کدخبر: ۳۲۶۸۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
وزارت خارجه آمریکا خواستار ایجاد دولتی فراگیر در افغانستان شد

وزارت خارجه آمریکا خواستار ایجاد دولتی فراگیر در افغانستان شد

اقتصاد نیوز: وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به نگرانی‌ها و جنجال‌های انتخاباتی در افغانستان باید مطابق با قانون اساسی این کشور رسیدگی شود و خواستار ایجاد دولتی فراگیر در این کشور شد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نوشت که نگرانی‌هایی درباره این روند وجود دارد که «انتظار داریم این نگرانی‌ها مطابق به قانون اساسی و روند قانونی این کشور رسیدگی شود.»

بیانیه می‌افزاید: از دولت جدید می‌خواهیم تا فراگیر باشد و بازتاب کننده خواست همه افغان‌ها باشد. رهبران کشور و حامیان آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که مناظرات سیاسی با روشی آرام و عاری از استفاده یا تهدید به خشونت انجام شود.

وزارت خارجه آمریکا با اشاره به جنجال‌های انتخاباتی افغانستان گفت: رهبران سیاسی افغانستان باید همچنین از اقدامات بی‌ثبات کننده ، از جمله تلاش برای ایجاد دولت موازی خودداری کند که با قانون اساسی و حاکمیت قانون متناقض است.

در ادامه این بیانیه که توسط پایگاه اینترنتی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: مردم افغانستان صلح می‌خواهند و اکنون وقت آن است تا تمرکز نه بر روی سیاست‌های انتخاباتی، بلکه بر روی گام‌هایی بسوی صلح پایدار، پایان دادن جنگ با طالبان، یافتن فرمولی برای یک توافق سیاسی از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی متمرکز باشد که در خدمت منافع همه شهروندان کشور باشد.

وزارت خارجه آمریکا افزود که واشنگتن انتظار دارد که مذاکرات بین‌الافغانی در ماه مارس آغاز شود و از همه طرف‌ها در افغانستان خواست تا  در ایجاد فوری چارچوب ملی توافق شده برای صلح، که بطور کامل از افغانستان نمایندگی می‌کند مشارکت کرده و از آن حمایت کنند.

بیانیه می‌افزاید که دولت افغانستان برای اطمینان از اینکه زمان کافی برای توافق در رابطه با این مسایل وجود دارد مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به تاخیر انداخته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند