کدخبر: ۳۲۵۱۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
حراج موتورسیکلت های جنگ جهانی دوم! +عکس

حراج موتورسیکلت های جنگ جهانی دوم! +عکس

​اقتصاد نیوز:اگرچه جنگ دوم جهانی با تمام مشقت‌ها، دردها، سختی‌ها و خسارات فراوانی که به مردم سراسر دنیا زد، در سال ۱۹۴۵ به پایان خود رسید اما هنوز هم پس از گذشت حدود ۷۵ سال از جنگ خونین، خاطرات، مستندها، فیلم‌های متفاوت و حتی مانند این گزینه جذاب، یک وسیله نقلیه موتوری به‌جامانده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از چرخان،این موتورسیکلت مربوط به جنگ جهانی دوم، یک قطعه‌ای از تاریخ است که بسیار قدیمی و البته باارزش بوده و اکنون قرار است آماده فروش و حراج شود. این وسیله نقلیه مربوط به برند باواریایی بی ام و، هرروز بر ارزش آن افزوده‌شده و در اواسط قرن بیستم و در خلال جنگ، صحنه‌هایی را دیده است که می‌توانند به‌راستی، تاریخ یک ملت را یادآور شوند.

در سال 1943 میلادی، شرکت‌های BMW و شرکت موسوم به زونداپ (Zundapp)، سخت مشغول رقابت با یکدیگر بودند تا بتوانند گوی سبقت را برای ساخت موتورسیکلت‌های موردنیاز کشور آلمان، از دیگری ربوده و به سودآوری بیشتری برسند. درواقع هیچ‌گاه نمی‌توان هیچ‌یک از وسایل نقلیه موتوری را به خاطر شرکت داشتن در یک جنگ خونین مانند جنگ دوم جهانی، سرزنش کرد. بلکه می‌توانیم این قطعه ارزشمند از تاریخ را دست‌به‌دست، به سال‌های بعد منتقل کنیم.

این موتور 76 ساله، زمانی که تازه در همان سال‌ها، از خط تولید خارج‌شده بود، توانایی تولید 26 اسب بخار و رساندن این قدرت عالی (با توجه به سال ساخت) را به چرخ‌های عقب خود داشت. درواقع می‌توان گفت که این موتورسیکلت، نماینده شرکت بی ام و برای رقابت با شرکت زونداپ در طول سال‌های جنگ جهانی دوم بود.

اگرچه شرکت زونداپ توانست قرارداد نظامی مربوط به تولید موتورسیکلت‌ها را برنده شود اما بی ام و نیز دست از تلاش برنداشت و توانست تا حدودی، خطوط تولید خود را برای تأمین این نوع وسایل جنگی، مهیا کند. البته اکنون و پس‌ازاین همه‌سال، در این بازه زمانی بلندمدت، به‌خوبی مشخص‌شده است که کدام شرکت توانسته است جان سالم به درببرد.

در مورد مشخصات این موتورسیکلت قدیمی و جذاب باید بگوییم که این وسیله نقلیه جنگی، به این منظور طراحی‌شده بود تا بتواند 500 کیلوگرم بار را حمل کند و همچنین 150 میلی‌متر نیز از زمین، فاصله داشت. این وسیله می‌توانست درحالی‌که سه نفر را سوار کرده است، با سرعت بسیار عالی 80 کیلومتر بر ساعت پیش رفته و بتواند با یک باک پر از بنزین، مسافت 350 کیلومتر را نیز طی کند.

درواقع این اعداد و ارقام از سال 1943 شرکت بی ام و آن‌قدر عالی و خیره‌کننده هستند که هم‌اکنون و در سال 2020 نیز بسیاری از موتورسیکلت‌های تولیدی جهان، چنین مشخصاتی را به خود ندیده‌اند!

این تکه خاص از تاریخ، اگرچه در طول این سال‌ها باکمی تغییرات همراه شده اما برای حفظ اصالت آن، هیچ‌گاه به‌صورت کامل، بازتولید نشده است. موتوری که به‌صورت اورجینال، دارای مشخصه‌های بی‌نظیری مانند عناصر گرم‌کننده در قسمت دستگیره فرمان و گاز موتور (به خاطر سرزمین سرد روسیه) بوده است.

اکنون این وسیله نقلیه بی ام و در پاریس بوده و قرار است باقیمت حدودی بین 50,000 تا 70,000 یورو (54,700 تا 76,600 دلار) به حراج رود.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند