کدخبر: ۳۲۵۷۶۶ لینک کوتاه

رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران خبر داد؛

تخلفات مالی و قراردادی صندوق بازنشستگی شهرداری تهران در سال ۹۳

اقتصادنیوز؛ مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران از تخلفات مالی و قراردادی صندوق بازنشستگی شهرداری تهران در سال ۹۳ طبق گزارش حسابرس شورا خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ در جریان یکصد و نود و نهمین جلسه شورای شهر تهران گزارش حسابرسی سال ۹۳ شهرداری تهران درخصوص سازمان بازنشستگی شهرداری قرائت شد.

مجید فراهانی، با اشاره بند ج ماده ۴۴ آیین نامه مالی شهرداری ها و بند۳۰ ماده ۸۰ قانون شوراهای اسلامی کشور گفت: ‌رسیدگی نهایی و ممیزی حساب شهرداریها به وسیله شورای اسلامی شهر از طریق بررسی گزارشهای مالی و گزارش حسابرسان مذکور و اعلام موارد نقض و تخلف به شهردار و پیگیریهای لازم بر اساس مقررات قانونی انجام می گیرد.

او تاکید کرد: موارد متعددی از نقض و تخلف سازمان بازنشستگی در این گزارش وجود دارد.

فراهانی در خصوص اظهار نظر حسابرس منتخب شورا اظهار کرد: حسابرس منتخب شورا با ذکر ۱۸ بند (بندهای ۴ تا ۲۱) به عنوان مبانی اظهار نظر مشروط بر مواردی که تحریف صورتهای مالی و محدودیت در رسیدگی در مجموع و یا به تنهایی دارای اثر با اهمیت ولی غیر اساسی بر صورت مالی باشد گزارش حسابرسی خود را به صورت مشروط ارائه کرده است؛ گزارش مشروط یک نوع اظهار نظر مقبول است اما به استثنای مواردی که در بندهای مبانی تعدیل اظهارنظر بنا به دلایل فوق ذکر گردیده و در بند اظهارنظر نیز استثنا شده باشد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران اضافه کرد: علاوه بر این حسابرس منتخب شورا به استثناء آثار موارد مندرج در بندهای ۴ الی ۱۵ و همچنین به استثناء آثار احتمالی موارد مندرج در بندهای ۱۶ الی ۲۱ صورتهای مالی وضعیت سازمان املاک و مستغلات شهرداری و عملکرد مالی و جریان وجوه نقدی آن را برای سال مالی مزبور از تمام جنبه های با اهمیت طیق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب ارزیابی نموده است.

او در رابطه با ارزیابی گزارش حسابرس برای سال ۹۳ افزود: در ارزیابی کلی صورت های مالی و گزارش حسابرس منتخب شورا درباره این سازمان، عدم رعایت شفافیت در صورت های مالی و قراردادها سازمان بازنشستگی شهرداری تهران در سال ۹۳ و نیز مباحث مالیاتی مشاهده گردیده است که سازمان مذکور دست در گریبان است و یکی از چالش های این صندوق است.

فراهانی تاکید کرد: همچنین عدم پایبندی به رعایت اساسنامه نیز در این سازمان مشهود است. از طرف دیگر صندوق بازنشستگی شهرداری تهران مصوبات و الزامات قانونی مصوب شورای اسلامی شهر تهران را نیز در سال ۹۳ در موارد متعدد رعایت نکرده است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت شورای شهر تهران در رابطه با پیشنهاد کمیته عنوان کرد: پیشنهاد می شود ماده واحده ای مصوب کنیم و نکات مهم این است که این سازمان مکلف به ۱۳ اقدام شود. همچنین شهرداری تهران مکلف شود ظرف مدت ۳ ماه بدهی مالیاتی ناشی از مالیات بر عملکرد و مالیات بر ارزش افزوده سازمان صندوق بازنشستگی و شرکت های تابعه آن را تعیین تکلیف نموده و گزارش اقدامات انجام شده را به شورا ارائه نماید. ودیگر با عنایت به عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال ۱۳۹۳ از سوی مدیران وقت سازمان که سبب ایجاد بدهی مالیاتی برای سازمان گردیده است و تخلف مدیران وقت از اجرای تبصره دوم ماده ۱۱۹ قانون مالیاتهای مستقیم،پرونده متخلفین را به هیئت رسیدگی به تخلفات اداری شهرداری ارسال نموده تا برابر مقررات با ایشان برخورد گردد،لازم است گزارش نتیجه اقدامات به شورای اسلامی شهر تهران ارائه گردد.

فراهانی خاطر نشان کرد: پیشنهاد می شود شورای شهر تهران حداکثر تا پایان سال ۱۳۹۷ نسبت به بررسی و اصلاح آئین نامه مالی و معاملاتی سازمان صندوق بازنشستگی شهرداری تهران اقدام لازم را به عمل آورد. همچنین کمیسیون برنامه و بودجه شورا ،پس از دریافت گزارشات تکالیف مندرج در این مصوبه نسبت به بررسی موضوع اقدام و نتیجه را حداکثر ظرف مدت یک ماه به شورا ارائه کند.

او ادامه داد: کمیسیون حقوقی و نظارت مکلف شود نسبت به بررسی موارد قابل ارجاع به دستگاه قضا اقدام و نتیجه نهایی را ظرف مدت یک ماه به شورا ارائه کند.

عضو شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: تخلفات گسترده مالی وجود دارد که از آن میان می توان به عدم تعیین ارزش منصفانه دارائی های خالص،عدم محاسبه استاندارد سرقفلی ناشی از تحصیل شرکت های فرعی و سهم اقلیت، قرارداد پروژه گلابدره که قرارداد اولیه مشارکت با سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری تهران در پروژه گلابدره منعقد و در سال ۱۳۹۱ سهم مشارکتی سازمان سرمایه‌گذاری به سازمان صندوق بازنشستگی واگذار گردیده است. اما در این باب مستندات قانونی ارائه نشده است .

فراهانی ادامه داد: در پروژه یزدان پناه همچنین مستندات قانونی ارائه نشده و واگذاری غیر شفاف بوده است.

او تصریح کرد: حق بهره برداری از هتل شهر، تسهیلات و وام های اعطایی که پرداخت شده غیر قانونی بوده ، عدم رعایت استاندارهای حسابرسی ، مالیات عملکرد موسسه هادیان شهرکه پرداخت نشده است، عدم رعایت ماده ۱۶ دستورالعمل اجرایی بودجه ۹۳ اجرا نشده ، از آن میان است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در رابطه با سهام شرکت ثبتی در عمان اظهار کرد: سهام شرکت ربوع العاصمه الدولیه ثبت شده در کشور عمان، در سال ۱۳۹۱ به مبلغ ۶/۱ میلیارد ریال از شرکت سرمایه گذاری آتیه شهر خریداری شده است.در سال ۱۳۹۳ سهام مذکور در شرایطی به شرکت گروه سرمایه گذاری و مدیریت مالی میلاد شهر به همان مبلغ واگذار گردیده است که مجوز هیئت مدیره سازمان،واگذاری سهام در قبال شرکت سازمان در افزایش سرمایه شرکت سرمایه گذاری و مدیریت مالی شهر بوده است.به موجب بررسی ها شرکت میلاد شهر افزایش سهام نداده است و سهام را متعاقبا به مبلغ ۳ میلیارد ریال به شرکت تعاونی تولیدی و توزیعی کارکنان شهرداری تهران فروخته است.

فراهانی در پایان تاکید کرد: همه این ها از مسائل غیر شفاف مالی است که نشان دهنده این است که صندوق بازنشستگی شهرداری تهران در سال ۹۳ تخلفات زیاد مالی، عدم شفافیت مالی ، تخلفات قرار دادی متعدد داشته که در گزارش حسابرس وجود دارد و جای تاسف دارد که برخی افراد در عرصه انتخابات صحبت از شفافیت و منافع مردم می کنند اما در مجموعه و زیر مجموعه تحت مدیریتشان این تخلفات وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند