کدخبر: ۳۲۵۶۴۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عصبانیت دموکرات‌ها از نتانیاهو/ هراس اسرائیل از شکست ترامپ در انتخابات

اقتصادنیوز؛ «یائیر لاپید» وزیر سابق اقتصاد اسرائیل ضمن اشاره به عصبانیت حزب دموکرات از سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نسبت به پیروزی یک دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ابراز نگرانی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «یائیر لاپید» وزیر پیشین اقتصاد رژیم اسرائیل و یکی از سران اصلی حزب انتخاباتی آبی‌وسفید از احتمال پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا ابراز نگرانی کرد.

لاپید در مصاحبه با روزنامه «جروزالم‌پست»، گفت اگر یک نامزد حزب دموکرات در نوامبر امسال پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شود و در این سو نیز «بنیامین نتانیاهو» هنوز نخست‌وزیر رژیم اسرائیل باشد، آنگاه تل‌آویو به دردسر بزرگی می‌افتد.

وی با بیان اینکه نتانیاهو به روابط دوجانبه آمریکا با اسرائیل، مخصوصا تعاملات با دموکرات‌ها صدمه زده، توضیح داد: «نتانیاهو در زمان نخست‌وزیری‌اش گام‌هایی برداشت که رهبری حزب [دموکرات] را عمیقاً خشمگین کرد».

این سیاستمدار، سخنرانی نتانیاهو در کنگره و اعلام مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و همچنین دیدار نکردن با سران دموکرات‌ها طی سفری که برای رونمایی از طرح موسوم به «معامله قرن» به واشنگتن داشت، را از جمله اقدامات منجر به عصبانیت این حزب از تل‌آویو دانست.

لاپید در این مصاحبه، که نسخه کامل آن هفته آینده منتشر می‌شود، درباره مسائل مختلفی از جمله تمایل حزب آبی‌وسفید به حل مشکلات کنونی با نوار غزه و فعالیت‌های حماس و موضع این حزب در خصوص طرح موسوم به «معامله قرن»، در صورت کسب اکثریت پارلمان توسط این حزب در انتخابات سراسری آتی صحبت کرد.

وی با بیان اینکه موضوع اسرائیل دیگر یک مسئله دو حزبی در عرصه سیاسی آمریکا نیست، افزود: «دموکرات‌ها بسیار عصبانی هستند... وظیفه یک نخست‌وزیر [اسرائیل] است که مطمئن شود اسرائیل یک موضوع دو حزبی در آمریکا باقی می‌ماند و روابط با یهودیان آمریکایی را حفظ کند».

این عضو ارشد حزب آبی‌وسفید درباره تنفری که اعضای حزب دموکرات از «ران درمر» سفیر اسرائیل در آمریکا دارند اینگونه گفت که سناتورهای عالی‌رتبه دموکرات او را به دفترشان راه نمی‌دهند.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند