کدخبر: ۳۱۸۱۵۶ لینک کوتاه

خبرگزاری فارس در روز ۵ دی‌ماه گزارش داد

حضور پررنگ نیروهای امنیتی در برخی شهرها

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشت: با توجه به فراخوان صورت گرفته طبیعی بود که نیروهای نظامی و انتظامی از صبح امروز در سطح شهر حضور پررنگ‌تری داشته باشند. این حضور از سوی رسانه‌های معاند برای القای ناامنی بارها انتشار پیدا کرد که شاید همین موضوع در ترس و عقب‌نشینی ضدانقلاب و اشرار برای حضور دوباره در سطح شهر بی‌تأثیر نبود.

به گزارش اقتصادنیوز، خبرگزاری فارس در گزارشی به وضعیت امروز شهرهای ایران پرداخت. 

گزارش این خبرگزاری از اقصی نقاط ایران می گوید ایرانی ها به دور از هیاهوهای ایجاد شده امروز 5 دی ماه روزی آرام را پشت سر گذاشتند.  آنچه می خوانید گزارش میدانی خبرنگاران استانی خبرگزاری فارس از شهرهای مختلف کشور است.

اصفهان

اصفهان که به عنوان یکی از کانون‌های درگیری ناآرامی‌های آبان ماه شاهد حوادث تلخ و ناگواری بود این بار نیز از سوی ضدانقلاب به عنوان یکی از شهرهای فراخوان داده شده مطرح بود. بررسی‌های فارس نشان می‌دهد از ساعات اولیه امروز 5 دی ماه تا این ساعت، اصفهان یکی از آرام‌ترین روزهای خود را سپری کرده، در سطح شهر هیچ گونه ناآرامی گزارش نشده و عبور و مرور در همه نقاط شهر به صورت عادی در حال انجام است.

با توجه به فراخوان صورت گرفته طبیعی بود که نیروهای نظامی و انتظامی از صبح امروز در سطح شهر حضور پررنگ‌تری داشته باشند. این حضور از سوی رسانه‌های معاند برای القای ناامنی بارها انتشار پیدا کرد که شاید همین موضوع در ترس و عقب‌نشینی ضدانقلاب و اشرار برای حضور دوباره در سطح شهر بی‌تأثیر نبود.

یکی از امیدهای دشمنان، شکل‌دهی اعتراضات از میان مراسم‌های چهلم کشته‌شدگان آبان ماه بود که برای نمونه آرشام ابراهیمی در اصفهان و ساسان عیدی‌وند در یزدانشهر نجف‌آباد بود؛ جالب این جاست در تصاویری که رسانه‌های خارج نشین از این مراسمات منتشر کرده‌اند کاملاً عادی است و هیچ گونه درگیری حتی به صورت محدود در آن‌ها قابل مشاهده نیست.

این در حالی است که روز گذشته محموله‌ای شامل بیش از 126 قبضه سلاح ساچمه‌زن شورشی، کلت کمری و کلاشینکف و 900 فشنگ جنگی که از مرزهای غربی وارد کشور شده بود با تلاش سربازان گمنام امام زمان (عج) اداره کل اطلاعات این استان در اصفهان کشف و توقیف شد. 

 

 

کرمانشاه

علیرغم تلاش و برنامه‌ ریزی‌های متعدد ضد انقلاب برای ادامه دار کردن اغتشاشات در شهرها و مراکز استان، کرمانشاه شب آرامی را سپری کرد و مردم از اولین برف زمستان سال 98 لذت بردند.

به صورت معمول مرکز اعتراضات و شلوغی‌های سیاسی و انتخاباتی در شهر کرمانشاه، میدان آزادی، چهارراه سی متری و چهار راه نوبهار است که با توجه به فراخوان عمومی ضد انقلاب برای حضور مردم در خیابان، مراکز تجمعاتی کرمانشاه، مثل روزهای گذشته بود و هیچ گونه تجمعی صورت نگرفت.

البته نیروی انتظامی در آماده باش به سر میبرد و در میدان آزادی و منطقه دولت آباد به صورت چشمگیری حضور داشت، اما خبری از حضور معترضان و یا مردم عادی نبود.

نکته جالب توجه، حضور برخی از سرشاخه‌های اعتراضات کرمانشاه در اماکنی مانند ساندویچ فروشی‌ها در هنگامه ظهر بود. به گزارش خبرنگار فارس، برخی از اغذیه فروشی‌های نزدیک به چهار راه سی متری شاهد حضور این افراد بودند و با اعلام اینکه برخی از نقاط شهر دچار التهاب شده مردم را تهییج و شایعه پراکنی می کردند.

از طرفی ضد انقلاب چند فیلم از چهارشنبه سوری و اعتراضات دی ماه سال 96 را به عنوان شورش در کرمانشاه بازنشر داد و سعی کرد از این طریق مردم را تهییج کنند. همین مسئله هم موجب شد که بسیاری از کاربران کرمانشاهی توییتر نسبت به دروغ سلطنت طلبان واکنش منفی نشان دهند.

مازندران

شهر ساری مرکز استان مازندران هم مانند سایر روزها عادی بود. نیروهای انتظامی در خیابان فرهنگ حضور دارند و نمی توان گفت حضور‌شان مانند روزهای عادی است. تعدادشان بیشتر است اما در کنار حضور آرام پلیس مردم نیز مشغول خریدهای روزانه و مغازه دارها هم مشغول کسب و کار عادی هستند. گپ و گفت های عادی بین آنها رد و بدل می شود. افراد از گروه های سنی مختلفی حضور دارند. آموزشگاه های علمی مستقر در این خیابان هم مملو از دانش آموزان دختر و پسری است که با کیف و کتاب مشغول تردد هستند. فروشگاه های بزرگ این خیابان هم کرکره های خود را بی توجه به فراخوان های داده شده بالا نگه داشتند و عده ای از کسبه با مشتری ها در حال بحث و صحبت هستند. درباره فراخوان داده شده از یک مغازه دار می پرسم که پاسخ می دهد «رئیس جمهور برای تعطیلات آمده است محمودآباد آن وقت شما خبرنگاران اینجا هستید؟!»

قزوین

چهارراه ولیعصر قزوین که در آبان ماه گذشته و درپی اجرای برنامۀ افزایش قیمت بنزین، شاهد اعتراضات خیابانی بود امروز کاملاً آرام بود.

رانندگان تاکسی‌های خطی بین شهری در چهارراه ولیعصر مشغول جابجایی دانشجویان غیربومی هستند که با فرارسیدن فصل امتحانات میان شهر خود و قزوین در رفت و آمد هستند و یکی از رانندگان به خبرنگار فارس می‌گوید: «قرار نیست اتفاقی بیافتد اما حتماً بنویس به فکر معیشت ما راننده‌ها هم باشند، با این قیمت سوخت و این کرایه‌ها نمی‌توانیم دخل و خرج خود را جور در بیاوریم.»

خیابان خیام در شهر قزوین نیز، آرام است. این خیابان که یکی از مهم‌ترین مراکز تجاری شهر محسوب می‌شود، مثل همیشه شاهد حضور مردم و رفت و آمد و خرید عادی آن‌ها است. نیروهای انتظامی در بخش‌هایی از خیابان حضور دارند و امنیت کامل در شهر برقرار است.

یکی از دست‌فروشان خیابان خیام هم به خبرنگار فارس گفت: «بهترین زمان خرید و فروش ما همین ساعت‌های عصر است که خانواده‌ها به خیام مراجعه می‌کنند، اگر اتفاقی رخ دهد اولین کسی که آسیب می‌بیند ما دست‌فروش‌ها هستیم که مجبوریم بساط‌مان را جمع کنیم.»

همدان

با وجود اینکه برای امروز پنجشنبه پنجم آبان‌ماه فراخوان برای تجمع در سه مکان آرامگاه بوعلی، پیاده‌راه بوعلی و مقابل استانداری و برای ساعات ۱۰ صبح و ۱۶ صادر شده بود، هیچ اتفاقی رخ نداد.

مادری که در کنار فرزندان خود در حال عبور از فرمانداری است در پاسخ به این سوال که «آیا شما از فراخوان ضد انقلاب برای تجمع امروز خبر دارید» گفت: چنین فراخوانی را نشنیده‌ام، اگر هم شنیده بودم در آن شرکت نمی‌کردم.

یک پسر جوان که تقریباً در جریان گفت‌وگو ما قرار می‌گیرد می‌گوید: «واقعاً از نظر اقتصادی با وضعیت خوبی روبه‌رو نیستیم اما راه حل حل این مشکلات نه آشوب است نه اغتشاش. اگر مجلس به خوبی برنامه‌ریزی و دولت را مدیریت می‌کرد امروز مشکلات کمتری داشتیم.»

نکته جالب اینکه قرار بود زمان فراخوان از ساعت 10 تا 16 باشد که به دلیل بی توجهی مردم به این موضوع رسانه های ضدانقلاب تجمع را تا ساعت 18 تمدید کردند!

هرمزگان

ضد انقلاب اما در هرمزگان فراخوان داده بود که اهالی بندر ساعت 18 بیرون بیایند.

حضور میدانی خبرنگار فارس در محدوده مجتمع سیتی‌سنتر بندرعباس که فراخوان ضدانقلاب در پیرامون آن صورت گرفته بود، نشانگر بی‌توجهی کامل مردم و عادی‌ بودن روال زندگی طبیعی مردم را دارد.

علی سالارحسینی یکی از کسبه در مجاورت سه راه برق بندرعباس می‌گوید: «بجز حضور پر رنگ پلیس در ساعات بعد از ظهر، عملا هیچ تحرک دیگری را ندیده است و در دور گذشته ناآرامی‌ها در آبان‌ماه نیز بندرعباس شاهد تجمع خاصی نبود.»

علی احمدی و همسر و فرزندش نیز که برای خرید به مرکز شهر آمده‌اند از حضور پرشمار نیروهای انتظامی در تعجبند و دلیل آن را از کسبه حوالی سه راه برق جویا می‌شوند! در شهرستان بندرلنگه که در آبان‌ماه شاهد پاره‌ای اعتراضات محدود بودیم نیز گزارش خبرنگار فارس حکایت از دست رد مردم بر سینه ضدانقلاب در ایجاد تجمعات غیرقانونی دارد.

شیراز

اما در شیراز پس از چند روز و فروکش کردن اشوب شهر به حالت سابق بازگشت و زندگی به روال عادی خود جریان یافت‌ تا اینکه  بر ۵ دی ماه به عنوان چهلم کشته‌شدگان اشوب ابان ماه از سوی رسانه‌های معاند جریان سازی شد.

 این موضوع در شیراز به عنوان یکی از شهرهایی که در آشوب آبان ماه یکی از مراکز اصلی به حساب می‌آمد؛ جدی‌تر احساس شد.

 


مشاهدات میدانی خبرنگار فارس حاکی از این است که فراخوانی برای تجمع در این شهر اعلام نشد و تنها چند مورد اعلام چهلم کشته‌شدگان در شبکه‌های مجازی دیده شد که آن هم جنبه فراخوان و دعوت به تجمع نبود.

با این حال از روز ۴ دی ماه اینترنت همراه در شیراز دچار اختلال شد و استفاده از اینترنت را برای کاربران با مشکل مواجه کرد.

در روز ۵ دی ماه نیز با وجود اینکه در نقاطی که پیش از این محل تجمع و آشوب بود؛ مانند چهارراه ۱۵ خرداد شیراز؛ چهارراه زندان و برخی از دیگر نقاط نیروهای انتظامی و امنیتی مستقر بودند اما در مجموع وضعیت شیراز در امنیت کامل بوده و هیچ تجمع یا شلوغی در شهر رخ نداده است.


کرمان

امروز همه شهرهای کرمان روز آرامی را سپری کردند. درمیدان آزادی و میدان کوثر که شنبه بعد از گرانی بنزین تعدادی از مردم معترض را به خودش دیده بود امروز خبری نبود و روال عادی خودش را سپری کرد بدون حضور حتی یک نیروی امنیتی.

با تعدادی از مردم هم صحبت شدیم. خیلی از آنها از فراخوان تجمع خبر نداشتند اما نسبت به وضعیت اقتصادی گله داشتند.

 تعدادی که با آنها صحبت کردیم به گرانی بنزین و تاثیرش روی دیگر اجناس معترض بودند یک راننده تاکسی می گفت: « بیشتر مردم از گرانی گله دارند، چه کسی می‌خواهد جواب این مردم را بدهد باید یک فکری به حال اقشار ضعیف شود، مردم نگران آینده اجناس و قیمت‌های آنها هستند اما راه حل آن را با اغتشاش و آمدن به خیابان نمی‌دانند.»

 

 

سیرجان، جیرفت و دیگر شهرهای استان هم که در بعد گرانی بنزین تجمعاتی بود امروز روز آرامی داشتند.

کردستان

اما در کردستان هم امروز تیر ضدانقلاب به سنگ خورد. نه تنها شهر سنندج بلکه سایر شهرهای کردستان فضایی آرام داشت و مردم به روال روزهای عادی، به کار و زندگی خود پرداختند.

در حوادث اخیر بیشتر اغتشاشات و تجمعات غیرقانونی در سنندج، در میدان آزادی، میدان انقلاب، چهارراه چهارباغ، فیض‌آباد، میدان نبوت، خیابان نمکی و خیابان پاسداران بود که امروز هیچ رخدادی مبنی بر ایجاد ناامنی در آن نقاط مشاهده نشد.

امروزه وجود امنیت پایدار برای تک‌تک شهروندان کردستانی از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که روزهای ناامنی و تلخ اوایل انقلاب به واسطه حضور گروهک‌های ضدانقلاب را هنوز فراموش نکرده‌اند که با عنوان دفاع از مردم کرد، علیه کرد ایستادند و فجیع‌ترین مرگ‌ها را در این استان رقم زدند.

خوزستان

منطقه کیانپارس اهواز یکی از مراکزی بود که در فراخوان‌های منتشر شده به‌عنوان کانون تجمعات معرفی شده بود ولی هیچ تجمعی در این منطقه صورت نگرفت.

یکی از کسبه‌های منطقه کیانپارس به خبرنگار فارس گفت: «همه ما به گرانی و افزایش قیمت بنزین معترض هستیم اما این اعتراضات نباید مبنایی برای تعرض به حقوق دیگران شود و حق طبیعی ما است که در این آرامش خواسته‌های خودمان را از دولت و سایر قوا مطالبه کنیم.»

در فراخوان‌های صادره از شهروندان خواسته شده بود که برای ایجاد بی نظمی اقدام به مسدود کردن جاده‌های اصلی شهر مانند اتوبان آیت الله بهبهانی و پارک ساحلی کنند که هم اکنون تردد خودروها در این جاده‌ها به صورت طبیعی در جریان است و اتفاق خاصی در این جاده‌ها اتفاق نیفتاده است.

در فراخوان‌های صادر شده از ضد انقلاب برای تجمع در مرکز شهر و تعطیلی بازار نادری دعوت شده بود که وضعیت بازار مانند روزهای گذشته در جریان است.

اراک

در شهر اراک که براندازان تصور می کردند می توانند از مشکلات کارگری سوء استفاده کرده و به بهانه مسائل کارگری و اقتصادی کارگران و مردم رابه کف خیابان ها بکشانند، امروز در هیچ نقطه ای تجمعی صورت نگرفت و در خیابان ها و مراکز اصلی شهر از جمله میدان شهدا، خیابان مخابرات، خیابان عباس آباد خبری از اعتراض نبود.

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار فارس از عصر امروز تا لحظه مخابره این خبر سینما و تمام مغازه ها و پاساژهای واقع در مراکز اصلی شهر باز بوده و طبق روزهای گذشته داد و ستد و خرید مردم به صورت کاملا عادی در جریان بود.

 

باوجود فراخوان منافقان برای حضور در خیابان‌ها و ایجاد راه‌بندان یا حداقل ترافیک ناشی از کم کردن سرعت خودرو، امروز تا کنون هیچ اتفاقی در نقاط مختلف مشهد رخ نداده و شهر در آرامش است.

 

 

مشهد

فرمانده سپاه امام رضا(ع) نیز شب گذشته در همایش فصلی ائمه جماعت مشهد که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد از آماده‌باش نیروهای بسیجی برای حضور به‌هنگام در اغتشاشات خبر داد.

نیروهای نظامی در خیابان‌ها و مکان‌های حساس شهر حضور دارند. از ظهر امروز اینترنت همراه در مشهد قطع و فقط اینترنت خانگی متصل بود.

یکی از شهروندان مشهدی که خانم خانه‌داری است در گفت‌وگو با خبرنگار فارس ضمن ابراز بی‌اطلاعی از فراخوان‌های انجام شده گفت: مسیر خیابان خسروی، چهارراه شهدا، میدان شهدا و بلوار ابوطالب که امروز تردد داشتم آرام بود.

جوان دانشجوی دیگری که در بلوار هاشمیه مشهد است در گفت‌وگو با فارس گفت: در فضای مجازی صحبت‌هایی شنیده‌ام که از تجمع پنج دی حکایت داشت اما ظاهرا این شور و حرارت بیشتر در فضای مجازی است تا خیابان های مشهد.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند