کدخبر: ۳۱۷۸۸۷ لینک کوتاه

۵ مورد کیک‌های آلوده در پلدختر مشاهده شد

اقتصادنیوز: مدیر مرکز بهداشت پلدختر گفت: پنج مورد کیک‌های آلوده و سه مورد بیماری هاری تا کنون در سطح این شهرستان مشاهده شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، عباس میرهاشمی شامگاه سه‌شنبه در جلسه شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان پلدختر اظهار داشت: سه نمونه مثبت بیماری هاری در روستاهای چم مهرمربوط به سگ، روستای سرکن الاغ و منطقه «زورانتل» مربوط به یک قلاده شغال امسال در شهرستان پلدختر مشاهده شد.

وی افزود: شبکه بهداشت و درمان پلدختر در صورت گزیدگی و با شناخته شد نحیوان سه نوبت واکسن هاری تزریق می‌کند اما چنانچه حیوان شناخته نشده باشد یک نوبت واکسن در روز چهاردهم گزیدگی نیز تزریق می‌شود.

مدیر مرکز بهداشت پلدختر گفت: نمونه مثبت بیماری هاری مربوط به شغال در منطقه «زورانتل افرینه» به دلیل گزش اتفاق نیفتاده، واکسیناسیون انجام نشد اما اهالی منطقه از سوی این مرکز آموزش توجیهی شدند.

وی به سگ‌های ولگرد اشاره کرد و افزود: متاسفانه سگ‌های ولگرد به صورت دسته(گله‌ای) جمعی شب‌ها در سطح شهر پلدختر جولان می‌دهند که باعث آزار شهروندان است و از سوی فرمانداری و بخشداری مرکزی مکاتباتی جهت اتلاف آنها به مرکز بهداشت و درمان صورت گرفته است.

میرهاشمی یادآورشد: با توجه به این که متولی اتلاف و جمع آوری سگ‌های ولگرد در شهر، شهرداری و در روستا، بخشداری و دهیاری است و شبکه بهداشت و درمان به عنوان ناظر بهداشتی است، بارها در زمینه همکاری و تأمین آهک جهت دفن بهداشتی سگ‌های ولگرد اعلام آمادگی شده اما تا کنون اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته است.

وی به کیک‌های آلوده اشاره کرد و افزود: تا کنون پنج نمونه مثبت کیک‌های آلوده در پلدختر مشاهده شده که از سوی شبکه بهداشت به مرکز استان ارسال شده است.

مدیر مرکز بهداشت پلدختر گفت: برای حفظ سلامت دانش آموزان از کیک‌های آلوده بوفه‌های مدارس به صورت موقت تعطیل شده و دانش‌آموزان به استفاده از خوراکی‌های خانگی تشویق و ترغیب شدند.

هاشمی یادآورشد: تا کنون 71 نفر در سطح شهرستان مشکوک به آنفلوآنزا مشاهده شده که 21 نفر آنها بستری شده است.

بخشدار معمولان در این جلسه گفت: تا کنون یک مورد کیک‌های آلوده در سطح شهر معمولان مشاهده شده که برای آزمایش به شبکه بهداشت تحویل داده شده است.

سید حبیب الله موسوی اظهار داشت: برای رفع دغدغه خانواده‌ها ضرورت دارد، شبکه بهداشت در کوتاه‌ترین زمان ممکن در سطح شهر و روستای معمولان در رابطه با کیک‌های آلوده اطلاع رسانی و آموزش‌های لازم را ارائه دهد.

وی خاطرنشان کرد: چند روز پیش یک دستگاه آمبولانس توسط یکی از خیران به مرکز خدمات درمانی معمولان اهدا شد که به دلیل نبود راننده بدون استفاده مانده که فعال شدن آن ضرورت دارد. 

بخشدار معمولان به بیماری اشاره کرد و گفت: تا کنون یک مورد مثبت بیماری‌ هاری در این بخش مشاهده شده که اقدامات خوبی و موثری در این رابطه صورت گرفته اما با توجه به اهمیت موضوع کافی نیست و باید ادامه داشته باشد.

وی افزود: تعدادی از روستاهایی که در جریان سیل فروردین ماه سال جاری آبرسانی آنها دچار مشکل شد و تا کنون به صورت موقت به آنها آبرسانی شده انتظار می‌رود تامین آب آنها به صورت پایدار انجام شود.

موسوی یادآورشد: شبکه بهداشت  از نظر رسیدگی‌های بهداشتی به روستاهای چم‌شهران یا چم کبود که جدید احداث شدند و روستای ابراهیم‌آباد ورود پیدا کند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند