کدخبر: ۳۱۹۵۱۹ لینک کوتاه

فرمولی ارزان برای جلوگیری از پوسدگی دندان

اقتصاد نیوز:به کمک چند راه‌ ساده می توان از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری و به سلامت دهان و دندان کمک کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، ما فقط دو مجموعه دندان داریم، بنابراین اگر می‌خواهیم آن‌ها را از دست ندهیم باید از آنها مراقبت کنیم. دندانپزشکان روش‌های ساده بسیاری را پیشنهاد داده اند که می‌تواند تا حد زیادی شرایط دندان‌ها را بهبود بخشد و حتی از پوسیدگی آن‌ها جلوگیری کند. چیزی به سادگی تغییر رژیم غذایی می‌تواند تغییر زیادی در وضعیت دندان‌ها ایجاد کند.

دهان شویه با روغن گیاهی

استفاده از این روش پاکسازی باکتری‌ها از ایجاد حفره یا پوسیدگی جلوگیری می‌کند. برای این منظور روغنی مانند روغن کنجد یا روغن نارگیل را انتخاب کنید که دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی و ضد باکتریایی باشد و حداکثر ۲۰ دقیقه از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. بعد از انجام این کار، دهان خود را با آب بشویید.

بیش از حد مواد قندی مصرف نکنید

مصرف زیاد قند می‌تواند به دندان‌های شما آسیب بزند، اما این مواد قندی نه تنها مواد قندی موجود در کیک یا آب نبات، بلکه حتی قند موجود در نان، لوبیا، میوه و سیب زمینی را شامل می‌شود. به همین دلیل سعی کنید از مصرف بیش از حد هر یک از این موادغذایی پرهیز کنید.

روزانه دو بار مسواک بزنید

ممکن است پیش از رفتن به محل کار هر روز صبح دندان‌های خود را مسواک بزنید، اما این کافی نیست، مسواک زدن در شب هم مهم است، زیرا باعث از بین رفتن پلاک باکتریایی می‌شود که باعث پوسیدگی دندان‌ها و بیماری پریودنتال می‌شوند.

زبان خود را مسواک بزنید

دندان‌ها و لثه‌ها تنها محل‌هایی نیستند که می‌توانند جایگاه باکتری‌ها باشند، زبان هم ممکن است چنین اثری داشته باشد؛ بنابراین مهم است که زبان خود را مسواک بزنید.

نوشیدن چای سبز یا سیاه را امتحان کنید

چای سبز و سیاه در واقع می‌تواند به محافظت از دندان شما کمک کند. گفته می‌شود این ترفند حتی بعد از خوردن شیرینی هم کمک می‌کند.

بیش از حد مسواک نکنید

مسواک زدن به مقدار زیاد، حتی بیش از دو بار در روز، می‌تواند مینای دندان را از بین ببرد. دندان‌های خود را مانند پوسته تخم مرغ در نظر بگیرید مسواک زدن بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد ترک در آن‌ها شود.

غذا‌هایی بخورید که به سلامت دندان کمک می‌کند

غذا‌هایی وجود دارند که از ایجاد حفره‌ها جلوگیری می‌کنند. به نظر می‌رسد بیشتر محصولات لبنی از جمله پنیر باعث کاهش ایجاد پلاک و جلوگیری از آسیب به مینای دندان شوند. سیب، حتی اگر اسیدی و پر از قند هم باشد تولید بزاق را افزایش می‌دهد و این باعث کاهش سطح باکتری‌ها می‌شود.

از نخ دندان استفاده کنید

مسواک زدن دندان‌های کافی نیست. باکتری‌ها و مواد غذایی کوچک می‌توانند باعث ایجاد حفره شوند. نخ دندان به طور و بوی بد دهان جلوگیری می‌کند و از مسواک زدن به تنهایی مؤثر است.

سالی حداقل دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید

دندانپزشک در مورد چگونگی کمک به دندان‌های به شما توصیه‌هایی ارائه می‌دهد و می‌تواند مشکلات دندانی شما را قبل از اینکه خیلی دیر بشوند، تشخیص دهد، علاوه بر آن، از بروز مشکلات جدی‌تر هم جلوگیری می‌کنند. برای حفظ سلامت مناسب دهان و دندان باید سالانه دو بار به دندانپزشکان مراجعه شود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند