ضرورت دارد اتوبوس ها نیز در این قانون اعمال شوند.

فکری بااشاره به خودروهای اسقاطی سطح شهر، ادامه داد: از رده خارج کردن خودروهای اسقاطی که چندسالی خیلی ضعیف شده کمک شایانی به کم شدن الودگی خواهد کرد.

وی بااشاره به حضور صنف حمل و نقل در جلسه، تصریح کرد: استفاده از سوخت یورو ۴ و ۵ باید جدی گرفته شود چرا بخشی از آلاینده ها مربوط به سوخت است.
 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند