کدخبر: ۳۲۳۹۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چه‌کار کنیم که فراموشی نگیریم؟

اقتصاد نیوز: طبیعی است که وقتی برنامه‌ی شلوغی دارید برخی را فراموش کنید، اما این باعث نمی‌شود که بخاطر فراموش‌کار بودن‌تان ناامید باشید.

به گزارش اقتصاد نیوز،چنانچه نیاز به یادآوری جلسات، قرارها و تاریخ‌های مهم دارید یا می‌خواهید خاطرات‌تان را حفظ کنید، ایجاد چند تغییر ساده در کارهای روزمره شما می‌تواند به شما در جلوگیری از فراموش کردن، کمک کند. کارهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید انجام دهید، از تنظیم یادآوری و بازی کردن بازی‌های فکری گرفته تا تغذیه‌ی مناسب و خواب خوب در شب، که می‌تواند حافظه‌ی شما را بهبود بخشد.

فهرست کارهای روزانه خود را تهیه کنید

یک دفترچه یادداشت کوچک داشته باشید که در آن بتوانید کارهایی را که باید انجام دهید، بنویسید. اگر در وسط کاری هستید و کار دیگری پیش می‌آید، نوشتن آن‌ها می‌تواند به شما کمک ‌کند تا آن کار را فراموش نکنید.

•    اگر طرفدار نوشتن یادداشت به صورت دستی نیستید، از یک دفترچه یادداشت بر روی تلفن همراه، تبلت یا رایانه‌ی خود استفاده کنید تا یک لیست کوتاه برای کارهای‌تان تهیه کنید.

برای برنامه‌ریزی فعالیت‌ها از تقویم استفاده کنید

اگر به مدرسه، کار یا مراقبت از خانواده خود مشغول هستید، پیگیری همه تکالیف، جلسات و رویدادها دشوار است. یک تقویم به شما کمک می‌کند تا موعد مقرر و قرار ملاقات‌ها را فراموش نکنید. از تقویم‌های ماهانه در خانه و محل کار خود برای رویدادهایی که مخصوص کار یا خانواده است، استفاده کنید. یک تقویم می‌تواند به شما کمک کند تا جلسات مهم و روزهای تولد را به خاطر بسپارید.

•    یک تقویم را بر روی تلفن همراه یا کیف خود نگه دارید تا بتوانید آن را به روز کنید.

 

برای خود، یادآوری یا هشدار ارسال کنید

اگر لازم است به طور روزمره کاری انجام دهید، مانند مصرف دارو در زمان معین یا بیدار شدن از خواب در زمان معین، روش‌های مختلفی برای آسان‌تر کردن یادآوری وجود دارد. می‌توانید استراتژی‌های زیر را امتحان کنید:

•    یادداشت بنویسید و آن را در محلی قرار دهید که همیشه به آن نگاه کنید، مانند نزدیک صفحه کامپیوتر، یخچال یا آینه‌ی حمام.

•    زنگ هشدار را تنظیم کنید؛ برنامه‌های هشداردهنده را در طول روز بر روی تلفن همراه، ساعت یا دستگاه دیگری برای یادآوری وقایع مهم برنامه‌ریزی کنید.

 

از تعلل خودداری کنید

ممکن است انجام کاری را به این دلیل که مدت زمان زیادی طول خواهد کشید، سرگرم کننده نیستند، شما را تحت فشار قرار می‌دهد یا بی‌اهمیت به نظر می‌رسد، به تعویق بیاندازید. اما زمانی که موعد آن می‌رسد ناگهان به یاد می‌آورید که انجام آن کار را فراموش کرده‌اید. بنابراین تا جای ممکن در انجام کارها تعلل نکنید.

 

حواس پرتی‌هایی را که منجر به فراموشی می‌شود، شناسایی کنید

با داشتن یک سبک زندگی شلوغ و پر استرس، ممکن است کارهایی انجام دهید که شما را از انجام سایر کارها منحرف ‌کند. حواس پرتی‌ها ممکن است از جانب خود شما باشد، یا عوامل بیرونی باشند که تمرکز شما را به هم می‌ریزند. مثلاًافرادی در محل کار یا مدرسه هستند که مرتباً تمام وقت و انرژی شما را مصرف می‌کنند. آنها می‌توانند منابع بیرونی حواس پرتی باشند.

•    اگر عواملی وجود دارد که مرتباً تمرکز شما را دشوار می‌کند، با حذف این عوامل می‌توانید تمرکزتان در کار را بهبود بخشید.

•    با غیرفعال کردن اعلان‌ برای ایمیل‌ و تعیین زمانی مشخص بر چک کردن آن‌ها، می‌توانید حواس پرتی‌ها را در محل کار به حداقل برسانید. همچنین زمانی که نیاز به تمرکز دارید و نمی‌خواهید کسی مزاحم شود، تلفن خود را خاموش کنید و یا دفتر کار خود را ببندید.

 

برای استراحت‌تان وقت بگذارید

روز خود را با جلسات زیاد، به این دلیل که وقت استراحت ندارید، پر نکنید. شلوغ بودن یک رقابت نیست و نباید بیش از حد به ذهن‌تان فشار بیاورید. برای خود وقت بگذارید تا بیش از اندازه کار نکنید و تحت فشار قرار نگیرید.

•    اگر دانش آموز هستید، مطمئن شوید که کارهای مدرسه و فعالیت‌های فوق‌برنامه تمام وقت شما را تلف نمی‌کند. به یاد داشته باشید که استراحت کنید، به خصوص اگر بیش از 2 ساعت به طور همزمان به صفحه رایانه نگاه می‌کنید.

•    اگر متمرکز در شغل هستید، مطمئن شوید که در مورد زمان کار و زمان شخصی مرز تعیین کرده‌اید. اجازه ندهید که تمام وقت شما به زمان کار تبدیل شود.

•    اگر والدین یا سرپرست خانه هستید، مهم است که زمان‌هایی را برای انجام کاری اختصاص دهید که مخصوص شما باشد. زندگی شما ممکن است روی مراقبت از دیگران متمرکز باشد، اما برای جلوگیری از فرسودگی و استرس زیاد، لازم است که برای خود نیز وقت بگذارید.

مغز خود را تمرین دهید

مغز خود را از طریق بازی‌ها یا سرگرمی‌هایی که باعث افزایش تمرکز و قدرت ذهنی می‌شوند، فعال کنید. در حالی که ورزش کردن بدن شما را سالم نگه می‌دارد و استرس را کاهش می‌دهد، فعالیت‌های زیر می‌توانند به شما در حفظ سلامت مغز کمک کند:

•    بازی‌ها و پازل‌های فکری؛ روزانه بازی‌هایی چون کلمات متقاطع، سودوکو، پازل کلمات یا سایربازی‌هایی که نیاز به پردازش ذهنی و تمرکز دارد انجام دهید.

•    پخش موسیقی؛ نواختن یک ساز می‌تواند تمرکز را بهبود بخشد.

•    کتاب بخوانید؛ خواندن نیاز به تمرکز ذهنی دارد و تخیل را تحریک می‌کند.

 

در مورد هرگونه نگرانی پزشکی با پزشک خود مشورت کنید

از سابقه‌ی پزشکی خانواده خود آگاه باشید. آیا خانواده‌ی شما سابقه زوال عقل، اختلال تیروئید یا مشکل سلامت روان دارند؟ برای رفع خطرات ناشی از اختلال در حافظه، با پزشک خود درمورد داروهای فعلی و همچنین تاریخچه‌ی پزشکی خانواده خود صحبت کنید.

•    برخی از داروها دارای عوارض جانبی بر حافظه هستند. با پزشک‌تان در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید و خطرات ناشی از آن‌ها بر حافظه، صحبت کنید.

•    برخی شرایط پزشکی مانند اختلالات تیروئید بر هوشیاری ذهنی تأثیر می‌گذارد. برای رد هرگونه شرایط اساسی پزشکی که ممکن است فراموشی شما را افزایش دهد، معاینه پزشکی بگیرید.

•    فراموشی، عدم تمرکز و خستگی ممکن است به دلیل یک مشکل درمان نشده (یا تحت درمان) باشد. درمورد علائم افسردگی، اضطراب یا استرس با پزشک یا روان‌شناس خود صحبت کنید.

 

ببینید که چگونه خاطرات روی روحیه‌ی شما تأثیر می‌گذارد

هنگامی که احساسات شدید را تجربه می‌کنید، بیشتر به خاطر می‌آورید. به زمان‌هایی که احساس خوشبختی می‌کردید، فکر کنید. هر روز زمانی را صرف فکر کردن به خاطرات مثبت خود کنید. آنها می‌توانند به شما در جلوگیری از فراموش کردن کمک کنند.

 

خاطرات خوب را با به اشتراک گذاشتن آنها با دیگران زنده نگه دارید

اگر نگران فراموش کردن وقایع مهم گذشته هستید، به طور روزمره در مورد آنها با دوستان و خانواده صحبت کنید. یادآوری درباره گذشته همچنین می‌تواند به تقویت روابط شما در زمان حال کمک کند.

•    راه‌هایی را در نظر بگیرید که می‌توانید خاطرات خود را با افراد نسل‌های مختلف به اشتراک بگذارید. با بستگان بزرگتر خود صحبت کنید و تجربیات آن‌ها را با تجربیات والدین، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های خود مقایسه کنید.

 

ایجاد یادداشت یا سایر یادگاری‌ها

مراحل مهم زندگی، اجتماعات خانوادگی و تعطیلات، همه می‌توانند خاطراتی باشند که برای شما با ارزشند. برای جلوگیری از فراموش کردن این رویدادها، یادداشت‌هایی را ایجاد کنید که به عنوان یادآوری عمل کند، مانند:

•    آلبوم‌های عکس و قاب‌های تصاویر

•    جعبه‌های یادداشت

•    صنایع دستی که به عنوان نماد برای رویدادهای مهم استفاده می‌شود

•    فیلم

•    سوغات

 

درباره‌ی وقایع مهم، یک دفتر خاطرات تهیه کنید

سعی کنید اتفاقات و رویدادها را در لحظه یادداشت کنید. خاطرات شخصی می‌توانند به زنده نگه داشتن خاطرات کمک کنند. می‌توانید سالها بعد به نوشته‌های خود نگاه کنید و بتوانید به یاد بیاورید که در آن لحظه چه احساسی داشتید.

 

غذای سالم بخورید

رژیم غذایی شما بر تمام جنبه‌های بدن از جمله مغز تأثیر می‌گذارد. توانایی بدن و مغز خود را در تمرکز و حفظ خاطرات از طریق عادات غذایی سالم تقویت کنید. از خوردن هله‌هوله خودداری کنید و آب زیادی بنوشید. غذاهای سالم زیر را در برنامه‌ی غذایی خود بگنجانید:

•    سبزیجات بدون برگ و سبزیجات از خانواده کلم؛ سبزیجاتی چون کلم بروکلی، کلم، کلم پیچ یا کولارد سبز را امتحان کنید.

•    انواع توت‌؛ میان وعده‌های زغال اخته، گیلاس و توت سیاه را میل کنید.

•    ماهی و پروتئین‌های دیگر با اسیدهای چرب امگا 3؛ تخم مرغ، ماهی قزل آلا و ماهی تن میل کنید.

•    آجیل و دانه ها؛ گردو، پنیر و بادام را انتخاب کنید.

 

خواب کافی در شب داشته باشید

 سعی کنید به مدت ۷ تا ۹ ساعت خواب را در طول شب داشته باشید، زیرا خواب کافی به شما اجازه می‌دهد تا قبل از شروع یک روز شلوغ دیگر، ذهن و بدن شما بهبود یابد و استراحت کند. خودداری از خواب کافی می‌تواند به عدم تمرکز، فراموشی و اختلال در انجام فعالیت‌های روزمره منجر شود.

•    خواب را نباید به عنوان چیزی بی‌اهمیت یا کاری اضافی تلقی کنید. خواب کافی را در اولویت قرار دهید تا بتوانید متمرکز باشید.

•    برای جلوگیری از وقوع بی خوابی و بیقراری در شب، یک چرخه خواب مداوم داشته باشید.

 

هر روز ۳۰ دقیقه ورزش کنید

ورزش منظم ثابت کرده است که نه تنها به سلامت و ماندگاری قلب کمک می‌کند، بلکه به جریان خون در مغز نیز کمک می‌کند. این بدان معناست که فعال بودن نه تنها به بدن، بلکه به ذهن نیز کمک می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند