کدخبر: ۳۲۵۴۶۰ لینک کوتاه

اثر مخرب نوشابه‌ بر افزایش بی‌رویه وزن جنین

اقتصاد نیوز:مطالعات جدید دانشمندان نشان می‌دهد زنان بارداری که از نوشیدنی‌های شیرین مصنوعی مانند نوشابه‌های گازدار و رژیمی استفاده می‌کنند، فرزندانی چاق به دنیا می‌آورند!

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، بر اساس هشدار دانشمندان،  زنان بارداری که نوشیدنی‌های کم کالری مانند نوشابه‌های گازدار و رژیمی را مصرف می‌کنند، بچه‌هایی با اضافه وزن بسیار بالا به دنیا می‌آورند. 

پایگاه خبری " دیلی میل" در گزارشی نوشت، طبق بررسی و نتایج مطالعات جدیدی دانشمندان کانادایی، شیرین‌کننده‌های کم‌کالری با تأثیر بر بدن مادر باعث افزایش وزن جنین در شکم مادر می‌شود. 

این مواد شیرین کم‌کالری بر روی باکتری‌های روده زنان باردار تأثیر می‌گذارند و این تغییرات بر بدن جنین نیز اثر گذاشته و وزن آن را بالا می‌برد. 

در آزمایشات انجام شده توسط "رایلین ریمر" استاد تغذیه در دانشگاه "کالگری" کانادا مشخص شد موشهای صحرایی باردار که از شیرین‌‌کننده‌های کم‌کالری تغذیه کردند، نوزادشان بزرگ شده و حدود 25 درصد چربی بیشتری نسبت به دیگر جنین‌های موش دارند.

در یکی دیگر از آزمایش‌های انجام شده توسط این تیم تحقیقاتی بر روی 2500 زن کانادایی، نتایج نشان داد نوزادان کسانی که روزانه نوشیدنی‌های شیرین مصنوعی می‌نوشند، دو برابر بیشتر از دیگر نوزادان دچار اضافه وزن می‌‌شوند.

در آزمایش‌های انجام شده از دو شیرین‌کننده برای بررسی استفاده شده است؛ بر اساس نتایج مشخص شد دو ماده "آسپارتام" و "استیویا" باعث این تغییرات در وزن جنین‌ها شده و نوزادان بهنگام تولد با چربی بیشتری متولد می‌‌شوند. 

"تیم اسپکتور"، استاد اپیدمیولوژی ژنتیک در کالج "کینگ" لندن از زنان خواست تا به جای نوشیدنی‌های شیرین به مصرف نوشیدنی‌های غیر شیرین بپردازند.

نتایج این تحقیقات در ژورنال گات منتشر شده است. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند