کدخبر: ۳۲۴۴۱۵ لینک کوتاه

حسینی مطرح کرد

ثبات بازار شب عید با اجرای عملیات بانک مرکزی

اقتصادنیوز :عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ثبات بازار شب عید را منوط به اجرای "عملیات بازار باز بازار" و "بازار متشکل ارزی" توسط بانک مرکزی دانست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت ،محمد حسینی با اشاره به دلایل افزایش قیمت دلار در روزهای منتهی به آغاز سال جدید، گفت: عموما نرخ ارز در بهمن ماه افزایش پیدا می‌کند چراکه اولا تقاضا نسبت به عرضه بیشتر می‌شود و ثانیا به دلیل عرضه کمتر، قیمت کالاها بالا می‌رود لذا دولت با افزایش قیمت ارز به دنبال جبران کسری منابع خود است.

نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیریت بازار نیازمند اعمال سیاست‌های خاص بانک مرکزی است، افزود: همچنین دولت باید "عملیات بازار باز" را اجرا کند اما نه تنها هنوز "عملیات بازار باز" اجرای نشده بلکه "بازار متشکل ارزی" نیز به جایی نرسیده است درحالی که اگر "بازار متشکل ارزی" خوب عمل می‌کرد نوسانات ارزی جهشی اتفاق نمی‌افتاد و بانک مرکزی می توانست بازار را کنترل کند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: امیدواریم بانک مرکزی اجرای "عملیات بازار باز بازار" و "بازار متشکل ارزی" را در دستور کار خود قرار دهد تا شاهد ثبات در بازار شب عید مردم باشیم چراکه بالا رفتن قیمت دلار افزایش قیمت کالاهای داخلی را نیز به دنبال دارد.

  "فرآیند عملیات بازار باز" به این صورت است که در مواقع افزایش(کاهش) تقاضای ذخایر بانک‌ها که احتمال انحراف نرخ بهره(قیمت ذخایر) بازار بین بانکی از میزان هدف‌گذاری وجود دارد، بانک مرکزی از طریق خرید(فروش) اوراق بهادار و عرضه (جمع‌آوری) ذخایر، نرخ بهره بازار را به حول و حوش نرخ سیاستی هدایت می‌کند.

همچنین در "بازار متشکل ارزی" قیمت تحت مکانیزم عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد، برخلاف بازار موجود که حد نوسان روزانه برای قیمت وجود ندارد، در بازار متشکل به دلیل حضور پررنگ تنظیم‌گر، حد نوسان روزانه وجود دارد. 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند