کدخبر: ۳۲۰۳۹۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ادعای نخست وزیر کانادا: موشک باعث سقوط هواپیمای اوکراینی شد/ ایران تکذیب کرد

نخست وزیر کانادا مدعی شد که احتمالا پرواز تهران کیف به اشتباه مورد حمله موشکی قرار گرفته باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از عصرایران، جاستین ترودو در یک کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرد: درباره علت سقوط هواپیما تحولات مهمی رخ داده است. او بدون ارائه سند مشخص گفت:منابع مختلف اطلاعاتی دارند که هواپیما با موشک ساقط شده است.

او گفت: ممکن است این غیرعمدی بوده باشد.‌ جاستین ترودو می‌گوید مهم است که تحقیقات جامع بین المللی در محل حادثه انجام شود.

این ادعا برای اولین بار از سوی یک رسانه آمریکایی مطرح شد

ترودو در ادامه ادعاهای خود افزود: مقام‌های ایرانی تا به این جا نشان داده‌اند که متوجه حساسیت این موضوع هستند.‌

نخست‌وزیر کانادا همچنین گفت: کانادا مقام‌های کنسولی خود را به ترکیه فرستاده تا به ایران بروند. مقام‌های ایرانی آمادگی نشان داده‌اند که به مقام‌های کنسولی کانادا ویزا بدهند. ایران نشان داده که حاضر است تا کانادا بخشی از تحقیقات باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، این ادعا، در حالی است که مقامات ایرانی بارها فرضیه شلیک موشک به هواپیمای مسافربری را رد کرده و آن را غیرعلمی توصیف کردند.

حسن رضایی فر مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری نیز درباره طرح ادعاها و شایعاتی که از سوی مقامات آمریکایی و رسانه‌های خارجی در زمینه برخورد موشک به هواپیما مطرح می‌شود، گفت: در گزارش‌های فارسی و انگلیسی که توسط سازمان هواپیمایی منتشر شده هم اعلام کرده‌ایم که تاکنون هیچ گونه مستند و یافته‌ای برای اثبات این مساله پیدا نکرده‌ایم و هیچ کشوری در هیچ جای دنیا نمی‌تواند حتی با بررسی سانحه به این زودی علت آن را مشخص کند اما رسانه‌های خارجی می‌خواهند علیه ایران هجمه ایجاد کنند.

وی افزود: نه تنها تاکنون هیچ گونه مستنداتی درباره این موضوع پیدا نکردیم بلکه حاضریم در حضور همه رسانه‌های عمومی مدارک و مستدات خود را برای رد این ادعا و شایعات اعلام کنیم.

مقام سازمان هواپیمایی اعلام کردند در کمیسیون بررسی سانحه در بررسی سانحه بوئینگ 737، نمایندگان سازمان هواپیمایی و بررسی سانحه کشور اوکراین نیز حضور دارند و حتی از سازنده هواپیما که بوئینگ است، برای حضور کمیسیون دعوت شده است. برخی سایت های خبری و شخصیت‌های سیاسی معتقدند طرح چنین ادعاهایی از سوی رسانه ها و مقام های غربی به نوعی یک جنگ روانی پس از حمله نظامی ایران به پایگاه آمریکایی در عراق محسوب می‌شود. کارشناسان و صاحب نظران نیز تاکید دارند ادامه کاری کمیسیون بررسی سوانح به صورت حرفه ای و مشارکت سازنده و نمایندگان کشور مالک هواپیما علاوه بر انکه دلایل سقوط را روشن می کند مانع ابهام افرینی نیز می شود.

 

این مطلب برایم مفید است
67 نفر این پست را پسندیده اند