کدخبر: ۳۲۱۳۲۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

بعیدی نژاد: دلیلی برای جایگزین کردن برجام با توافق ترامپ وجود ندارد

اقتصادنیوز : سفیر ایران در انگلیس طرح بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس برای جایگزین کردن برجام با توافق ترامپ را رد و تصریح کرد : مادامی که برجام هست، دلیلی برای توافق جدید وجود ندارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،حمید بعیدی نژاد شامگاه چهارشنبه در گفت وگو با بخش خبر شبکه چهار انگلیس گفت: برجام هنوز وجود دارد و سه کشور اروپایی عضو برجام اصرار دارند که از طریق دیپلماسی اختلاف نظرها را بر طرف کنند. 

وی با اشاره به کمیسیون مشترک برجام یادآور شد که در چارچوب این جلسات می توان به مسائل مربوط به این توافق و اینکه طرف‌های اروپایی چگونه می توانند تعهدات خود را اجرا کنند رسیدگی کرد.

سفیر ایران  یادآور شد  که گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام برای از بین بردن این توافق نبوده و افزود: ما راه را برای دیپلماسی بیشتر بازگذاشته ایم و امیدواریم که شرکای اروپایی ما درک کنند که در شرایط بسیار حساسی قرار داریم  و آنها باید به تعهداتی که دارند عمل کنند.

بعیدی نژاد تصریح کرد اگر طرف‌های اروپایی به حفظ برجام مایل هستند بایستی دست به کار شوند. وی تصریح کرد که عضویت در برجام بدون تعهد داشتن غیر ممکن است و پایدار نیست.

سفیر ایران در  پاسخ به سووالی درباره توافق با ترامپ به عنوان جایگزین برجام هم گفت؛ این موضوع در حد یک ایده است و برای ما ابعاد آن روشن نیست.  وی تصریح کرد: واقعیت این است که ما اکنون یک توافق داریم و دلیلی ندارد که به فکر جایگزین کردن آن بیندیشیم. ما بایستی تمام تلاش های خود را صرف  اجرای تعهداتمان کنیم که برجام به طور موثر اجرا شود.

 بعیدی نژاد در پاسخ به سووال دیگری مبنی بر اینکه آیا ایران تلاش کرده که به صورت مستقیم با کاخ سفید وارد مذاکره شود گفت: ما هنوز قادر نبودیم صداقت را در رفتار موضع آمریکا درک کنیم. بنابراین تا زمانی که آنها از مذاکرات جامع سخن می گویند ما باور نداریم که آنها صادق هستند.

وی با یادآوری این نکته که برجام یک توافق بین‌المللی و چند جانبه است تصریح کرد که ایران در جریان مذاکرات هسته‌ای با دولت وقت آمریکا مذاکره کرد. بنابراین به گفته او نباید به موضوع از زاویه گفت وگو با مقامات کنونی کاخ سفید نگاه شود.

او درباره تحولات پس از به شهادت رسیدن سردار سپهبد قاسم سلیمانی هم عنوان کرد که ایران و امریکا در آستانه درگیری نظامی قرار داشتند. وی توضیح داد که نیروهای مسلح ایران این آمادگی را داشتند که اگر آمریکا دست به حمله بزند، پایگاه‌های نظامی این کشور را هدف قرار دهد.

سفیر کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا احتمال درگیری نظامی فروکش کرده است، گفت: پس از اینکه ما به پایگاه نظامی آمریکا حمله کردیم، اعلام کردیم که اگر آمریکا واکنشی نشان ندهد، برنامه‌ای برای حمله به اهداف دیگر نداریم. 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند