ابداع روش جدید برای جلوگیری از ریزش مو

کدخبر: 317844
​اقتصاد نیوز:پژوهشگران "دانشکده پزشکی آیکان در مانت ساینای"(New York's Icahn School of Medicine at Mount Sinai) نیویورک اخیرا اظهار کرده‌اند جلوگیری از انقباض غلاف پوستی(dermal sheath) می‌تواند ریزش موی افراد را متوقف سازد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا ، دانشمندان آمریکایی اخیرا در یک مطالعه جدید از مکانیسم جدیدی در زمینه ریزش مو پرده برداشته‌اند و فکر می‌کنند برای جلوگیری از بروز طاسی مردانه ، می‌توان از آن استفاده کرد. دانشمندان معتقدند با متوقف کردن یک حرکت عضلانی که اخیراً کشف شده است و نقش مهمی در دستگاه فولیکول مو دارد می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد.

مکانیسم تازه کشف شده روی یک جزء مو بنام غلاف پوستی قرار دارد. غلاف پوستی بخش خارجی فولیکول‌های مو را محاصره کرده است و دانشمندان از مدت‌ها پیش نقش موثر آن در بازسازی و احیای "پاپیلای پوستی" یا "درمال پاپیلا"(dermal papilla) را دریافته بودند.

اما دانشمندان دانشکده پزشکی آیکان در مانت ساینای در مطالعه اخیرشان حدس زدند که احتمالا نقش این غلاف پوستی به اینجا ختم نمی‌شود و احتمالا در بخش‌های دیگر نیز نقش دارد. هر زمان که یک مو از سر فرد جدا می‌شود، سلول‌های پاپیلای پوستی در پایه فولیکول‌های در حال رشد، به سمت سلول‌های بنیادی در نوک فولیکول حرکت می‌کنند. سلول‌های پاپیلای پوست هنگام رسیدن موی تازه به سلول‌های بنیادی سیگنال می‌دهند و ساقه موهای قدیمی‌تر دفع می‌شود. اما به گفته محققان، بعضی اوقات این ارتباط خراب می‌شود.

این تیم با بررسی چگونگی عملکرد این رابطه در موش‌ها، دریافتند که غلاف پوستی در واقع به عنوان یک عضله صاف عمل می‌کند و می‌تواند منقبض و منبسط شود تا بتواند به ساقه مو برسد و سلولهای پاپیلای پوستی را برای حرکت، بردارد. دانشمندان معتقدند که همین روند در موهای انسان نیز صدق می‌کند و با وارد شدن مو به مرحله "تخریب"، غلاف پوستی منقبض می‌شود تا رشته موهای ناخواسته از بین بروند.

دکتر "مایکل رندل"(Michael Rendl) گفت: مسدود کردن عضله تازه کشف شده و انقباض آن نمی‌تواند طاسی ناشی از آن فرایندها را درمان کند اما در عوض، جلوگیری از انقباض و متوقف کردن مرحله تخریب چرخه، این توانایی را دارد که بتواند ساقه مو موجود را حفظ کند.

یافته‌های این مطالعه در مجله "Science" منتشر شد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما