کدخبر: ۳۲۵۹۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

افول بایدن، صعود پیرمرد سوسیالیست و میلیاردر نیویورکی؛

وضعیت نامزدهای دموکرات در آخرین نظرسنجی‌های انتخاباتی

اقتصادنیوز؛ نظرسنجی جدیدی که درباره اقبال عمومی به نامزدهای حزب دموکرات برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا انجام شده، حاکی از افزایش رأی سناتور «برنی سندرز» و «مایک بلومبرگ» است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ در فاصله سه روز مانده به سومین مرحله انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها (در ایالت نوادا)، نظرسنجی که توسط شبکه «اِی‌بی‌سی نیوز» و روزنامه «واشنگتن‌پست» انجام گرفته، نشان می‌دهد سندرز هم‌اکنون احتمالا از حمایت ۳۲ درصدی هواداران حزب دموکرات برخوردار است.

به نوشته وبگاه اِی‌بی‌سی نیوز، طبق این نظرسنجی، رأی سندرز در میان دموکرات‌ها نسبت به نظرسنجی ماه ژانویه امسال، ۸ درصد رشد داشته است.

مایک بلومبرگ و برنی سندرز

رتبه بعدی این نظرسنجی به «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور پیشین آمریکا با ۱۷ درصد آراء اختصاص دارد که نسبت به نظرسنجی ماه ژانویه یازده درصد کاهش پیدا کرده است.

نظرسنجی انتخاباتی دموکرات‌ها

بر این اساس، بلومبرگ نیز که شاید در ابتدا گمنام بود اما در روزهای اخیر توانسته خود را در میان نامزدهای دموکرات به طرز چشمگیری بالا بکشد و اکنون در رتبه سوم با ۱۴ درصد رأی قرار دارد. بلومبرگ ماه قبل فقط از حمایت ۸ درصدی برخودار بود. ترامپ گفته است ترجیح می‌دهد در دور نهایی با بلومبرگ رقابت کند.

بلومبرگ

به نوشته وبگاه اِی‌بی‌سی نیوز، سناتور «الیزابت وارن» که طی هفت ماه کارزار انتخاباتی فراز و نشیب‌های زیادی را در نظرسنجی‌ها تجربه کرده، در بین نامزدهای دموکرات با ۱۱ درصد، در رتبه چهارم قرار دارد.

نکته قابل توجه اما درصد پایین «پیت بوته‌جج» ۳۸ ساله است که ده روز پیش در مرحله اول انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها  در ایالت آیووا رتبه نخست و در مرحله دوم (در ایالت نیوهمپشایر) رتبه دوم را کسب کرد. بوته‌جج که یک همجنس‌گرا است، در این نظرسنجی فقط ۷ درصد رای دارد.

چندی پیش دفتر مرکزی حزب دموکرات با اعلام تعداد آراء وکلای ایالتی هر نامزد را بعد از دو انتخابات درون‌حزبی در دو ایالت، گفت بوته‌جج ۲۲ رای، سندرز ۲۱ رای، وارن ۸ رای، کلوبوچار ۷ رای و بایدن ۶ رای ایالتی دارد.

همچنین وضعیت 6 نظرسنجی معتبر اخیر در سطح ملی حاکی از پیشتازی برنی سندرز و رشد محبوبیت مایک بلومبرگ است. همانطور که در جدول زیر مشهود است میانگین محبوبیت برنی سندرز در نظرسنجی‌های اخیر 28.3 درصد است. پس از سناتور سوسیالیست ورمانت، جو بایدن با 17.3 درصد و مایک بلومبرگ با 15.2 درصد در تعقیب او هستند.

نظرسنجی انتخاباتی دموکرات‌ها

آیووا اولین ایستگاه رقابت درون‌حزبی دموکرات‌ها برای تعیین نامزد این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال بود. فرآیند انتخابات درون‌حزبی که از روز سه‌شنبه با رأی‌گیری در ایالت آیووا آغاز شد، باید نهایتاً تا ژوئن ۲۰۲۰ در تمام ۵۰ ایالت آمریکا برگزار شود تا سرانجام در اواسط آن ماه در جلسه «مجمع ملی حزب دموکرات» نامزد این حزب برای رقابت با ترامپ انتخاب و معرفی شود.

روند محبوبیت کاندیداها در ماه‌های گذشته در نمودار زیر مشخص است.

نظرسنجی انتخاباتی دموکرات‌ها

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند