کدخبر: ۳۲۶۵۷۷ لینک کوتاه

نامرد دموکرات کنفرانس آیپک را تحریم کرد؛

تشدید تقابل «برنی سندرز» و لابی اسرائیل در آمریکا

اقتصادنیوز؛ برنی سندرز، سناتور سوسیالیست و یهودی‌تبار از ایالت ورمانت و کاندیدای پیشتاز حرب دموکرات برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا در ادامه رفتار انتقادی نسبت به رژیم اسرائیل، اعلام کرد که در نشست آیپک (مهم‌ترین لابی اسرائیلی در آمریکا) شرکت نمی‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «برنی سندرز» سناتور ۷۸ ساله آمریکایی و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده در ادامه انتقادات از نفوذ صهیونیست‌ها در سیاست‌های کاخ سفید، در نشست مهم‌ترین لابی اسرائیلی در آمریکا شرکت نمی‌کند.

به نوشته روزنامه «هاآرتص» سندرز که پیشتاز نامزدهای دموکرات در انتخابات درون‌حزبی برای انتخاب شدن به عنوان نامزد نهایی جهت رقابت با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور کنونی این کشور در انتخابات نوامبر امسال است، از حضور نیافتن در کنفرانس «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» (آیپک) خبر داد.

بر این اساس، سندرز در صفحه توئیتر خود نوشت: «اسرائیلی‌ها حق دارند در صلح و امنیت زندگی کنند. همینطور مردم فلسطین. من هنوز نگران بستری هستم که آیپک برای کسانی فراهم می‌کند که نسبت به حقوق فلسطینی‌ها با تبعیض و مخالفت اظهار نظر می‌کنند. به همین دلیل در کنفرانس آنها شرکت نمی‌کنم».

سندرز پیشتر هم با انتقاد از مواضع دولت ترامپ در حمایت بیش از حد از رژیم صهیونیستی، مواضع کابینه تل‌آویو در قبال فلسطینیان را «سرکوبگرانه» و آن را «دولت نژادپرست» خوانده بود. (جزئیات بیشتر)

وی روز گذشته در سومین مرحله انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها در ایالت نوادا، پیروز شد. نتایج اولیه این انتخابات بدین شرح است: برنی سندرز ۵۵.۷ درصدآرا، «جو بایدن» ۱۹.۸ درصد، «تام استیر» ۹.۲ درصد و «الیزابت وارن» ۸.۳ درصد.

برنی سندرز که اکنون در رقابت‌های درون‌حزبی حزب دموکرات صدرنشین است در دور قبلی انتخابات آمریکا در سال ۲۰۱۶ نیز آرای مردمی بیشتری نسبت به «هیلاری کلینتون» کسب کرده بود اما سرانجام با رای «موکلین غیرمتعهد»، این کلینتون بود که به عرصه انتخابات پا گذاشت و از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا شکست خورد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند