کدخبر: ۳۲۲۴۷۰ لینک کوتاه

عکس‌هایی که به قیمت گزافی فروخته شد

​اقتصاد نیوز:عکس‌هایی که عکاسان معتبر و مشهور جهان می‌گیرند در حراجی‌ها به قیمت بالایی به فروش می‌رسد. فانتوم اثر پیتر لیک، چند اثر از عکاس معروف آندریاس گورسکی و ۲ اثر از سیندی شرمن از گران‌ترین عکس‌های جهان محسوب می‌شوند.

به گزارش اقتصاد نیوز بهنقل از اعتمادآنلاین،گرفتن عکس با شیوه‌ها و چارچوب‌های مختص عکاسی کاری بسیار حرفه‌ای است و نیاز به تخصص دارد. عکس‌هایی که با قیمت‌های گزافی به فروش می‌رسند، ویژگی‌های جالبی دارند که آنها را منحصربه‌فرد می‌کند. ارزش این آثار را خود هنرمندان تعیین نمی‌کنند بلکه کسانی روی این عکس‌ها قیمت می‌گذارند که خریدار آنها هستند. بیشتر آثاری که در زیر معرفی می‌شود در حراجی به فروش رسیده‌اند.

اعتمادآنلاین، به نقل از phototraces، گزارش می‌دهد عکاسان باید توجه داشته باشند که این قیمت‌های گزاف تنها بر اساس توانایی هنرمندان نیست و عوامل مختلفی بر قیمت آثار تاثیر دارند و عکاسان جوان نباید با دیدن چنین ارقامی از کار خود ناامید شوند. گران‌ترین عکس‌هایی که تاکنون فروخته شده به شرح زیر است:

1- فانتوم، پیتر لیک

 

فانتوم

 

پیتر لیک (Peter Lik) این عکس را در آنتلوپ کنیون (Antelope Canyon) در آریزونای آمریکا گرفته است. این عکس سیاه و سفید در سال 2014 به قیمت 6 میلیون و 500 هزار دلار فروخته شد.

 

2- راین 2، آندریاس گورسکی

 

راین

 

آندریاس گورسکی (Andreas Gursky) این عکس را در کنار رودخانه راین گرفت. این عکس رودخانه راین را نشان می‌دهد که بین دو زمین سرسبز قرار گرفته و رنگ آسمان نیز تناژ طوسی به عکس داده است. این دومین عکس مشهور گورسکی از رودخانه راین است که در سال 2011 به قیمت چهار میلیون و 338 هزار و 500 دلار فروخته شد.

 

3- بدون عنوان، سیندی شرمن

 

سیندی شرمن

 

عکس سیندی شرمن (Cindy Sherman) یک خودنگاره است و سیندی جوان را نشان می‌دهد که با لباسی به سبک قدیمی روی زمین خوابیده و ترکیب رنگ نارنجی لباس با سایه‌روشن‌ها هارمونی بسیار زیبایی به عکس بخشیده است. این اثر در سال 1981 گرفته شد و در سال 2011 به قیمت سه میلیون و 890 هزار و 500 دلار به فروش رسید.

 

4- برای علیاحضرت، گیلبرت و جرج

 

جرج

 

اثر عکاسان بریتانیایی گیلبرت پروش (Gilbert Prousch) و جرج پسمور (George Passmore) با چاپ نقره‌کوب در سال 2008 به قیمت سه میلیون و 765 هزار و 276 دلار به فروش رسید.

 

5- سربازان مرده، جف وال

 

سربازان مرده

 

نام اصلی این اثر «گفت‌وگوی سربازان مرده» است که سربازان ارتش سرخ را در زمستان سال 1986 در افغانستان به نمایش می‌گذارد. عکسبرداری از مدل‌های این تصویر در استودیو انجام گرفت و بعد تصویر آنها به فضایی بیرونی الحاق شد. این عکس در سال 2012 به قیمت سه میلیون و 666 هزار و 500 دلار فروخته شد.

 

6- 99 سنتی 2، آندریاس گورسکی

 

99 سنتی

 

این اثر (99 Cent II) به صورت 2 لوحی چاپ شده و بسیار بزرگ است. پهنای این اثر حدود سه متر و 35 سانتی‌متر و ارتفاع آن نزدیک به یک متر و 82 سانتی‌متر است. این عکس مغازه‌ای با اجناس 99 سنتی را در لس‌آنجلس به تصویر کشیده است. عکس 99 سنتی در سال 2007 در لندن به قیمت سه میلیون و 346 هزار و 456 دلار فروخته شد.

 

7- تالار بورس شیکاگو، آندریاس گورسکی

 

تالار بورس شیکاگو

 

اثر دیگری از آندریاس گورسکی (Andreas Gursky) به نام تالار بورس شیکاگو در سال 1999 عکسبرداری شد. این عکس از بالا گرفته شده و فضای بورس را نشان می‌دهد که کارگزاران با لباس‌های رنگی‌شان در حال رفت‌وآمد هستند. این اثر در سال 2013 به قیمت سه میلیون و 298 هزار و 755 دلار فروخته شد.

 

8- بدون عنوان، ریچارد پرینس

 

کابوی

 

شیوه عکاسی این اثر به اصطلاح خود هنرمند «عکس در عکس» است. این اثر برای یک تبلیغ در مجله تایم گرفته شد. عکس اصلی را شخص دیگری گرفت و به دلیل سوءاستفاده از اثرش از پرینس شکایت کرد. این عکس در حراجی نیویورک در سال 2014 به قیمت سه میلیون و 77 هزار دلار فروخته شد.

 

9- عکس‌های بدون عنوان فیلم، سیندی شرمن

 

سیندی شرمن

 

این عکس از سری عکس‌های سیندی شرمن با نام «عکس‌های بدون عنوان فیلم» است. سیندی شرمن از دختری که در پیچ جاده ایستاده و چمدانش نیز کنار او قرار دارد عکس گرفت. این عکس سیاه و سفید کنتراست زیادی دارد و بیننده را با سوال‌هایی بی‌پاسخ به حال خود می‌گذارد. این عکس در سال 2015 به قیمت 2 میلیون و 965 هزار دلار به فروش رسید.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند