کدخبر: ۳۲۶۵۹۲ لینک کوتاه

منابع عراقی فاش کردند؛

سنگ‌اندازی مشکوک آمریکا و عربستان در روند تشکیل دولت جدید عراق

اقتصادنیوز؛ در حالیکه یک نماینده ائتلاف فتح در پارلمان عراق از تحرکات مشکوک ایالات متحده آمریکا و برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در روند تشکیل کابینه عراق خبر داده است، روزنامه البناء لبنان به نقل از یک منبع عراقی نوشت که تکمیل کار روند تشکیل کابینه دولت جدید و تکمیل ساختار الحشد الشعبی، به معنای آغاز مرحله جدید است که دستور کار اخراج نیروهای آمریکایی را در دست اجرا قرار می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز ب نقل از فارس؛ «مختار الموسوی» نماینده ائتلاف «الفتح» در پارلمان عراق امروز دوشنبه از توطئه جدید آمریکا و اعراب، پیش از برگزاری جلسه رأی اعتماد به کابینه « محمد توفیق علاوی» خبر داد.

الموسوی به پایگاه خبری المعلومه گفت که آمریکا و اعراب برای توطئه خود قصد دارند از «افراد نفوذی» استفاده کنند.

به گفته وی، افراد نفوذی تلاش خواهند کرد که به «بهانه درخواست برای سرنگونی محمد توفیق علاوی نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه» از مردم استانهای مرکزی و جنوبی عراق سوء استفاده کنند.

منظور این نماینده عراقی این است که تلاش اعراب و آمریکا برای این خواهد بود که وانمود کنند مردم استانهای جنوبی و مرکزی، خواستار عدم تشکیل دولت جدید هستند.

این نماینده عراقی خبر داد که واشنگتن و اعراب قصد دارند این اقدام را پیش از جلسه رأی اعتماد به کابینه علاوی انجام دهند.

الموسوی خاطر نشان کرد، برخی ابزارهای سیاسی و رسانه‌ای نیز تلاش خواهند کرد که پیش از برگزاری جلسه فوق‌العاده پارلمان عراق، اقداماتی را در راستای طرح آمریکا و اعراب انجام دهند.

وی تصریح کرد که همه گروههای سیاسی عراق در معرض آزمون قرار دارند و باید «برای شکست هر طرح خارجی، ابراز وجود کنند».

تشکیل دولت جدید آغاز فرآیند اخراج آمریکاست

در همین حال روزنامه البناء لبنان به نقل از این منبع که نامش را فاش نکرد نوشت:‌ عنوان مرحله جدید، قرار دادن دستور اخراج نیروهای آمریکایی از عراق روی میز و در دست اجراست.

خروج نظامیان آمریکا از عراق

این منبع عراقی توضیح داد که این تصمیم بخشی از طرحی سیاسی و میدانی است که رهبری مقتدی الصدر برای این طرح، پویایی خاصی به آن بخشیده است. 

قرار است جلسه پارلمان عراق برای رأی اعتماد به دولت جدید این هفته برگزار شود. «حسن الکعبی» معاون اول پارلمان عراق، روز یکشنبه (دیروز)، اعلام کرد که جلسه رای اعتماد به کابینه وزاری «محمد توفیق علاوی» روز چهارشنبه برگزار خواهد شد.

محمد توفیق علاوی

کشور عراق مدتی است که درگیر مسئله انتخاب وزیران است. محمد توفیق علاوی یازدهم بهمن از طرف «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق مأمور به تشکیل کابینه شد. او هفته گذشته از پارلمان درخواست کرد روزهای یکشنبه یا دوشنبه برای رأی به کابینه‌اش جلسه فوق‌العاده تشکیل دهد.

در همین خصوص، رهبر جریان «الصدر» هم هشدار داده که اگر جلسه پارلمان در هفته جاری برگزار نشود و چنانچه انتخاب‌ اعضای کابینه بی‌طرفانه نباشد،‌ از مردم خواهد خواست که میلیونی به خیابان‌ها بریزند.

پس از آنکه آمریکا اقدام به ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی المهندس نائب رئیس الحشد الشعبی اقدام کرد و و چند روز قبل از آن به پایگاه کتائب حزب الله در شهرستان القائم الانبار حمله کرد و در نتیجه آن ۲۸ نفر از نیروهای این گروه به شهادت رسیدند،‌ خشم عراقی‌ها از ادامه حضور اشغالگران آمریکایی در عراق بیش از پیش برانگیخته شد.

 پارلمان عراق روز یکشنبه ۱۵ دی دو روز بعد از اقدام تروریستی آمریکا با برگزاری جلسه‌ای درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به خروج همه نیروهای خارجی رأی داد. اکنون گروه‌های مقاومت عراق خواهان آن هستند که دولت جدید این موضوع را با جدیت دنبال، و مصوبه پارلمان برای اخراج نظامیان آمریکایی را اجرایی کند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند