کدخبر: ۳۱۹۸۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ادعای ترامپ درباره برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران

اقتصادنیوز: رئیس جمهوری آمریکا که تمام تصورات خود در قبال تروریسم دولتی و اقتصادی علیه مردم ایران را بر باد رفته می‌بیند در تازه‌ترین یادداشت توئیتری خود گفت ایران هرگز سلاح اتمی نخواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، این یادداشت کوتاه دونالد ترامپ که صبح دوشنبه با حروف درشت مبنی بر تاکید و شاید تهدید نگاشته شده است، ساعاتی پس از اعلام تصمیم جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به تمام محدودیت‌هایی است که طبق توافق هسته ای (برجام) پذیرفته بود.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای ایران را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان، حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی به منظور حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی 60 روزه آغاز کرد.

در آخرین گام که شامگاه شنبه اعلام شد، جمهوری اسلامی ایران بیانیه ای به شرح زیر صادر کرد:

«جمهوری اسلامی ایران در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می گذارد. بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و منبعد برنامه هسته ای ایران صرفا بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت. همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی کمافی السابق ادامه خواهد یافت. در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود می باشد. سازمان انرژی اتمی موظف است در این چارچوب اقدامات و تمهیدات لازم را با هماهنگی رئیس جمهوری اتخاذ نماید.»

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند