کدخبر: ۳۲۱۸۵۱ لینک کوتاه

رونمایی از پیشرفته‌ترین ربات جهان+عکس

اقتصاد نیوز: پیشرفته ترین ربات جهان اخیرا به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، «اطلس» نام ربات انسان‌نمای چابکی است که مجدداً به صدر اخبار برگشته است. این بار این ربات توانایی انجام حرکات پارکور را با مهارت ورزشکاران المپیکی به‌دست آورده است. شاید به‌یاد داشته باشید که دو سال پیش اطلس چه وضعیتی داشت و همه را ناامید کرده بود. در نوامبر گذشته اطلس مجدداً توجهات را به سمت خود جلب کرد، زیرا توانایی انجام حرکات خارق‌العاده‌ای را کسب کرده بود؛ از یک ساختمان بر روی ساختمان دیگر می‌پرید و حتی می‌توانست به از سمت عقب پرش کند. امسال نیز مجدداً این ربات به صدر اخبار برگشته است. این ربات می‌تواند حرکات ژیمناستیک را با امتیازات ۱۰ انجام دهد و می‌تواند به راحتی روی دست‌های خود بایستد و پشتک واروهای حرفه‌ای بزند.

با پیشرفته‌ترین ربات جهان آشنا شوید؛ اطلس
سازنده‌ی اطلس شرکت بوستون دینامیک است. این شرکت بیشترین ربات‌های انسان‌نما را در دنیا ساخته و از زمان تاسیس خود در سال ۲۰۱۳ توانسته است تحقیقات در این زمینه را به سمت جلو هدایت کند. اطلس حدود ۲ متر قد دارد و وزن آن حدود ۱۵۰ کیلوگرم است. این ربات برای پروژه‌های آژانس تحقیقات پیشرفته ی دفاعی ایالات متحده ساخته شده است. ربات‌های دوپای زیادی تا کنون توسط شرکت‌های دنیا مختلف ساخته شده است، ولی این ربات تا کنون پیشرفته‌ترین انسان‌نمای دنیا است.

۸۰ کیلوگرم از وزن اطلس در حال حاضر با استفاده از قطعاتی که پرینت سه‌بعدی شده‌اند ساخته می‌شود. نسبت استحکام به وزن این قطعات به نحوی است که باعث می‌شود اطلس بتواند در حد و اندازه‌های یک قهرمان المپیک کار کند. حداکثر سرعت راه رفتن اطلس حدود ۱.۵ متر بر ثانیه است. بوستون دینامیک در وبسایت خود نوشته است: «سیستم کنترل پیشرفته‌ی اطلس به آن اجازه می‌دهد تا حرکات گوناگونی را انجام دهد. مفصل‌ها، موتورها و واحدهای هیدرولیکی فشرده برای کمک به حرکات این ربات در نظر گرفته شده است.»

سازندگان اطلس از یک الگوریتم بهینه‌سازی برای تبدیل جزئیات یک جابه‌جایی به حرکاتی که برای ربات امکان‌پذیر باشد، استفاده کرده‌اند. در مرحله‌ی بعد اطلس از یک کنترلر پیش‌بینی کننده استفاده می‌کند و حرکات را پشت سر هم جفت و جور می‌کند. بوستون دینامیک اذعان دارد که با این روش توانسته‌اند سرعت اطلس را به نسبت نمونه‌های قبلی آن تا ۸۰ درصد بیشتر کنند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند