کدخبر: ۳۲۰۶۴۹ لینک کوتاه

مجید تخت‌روانچی:

اقدام بعدی ایران به رفتار آمریکا بستگی دارد

اقتصادنیوز؛ مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل با تاکید بر اینکه واکنش ایران به جنایت آمریکا با قوانین بین‌المللی درباره دفاع از خویشتن هماهنگ است، گفت: «اقدام بعدی ایران به رفتار آمریکا بستگی دارد، زیرا اگر آمریکا واکنش نشان دهد ایران بیکار نخواهد نشست و پاسخ آن متفاوت خواهد بود.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «مجید تخت روانچی» نماینده دائم ایران در سازمان ملل سردار قاسم سلیمانی را «شخصیت مورد احترام» در سراسر منطقه و قهرمان منطقه در مبارزه با تروریسم توصیف کرد و گفت: «سلیمانی شکست داعش را محقق کرد و ادعای آمریکا درباره اینکه او یک فرد تروریستی است، محکوم است».

 تخت روانچی در برنامه «لقاء الیوم» (دیدار امروز) الجزیره گفت: «دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مشورت بدی دریافت کرد و یک تصمیم ماجراجویانه درباره ترور سردار قاسم سلیمانی گرفت».

او با تاکید بر اینکه واکنش ایران به جنایت آمریکا با قوانین بین‌المللی درباره دفاع از خویشتن هماهنگ است، گفت: «اقدام بعدی ایران به رفتار آمریکا بستگی دارد، زیرا اگر آمریکا واکنش نشان دهد ایران بیکار نخواهد نشست و پاسخ آن متفاوت خواهد بود.»

تخت روانچی درباره درخواست برای خروج آمریکا از عراق گفت: «عراق و منطقه از حضور آمریکا راضی نیستند. آمریکا باید سرنوشت خود را تعیین کند. کما اینکه باید به تصمیم پارلمان عراق درباره پایان دادن به حضور نظامی خود احترام گذارد، زیرا این مصوبه پارلمان عراق نتیجه طبیعی بیش از هفده سال اشغالگری آمریکا در عراق بود.»

نماینده ایران همچنین خواستار خروج کامل آمریکا از منطقه شد و گفت: «همه اقدامات آمریکا در منطقه غیر قابل قبول است. چه منطقی است که که آمریکا از فاصله دوری به منطقه بیاید در حالی که کشورهایی در منطقه آن را قبول ندارند؟ آمریکا باید منطقه را به کشورهای آن واگذار کند تا منطقه با آرامش و صلح و بدون کشمکش ها زندگی کند. ایران بدون دخالت آمریکا می‌تواند مشکلاتش را با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس حل کند.»

تحت روانچی در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران و لغو برجام توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم تاکید کرد: «این توافقنامه نمرده است و هنوز در قید حیات است. همه اقدامات تهران در چارچوب محتوای توافقنامه بوده است، زیرا در مفاد این توافقنامه به تهران اجازه داده می‌شود اگر یکی از طرف‌ها اخلالی در اجرای توافقنامه ایجاد کند، به منظور ایجاد یک نوع موازنه، ایران هم می‌تواند برخی تعهداتش را لغو کند.»

نماینده دائم ایران با تاکید بر اینکه این کشور هیچ گاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته ‌ای نبوده است، گفت: «از همین رو ایران به  معاهدات بین المللی و توافق هسته‌ای پایبند بوده است، ایران به دنبال دستیابی به فناوری‌های هسته‌ای برای اهداف مسالمت آمیز است و این حق مشروع و تضمین شده ایران است.»

تحت روانچی با بیان اینکه ترامپ از روز نخست زمامداری خود به دنبال تعطیل کردن برجام بود و همین کار را کرد، گفت: «توافق میان دو کشور نیست، بلکه میان چندین کشور بود و در شورای امنیت هم تصویب شد هیچ کشوری بی دلیل حق خروج از آن را نداشت.»

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند