کدخبر: ۳۲۳۵۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نوآورترین کشورهای جهان

اقتصاد نیوز:طبق جدیدترین گزارش منتشره از شاخص نوآوری بلومبرگ، آلمان بالاخره به سلطه ی ۶ ساله ی کره جنوبی به عنوان «نوآورترین کشور دنیا» پایان داد و رتبه ی اول را کسب کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از روزیاتو، در این شاخص در مجموع ۶۰ کشور دنیا مورد بررسی قرار گرفتند. این گزارش با استفاده از معیار‌های مختلفی تهیه شده، از جمله صرف هزینه برای تحقیق و توسعه، توانایی تولید و تراکم شرکت‌های عمومی فناوری پیشرفته.

کشور آلمان به دلیل امتیاز بالایش در بخش‌های ثبت اختراع، تراکم شرکت‌های فناوری پیشرفته و تولید ارزش افزوده، توانسته رتبه‌ی اول این شاخص را از آن خود کند. کره جنوبی، اما به دلیل افت بازدهی، به جایگاه دوم این فهرست سقوط کرده.

نتیجه‌ی این گزارش تا حدی غافلگیرکننده بود، چون اقتصاد آلمان با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. در سال ۲۰۱۹، اقتصاد آلمان به دلیل کشمکش‌های تجاری، بحران پیش آمده در صنعت خودروسازی و برگزیت، پایین‌ترین سرعت رشد خود را در شش سال گذشته تجربه کرد.

در این میان، سنگاپور توانسته خود را از جایگاه ششم به جایگاه سوم فهرست برساند و سه کشور از منطقه‌ی اسکاندیناوی به جمع ۱۰ کشور برتر فهرست راه پیدا کردند.

رتبه‌ی نوآوری ژاپن با ۳ پله سقوط از سال گذشته مواجه شده (حالا جایگاه دوازدهم را دارد)، و کشور آمریکا که در زمان آغاز به کار شاخص بلومبرگ در سال ۲۰۱۳، رتبه‌ی اول فهرست را داشت، حالا جایگاه نهم را در میان نوآورترین کشور‌های دنیا دارد. چین، دومین قدرت بزرگ اقتصادی دنیا، با یک پله رشد، به جایگاه پانزدهم فهرست رسیده.

در ادامه به فهرست نوآورترین کشور‌های دنیا در سال ۲۰۲۰ طبق شاخص نوآوری بلومبرگ می‌پردازیم.

آلمان

مهندسی مکانیک و صنعت خودروسازی آلمان، به ویژه نقش زیادی در موفقیت آلمان در رسیدن به جایگاه اول شاخص داشته اند.

گرچه این کشور در بسیاری از بخش‌ها امتیاز بالایی دریافت کرده، اما هنوز جای رشد دارد. با وجود بالا بودن رتبه‌ی آلمان، نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که آلمان از نظر آموزش از بسیاری از کشور‌ها بسیار عقب‌تر است. آموزش، هم در دوران کودکی و هم در دانشگاه، سنگ بنایی است برای کسب جایگاه‌های بالا در آینده.

در آلمان، علاوه بر صنعت خودروسازی، مهندسی مکانیک هم از اهمیت زیادی برخوردار است. شرکت‌هایی در بخش مهندسی مکانیک آلمان فعال هستند که پیشگامان این حوزه محسوب می‌شوند، به ویژه در بخش‌های تکنولوژی پزشکی و ابزار‌های نوری. محصولات این شرکت‌ها اغلب منحصر به فرد هستند و تقلید از آن‌ها دشوار است.

کره جنوبی

کره جنوبی امسال جایگاه اول شاخص را با اختلاف بسیار اندکی از دست داد. این کشور وابستگی زیادی به شرکت‌های تکنولوژی محور خود مثل سامسونگ الکترونیک، هیوندای موتور و ال جی الکترونیک دارد.

چانگ سوک گون، استاد رشته‌ی مدیریت کسب و کار در دانگشاه هانیانگ سئول به بلومبرگ گفته: «ما هیچ منبع طبیعی‌ای نداریم، تنها چیزی که برای استفاده کردن داریم مغزمان است.»

سنگاپور

سنگاپور رشد قابل توجهی داشته و توانسته از رتبه‌ی ششم در سال گذشته، خود را به جایگاه سوم برساند. این پیشرفت با وجود رشد در بخش‌های بازدهی و تولید ارزش افزوده حاصل شده.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با برجسته‌ترین پیشرفت‌های پزشکی سال ۲۰۱۹

معرفی بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل سال ۲۰۱۹

کارخانه ایرانی که آمریکا چشم دیدنش را ندارد

سوئیس

سوئیس همواره یکی از ۲۰ کشور برتر دنیا در زمینه‌ی نوآوری بوده. این کشور یکی از رقبای همیشه حاضر در شاخص جهانی نوآوری هم بوده.

با وجود غول‌های داروسازی نواریتس و هوفمان-لا روش در سوئیس، عجیب نیست که این کشور رتبه‌ی بالایی در بخش تولید ارزش افزوده دارد.

 

سوئد

سوئد که در شاخص سال ۲۰۱۸ بلومبرگ مقام دوم را داشت، حالا به جایگاه هفتم سقوط کرده.

این کشور همواره امتیاز خوبی در بخش تولید داشته و با تبدیل شدن شرکت Spotify به یکی از بزرگ‌ترین غول‌های فناوری آمریکا، در بخش تکنولوژی هم با رشد رو به رو بوده.

فنلاند

 

فنلاند که سال گذشته مقام سوم فهرست را داشت، امسال با چند پله سقوط به رتبه‌ی هفتم رسیده.

فنلاند گرچه یکی از تغییر ناپذیرترین کشور‌های این شاخص بوده و در تمامی بخش‌ها از امتیاز خوبی برخوردار است، اما هرگز نتوانسته در هیچ یک از بخش‌ها در میان ۳ کشور برتر قرار گیرد.

دانمارک

 

دانمارک یکی از ۳ کشور منطقه‌ی اسکاندیناوی است که به جمع ۱۰ کشور برتر شاخص بلومبرگ راه پیدا کرده اند.

این کشور در شاخص جهانی نوآوری هم همواره رتبه‌ی بالایی داشته. طبق شاخص جهانی نوآوری، دانمارک گام‌های بزرگی در بخش‌های سرمایه‌ی انسانی و تحقیق، زیرساخت و تخصصی شدن تجارت برداشته.

 

ایالات متحده آمریکا

 

در سال ۲۰۱۳ که شاخص بلومبرگ برای اولین بار منتشر شد، آمریکا جایگاه اول فهرست را داشت. این کشور از آن زمان با افت چشمگیری در این فهرست رو به رو بوده، اما دست کم در دو بخش می‌تواند ادعای بهترین عملکرد را داشته باشد، یکی تراکم شرکت‌های فناوری پیشرفته و دیگری ثبت اختراع.

نیمی از شرکت‌های قابل معامله در بورس که در سال‌های اخیر مالی خود بیشترین هزینه را صرف تحقیق و توسعه کرده اند، آمریکایی بوده اند، مثل شرکت‌های آمازون و مایکروسافت.

فرانسه

فرانسه یکی از معدود کشور‌هایی است که جایگاهش در این فهرست تغییری نداشته.

این کشور به دلیل سرمایه گذاری در پژوهش و توسعه‌ی جمعی و زیرساخت ارتباطات راه دور رتبه‌ی خوبی دریافت کرده، اما سیستم آموزشی آن کیفیت مورد انتظار را نداشته.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند