کدخبر: ۳۲۳۴۶۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نگرانی آمریکا از احتمال دسترسی حشدالشعبی به جنگنده‌های اف۱۶ عراق

نگرانی آمریکا از احتمال دسترسی حشدالشعبی به جنگنده‌های اف۱۶ عراق

اقتصادنیوز: نشریه فارین پالیسی در گزارش نوشت که مقام‌های آمریکایی نگرانند که نیروهای الحشدالشعبی به جنگنده‌های اف۱۶ در پایگاه هوایی بلد دست یابند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،فارین پالیسی به خروج نیروهای نظامی و پیمانکاران آمریکایی مسئول نگهداری از ۳۴ جنگنده اف۱۶ در پایگاه هوایی بلد اشاره کرد و مدعی شد  که مقام‌های آمریکایی و عراقی درباره احتمال دسترسی حشدالشعبی به این جنگنده‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

«راب لودویک» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به این نشریه گفت که شرکت لاکهید مارتین به دلیل نگرانی از امنیت نیروهایش، در ۴ ژانویه (۱۴ دی‌ماه) آن‌ها از پایگاه هوایی بلد خارج کرده و پیش از آن نیروی هوایی عراق را در جریان قرار داده است.

لودویک همچنین تاکید کرده است که ایالات متحده همواره نگران امنیت فناوری‌هایی است که در اختیار کشورهای شریک قرار می‌دهد و اقدام‌های لازم برای محافظت از این فناوری‌ها را اتخاذ می‌کند.

این گزارش افزود که برخی از مقام‌ها نگران آسیب‌پذیر شدن تسلیحات، فناوری و قطعات مربوط به جنگنده‌های اف۱۶ پس از خروج پیمانکاران آمریکایی هستند و دیر یا زود نیروهای حشدالشعبی امکان دسترسی به پایگاه هوایی بلد و به احتمال زیاد تسلیحات موجود در آن را خواهند داشت.

یک مقام آگاه به فارین پالیسی گفت: مهمترین نگرانی ما درباره فناوری حساس موجود در این جنگنده‌ها است و هیچ امکانی نداریم که بفهمیم این نیروها به دنبال چه چیزی هستند. در حال حاضر، هیچ نیروی آمریکایی در بلد نیست که امنیت آن را تامین کند و اگر کسی به فناوری‌ها دست پیدا کند ما هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بیان داشت که واشنگتن تضمین لازم برای افزایش امنیت تجهیزات آمریکایی در این پایگاه را از مقام‌های عراقی گرفته است.

یک خلبان پیشین اف۱۶ عراقی گفت که نیروهای عراقی موجود در پایگاه هوایی بلد غذای مناسب و تقسیم‌بندی زمانی مناسب برای شیفت‌هایشان ندارند و ممکن است در زمانی که مرخصی هستند شغل دیگری داشته باشند و این باعث ایجاد یک شکاف عملیاتی خواهد شد.

به نوشته فارین پالیسی، این جنگنده‌ها در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ به عراق فروخته شد، اما به دلیل ناتوانی بغداد در پرداخت هزینه آن بر اثر کاهش قیمت نفت و ظهور داعش، واشنگتن در سال ۲۰۱۶ یک اعتبار ۲.۷ میلیارد دلاری به عراق داد.

مقام‌های آمریکایی ادعا کرده‌اند که عراق توان استفاده و نگهداری از این هواپیماها و دیگر تجهیزات نظامی از جمله تانک‌های آبرامز را که به ادعای آن‌ها به دست حشدالشعبی افتاده بود، ندارند.

«مایک مالروی» که تا دو ماه پیش به عنوان رییس بخش سیاست‌گذاری خاورمیانه در پنتاگون فعالیت می‌کرده، به فارین پالیسی گفته است که در زمانی که او در وزارت دفاع آمریکا بوده، این گزینه هم مطرح شده است که جنگنده‌های اف۱۶ عراق به عنوان هواپیمای دست دوم به کشور دیگری فروخته شود.

این مطلب برایم مفید است
44 نفر این پست را پسندیده اند