کدخبر: ۳۲۵۶۱۶ لینک کوتاه

بزرگ‌ترین فروشندگان تسلیحات نظامی در جهان

اقتصاد نیوز:اکونومیست در گزارشی به بررسی سهم کشورها در فروش تسلیحات نظامی پرداخته است. جایگاه اول تا پنجم فهرست سال ۲۰۱۸ را کمپانی‌های آمریکایی به خود اختصاص داده‌اند.

به گزارش اقتصاد نیوز، اخیرا گزارشی از سوی موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم منتشر شد که نشان می‌دهد فروش اسلحه و خدمات نظامی در سال ۲۰۱۸ توسط ۱۰۰ شرکت بزرگ دفاعی (البته به‌جز چین که اطلاعاتی از آن در دسترس نیست) بالغ بر ۴۲۰ میلیارد دلار بوده است. این آمار در مقایسه با سال ۲۰۰۲، زمانی که برای اولین بار ارقام به شکل رسمی منتشر شد، ۴۷ درصد افزایش یافته است.

این فهرست حکایت از نفوذ و تسلط آمریکا بر بازار تسلیحات نظامی دارد. در میان این ۱۰۰ شرکت بزرگ ۴۳ شرکت آمریکایی وجود دارد که در سال گذشته حدود ۲۴۶ میلیارد دلار تسلیحات نظامی را به‌فروش رسانده‌ و ۵۹ درصد از مجموع آمار فروش را به خود اختصاص داده‌اند.

این اولین بار است که شرکت‌های آمریکایی با برعهده گرفتن یک‌سوم از میزان فروش تسلیحات نظامی، پنج رتبه‌ نخست را از آنِ خود کردند.

لاکهید مارتین که هواپیماهای جنگی F-35 را تولید می‌کند، یک دهه است که در جایگاه نخست این فهرست ایستاده است.

پس از آن کمپانی‌های بوئینگ و نورتراپ گِرمن، ریتیون و جنرال داینامیکس رتبه دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

ادغام‌ شرکت‌ها و افزایش هزینه‌های دفاعی در دوران ریاست‌جمهوریی دونالد ترامپ موجب تقویت این شرکت‌ها شده است.

درحالی‌که کشورهای اروپایی به تهدیدهای نظامی روسیه واکنش نشان داده‌اند، اما شرکت‎های اروپایی هم خود عملکرد چندان بدی نداشته‌اند.

در میان این ۱۰۰ کمپانی، شرکت‌های اروپایی یک‌چهارم فروش تسلیحات نظامی را به خود اختصاص داده‌اند.

فروش تسلیحات از سوی شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی به‌ترتیب ۳۵٫۱ میلیارد دلار و ۲۳٫۲ میلیارد دلار گزارش است.

فروش تسلیحات نظامی روسیه نیز طی یک دهه گذشته روبه‌رشد بوده؛ با این حال میزان فروش تسلیحات نظامی روسیه در سال گذشته ۳۶٫۲ میلیارد دلار بوده که تقریبا یک‌سوم میزان فروش رقبای اروپایی‌اش است.

سهم کشورهای آمریکا، روسیه، بریتانیا و فرانسه از فروش تسلیحات نظامی و دفاعی به ترتیب ۵۹ درصد، ۸٫۶ درصد، ۸٫۴ درصد، ۵٫۵ درصد بوده است.

کشورهای لهستان، اسپانیا، سوئد، سوئیس و اوکراین هم در مجموع سهم ۳٫۷ درصدی داشته‌اند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند