کدخبر: ۳۲۳۲۳۸ لینک کوتاه

مضرات افزودن کلر به آب آشامیدنی

اقتصاد نیوز:محققان دانشگاه جانز هاپکینز اعلام کردند آب آشامیدنی که حتی با کلر ضد عفونی شده است حاوی مواد سمی است

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محققان علوم پزشکی در دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا اعلام کردند آب آشامیدنی که حتی با کلر ضد عفونی شده است حاوی مواد سمی است.

دکتر کارستن پراسه از دانشگاه جانز هاپکینز و همکارانش در دانشگاه های کالیفرنیا، برکلی و سوئیس اعلام کردند افزودن کلر به آب آشامیدنی که در آمریکا شیوه ای مرسوم برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی است به تولید محصولات سمی جدیدی می انجامد.

بر اساس مقاله ای که این محققان در شماره اخیر نشریه فناوری و علوم محیطی منتشر کردند شکی نیست کلر بسیار مفید است و افزودن آن به آب از ابتدای قرن بیستم تاکنون به نجات جان میلیون ها نفر در سراسر جهان از بیماری هایی همچون وبا و حصبه منجر شده است؛ ولی این روند با افزایش محصولات جانبی بسیار سمی نیز همراه است.

فنل ها که ترکیبات شیمیایی خاصی هستند که به طور طبیعی در محیط زیست وجود دارند در آب آشامیدنی یافت می شوند. هنگامی که این فنل ها با کلر آمیخته می شوند شمار زیادی محصولات جانبی جدید ایجاد می شوند که برخی از این مواد در دراز مدت بسیار مضرند.

دانشمندان دریافتند دو مورد از این مواد تولید شده دو بیوتین یک و چهار دیال یا BDA و دیگری کلرو بیوتین یک و چهار دیال یا BDA همراه با کلر نام دارند که سرطان زا هستند.

محققان می گویند برای استفاده از آب آشامیدنی و سالم نگاه داشتن آن باید چاره ای اندیشید تا آب آشامیدنی، به این مواد سمی جدید آلوده نشود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند