کدخبر: ۳۲۰۶۴۵ لینک کوتاه

مربی ایرانی یا خارجی؛ مسئله پول است!

اقتصاد نیوز:خبر مذاکره با علی دایی و یحیی گل‌محمدی برای قبول سرمربیگری تیم ملی، بلافاصله پس از انتشار در رسانه‌های مجازی تکذیب شد، ولی این رویکرد که فدراسیون از سمت سرمربی خارجی به سمت سرمربی داخلی راهنما زده، قابل انکار و تکذیب نیست.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از سایت خبر ورزشی، فدراسیون که در ماجرای ویلموتس کلاه گشادی سرش رفت، حالا چنان گرفتار ضرر و زیان ناشی از این هماری نافرجام است که دلش نمی‌آید دوباره سمت گزینه خارجی برود. اگر هم این وسط چند هفته‌ای اسم برانکو را سر زبان‌ها انداخت، به این دلیل بود که احساس می‌کرد وزارت ورزش دنبال آوردن ایوانکوویچ است و بدش نمی‌آید پول جذب برانکو را گردن وزارت بیندازد. همان موقع که فدراسیون سرگرم کشمکش با ویلموتس بلژیکی بود، یکی از نزدیکان فدراسیون به نقل از مدیران ارشد فدراسیون به خبرورزشی گفت: «بودجه‌ای برای جذب دوباره سرمربی خارجی نداریم، ولی از آمدن برانکو استقبال می‌کنیم، چون مذاکرات اولیه از کانال وزارت ورزش و وزارت امور خارجه انجام شده و بعد‌ها می‌توان پرداخت پول را هم گردن آن‌ها انداخت.»

این نقل‌قول هرگز رسمیت پیدا نکرد، ولی کیست که نداند فدراسیون مشکل مالی دارد و دنبال راه‌حلی برای کم کردن هزینه‌هاست؟ همین حالا هم می‌گویند فدراسیون می‌خواهد با وزارت ورزش اتمام حجت کند که اگر وزیر حاضر است دستمزد سرمربی خارجی را تضمین کند، فدراسیون دنبال گزینه خارجی برود و در غیر این صورت تیم ملی را به سرمربی وطنی بسپارد.

سرمربی ایرانی پیش از این هم برای تیم ملی مطرح بود. قبل از انتخاب ویلموتس و بعد از رفتن کارلوس کی‌روش، کم نبودند کسانی که اعتقاد داشتند انتخاب سرمربی خارجی پایین‌تر از سطح کارلوس، اشتباه بزرگی است و با توجه به تمایل ملی‌پوشان به همکاری با علی دایی، شهریار را گزینه مناسبی برای هدایت تیم ملی می‌دانستند، ولی فدراسیون که از نقد‌ها می‌ترسید، سراغ خارجی‌ها رفت و در سکوت مطلق، بدترین گزینه ممکن را برگزید و ضرر هنگفتی روی دست فوتبال ایران گذاشت.

خداوکیلی اگر جای مارک ویلوتس، هر مربی ایرانی روی نیمکت ایران می‌نشست، مقابل عراق و بحرین بیشتر از ۶ امتیاز از دست می‌دادیم؟ اصلاً مگر چنین چیزی هم ممکن بود؟ دو باخت مقابل بحرین و عراق نشان داد تا چه حد در انتخاب ویلموتس اشتباه کردیم و چه آسان پول‌مان را دور ریختیم.

حالا در این مقطع قرار است چه کنیم؟ اشتباه پشت اشتباه؟ باز هم اشتباه؟ دیروز امیرمهدی علوی سخنگوی فدراسیون فوتبال روی خط برنامه ورزش و مردم آمد و در جواب پرسش پیمان یوسفی که سؤال کرده بود سرمربی بعدی تیم ملی ما ایرانی است یا خارجی حدود ۸ دقیقه حرف زد، ولی به این سؤال جواب نداد... دلیل کاملاً روشن است؛ فدراسیون هم نمی‌داند سرمربی بعدی تیم ملی ایران است یا خارجی؟ اگر پول و بودجه باشد، فدراسیون یک بار دیگر سراغ مذاکره با برانکو می‌رود و مرد کروات را به‌عنوان سرمربی تیم ملی به ایران می‌کشاند، اما اگر پول نداشته باشیم، گزینه‌های ایرانی برای هدایت ملی‌پوشان به صف می‌شوند. این صف البته با آن صف معروف مازیار ناظمی برای طلوع باشکوه‌تر فرق دارد! البته این را هم نباید نادیده گرفت که بنا به شرایط فعلی، تمایلی هم وجود دارد که آرام‌آرام به همکاری با مربیان و بازیکنان خارجی پایان بدهیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند