کدخبر: ۳۲۵۴۷۲ لینک کوتاه

فناوری پیشرفته در پوشک نوزاد !

​اقتصاد نیوز:مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست یک پوشک هوشمند توسعه داده‌اند که مجهز به سنسور رطوبت است و هنگام خیس شدن هشدار می‌دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرگزاری فارس ، مهندسان مؤسسه فناوری ماساچوست یک پوشک هوشمند توسعه داده‌اند که مجهز به سنسور رطوبت است و هنگام خیس شدن هشدار می‌دهد.

محققان ام‌ای‌تی به دنبال به کار بردن فناوری‌های مختلف در پوشک‌ها هستند تا به کودکان کمترین آسیب ممکن وارد شود.

این مطالعه منتشر شده در روز جمعه در مجله IEEE Sensors یادآور می‌شود: پوشک هوشمند متشکل از یک برچسب شناسایی فرکانس رادیویی منفعل (RFID) در زیر لایه‌ای از پلیمر فوق العاده جاذب است.

برهمین اساس، هنگامی که هیدروژل خیس شد، مواد عایق در ابتدا منبسط می‌شوند و کمی هدایت می‌شوند تا برچسب RFID را تحریک کند تا یک سیگنال رادیویی را ارسال کند. 

این سیگنال که در واقع اطلاع‌رسانی است به تلفن هوشمند یا رایانه قابل ارسال است و پس از آن می‌تواند اطلاعات را منتقل می‌کند.

محققان دریافتند که با اضافه کردن مقدار کمی مس به سنسور، می‌توانند هدایت سنسور را تقویت کنند و بنابراین دامنه‌ای که برچسب می‌تواند با خواننده ارتباط برقرار کند را افزایش دهد.

محققان برای آزمایش عملکرد سنسور، برچسب‌هایی را در لایه‌های پایین پوشک متصل کردند و هر پوشک را به دور یک عروسک پیچیدند و آنها را با آب نمکی پر کردند که خواص رسانای آن شبیه مایعات بدن انسان است.

آنها عروسک‌ها را در مسافت‌ها و در جهت‌های مختلف مانند دراز کشیدن و نشستن و در حالت ایستاده قرار دادند. آنها دریافتند که سنسور خاصی که آنها برای قرار دادن در پوشک طراحی کرده‌اند می‌تواند با خیس شدن پوشک تا یک متر از آن فاصله داشته باشد و با خواننده ارتباط برقرار کند.

محققان گفتند این طرح نخستین نمایش هیدروژل به عنوان عنصر آنتن عملکردی برای سنجش رطوبت در پوشک با استفاده از RFID است.

برچسب‌های RFID که به باتری نیاز ندارند، نسبتاً کم هزینه و یکبار مصرف هستند و می‌توانند در رول‌های برچسب‌های فردی مشابه برچسب‌های بارکد چاپ شوند. آنها تخمین زدند که این سنسور برای تولید کمتر از دو سنت ایالات متحده هزینه برمی‌دارد.

Pankhuri Sen، دستیار تحقیقاتی در MIT پیش بینی می‌کند که این سنسور همچنین می‌تواند در پوشک بزرگسالان قرار بگیرد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند