کدخبر: ۳۱۸۱۴۵ لینک کوتاه

درخواست رئیس جمهور مصر از ترامپ؛

در مقابل اردوغان وارد میدان شوید

رئیس جمهور مصر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود از او خواست برای «مداخله» ترکیه در لیبی، وارد میدان شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «عبدالفتح السیسی» رئیس جمهوری مصر که خود زمانی یک نظامی بوده است، روز پنج‌شنبه در تماس تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، به حمایت از ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی پرداخت و او را فردی ضدتروریسم خواند.

سخنگوی ریاست جمهوری مصر شامگاه پنجشنبه (۵ دی) اعلام کرد که سیسی و ترامپ تلفنی در مورد تحولات برخی از پرونده‌های منطقه‌ای به ویژه اوضاع لیبی تلفنی گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند.

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری مصر، عبدالفتح السیسی طی این گفت‌وگو تأکید کرد که مصر از اراده مردم لیبی در تحقق امنیت و ثبات این کشور حمایت می‌کند. رئیس جمهور سیسی همچنین بر اهمیت نقش مهم اقدامات ارتش حفتر در «مبارزه با فساد» و تضعیف فعالیت‌های گروهک‌ها و شبه نظامیان مسلح در لیبی که تهدیدی برای امنیت جهانی است، تأکید کرد.

السیسی در تماس تلفنی امشب خود با ترامپ،  خواستار ممانعت از مداخلات خارجی غیرقانونی در امور لیبی شد.

اشاره رئیس جمهور مصر به اظهارات اخیر مقامات ترکیه به ویژه «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور این کشور است که بعد از دیدار با مقامات دولت وفاق لیبی و تونس اعلام کرد که آنکارا آماده است در صورت درخواست این دولت، به لیبی نیروی نظامی بفرستد.

لیبی بعد از سرنگونی سرهنگ «معمر القذافی»، دیکتاتور لیبی در سال ۲۰۱۱، مدتی بدون دولت مرکزی ماند تا اینکه سال ۲۰۱۵ با حمایت سازمان ملل و جامعه بین‌الملل، دولت وفاق ملی با هدف ایجاد ثبات در این کشور به ریاست «فایز سراج» بر اساس توافق «صُخیرات» مغرب تشکیل شد. هم‌اکنون شهر طرابلس، محل استقرار این دولت و پارلمان وابسته به آن است.

به دنبال تشکیل این دولت، نیروهای سیاسی و نظامی حامی ژنرال حفتر نیز دست به ایجاد دولت موازی به ریاست «عبدالله الثنی» و پارلمان در طبرق زدند که به پارلمان طبرق معروف است و طی این سال‌ها، بین نیروهای مورد حمایت این دو دولت و پارلمان، جنگ و درگیری است.

دولت وفاق ملی و دولت طُبرق لیبی بر سر تصاحب قدرت در این کشور در حال نزاع و جنگ هستند و همین امر باعث ایجاد صف‌بندی‌های بین‌المللی و منطقه‌‌ای شده است. به رغم اینکه دولت وفاق لیبی به ریاست فایز السراج مورد حمایت اروپا، آمریکا و سازمان ملل است، ولی مصر، عربستان سعودی، امارات و یونان، از دولت موازی مستقر در بنغازی حمایت سیاسی و نظامی می‌کنند.

دو هفته پیش ترکیه دو تفاهم‌نامه همکاری امنیتی و ترسیم مرزهای دریایی با دولت وفاق ملی لیبی امضا کرد تا بتواند منابع انرژی در دریای مدیترانه را اکتشاف و استخراج کند؛ این اقدام، باعث ناراحتی مصر، یونان، قبرس جنوبی و ژنرال خلیفه حفتر شده و قرار است چهار کشور یونان، مصر، فرانسه و قبرس یونانی نشین روزهای چهارم و پنجم ژانویه (۱۳ و ۱۴ دی) در قاهره حول تحولات لیبی دور هم جمع شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند