جدیدترین توصیه‌های سازمان جهانی بهداشت در مورد ویروس کرونا

کدخبر: 327411
اقتصاد نیوز: کرونا ویروس جدید از دسامبر ۲۰۱۹ در ووهان چین شیوع پیدا کرد و تاکنون ۸۶ هزار و ۹۹۲ نفر به این بیماری درگیر شده اند که بالغ بر ۲ هزار و ۹۰۰ تلفات داشته و تاکنون بیش از ۶۰ کشور را آلوده کرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ چین با ۷۹ هزار و ۸۲۶ نمونه مبتلا و مرگ ۲ هزار و ۸۷۰ نفر در صدر شیوع و مرگ و میر ناشی از این بیماری در دنیا قرار دارد و پس از آن، کره، ایتالیا، ایران و ژاپن در رده های بعدی شیوع این بیماری جای دارند. روند بیماری در یک هفته اخیر در کره، ایتالیا و ایران سیر صعودی گرفته تاجایی که در مدت یک هفته تعداد ۵۹۳ مبتلا و مرگ ۴۳ نفر در اثر این بیماری در کشور گزارش شده است.

به گزارش ایسنا، کووید- ۱۹، بیماری ویروسی است که دستگاه تنفسی را نشانه می گیرد و قابل پیشگیری نیز است. برای پیشگیری از آن باید از تماس‌های غیرضروری و حضور در میان جمعیت پرهیز شود، فاصله منطقی را با همه افراد (یک متر) رعایت و روبوسی و دست دادن‌های غیرضروری کنار گذاشته شود. شستن مداوم دست‌ها با آب و صابون یکی از بهترین راهکارها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.

۲۰ واکسن کروناویروس در دنیا در حال توسعه است

ذات الریه پنومونی با علت ناشناخته کشف شده در ووهان چین اولین بار در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ به دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین گزارش شد. شیوع بیماری در ۳۰ ژانویه ۲۰۲۰ اضطرار بهداشت عمومی از نگرانی بین المللی را به همراه داشت. جامعه بین المللی از ۶۷۵ میلیون دلار برای کمک به حمایت کشورهایی که سیستم های بهداشتی ضعیف تری دارند، خبر داد.

در هر صورت، اگر تب، سرفه و دشواری در تنفس دارید، به دنبال مراقبت های پزشکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر باشید. مصرف سیگار و مصرف داروهای گیاهی سنتی، استفاده چند نفر از یک ماسک و  مصرف خود سرانه داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها درمانی برای کرونا ویروس نیست.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت علام کرد که بیش از ۲۰ واکسن در سطح جهان در حال توسعه است و چندین درمان در آزمایشات بالینی قرار دارد. اما نیازی نیست که منتظر واکسن و درمان باشیم، کارهایی وجود دارد که هر فرد برای محافظت از خود و دیگران می تواند انجام دهد.

بیماری همه گیر بین ۲۳ ژانویه و ۲ فوریه در ووهان رخ داد و از آن زمان به طور مداوم رو به افول است. اقدامات صورت گرفته در چین تعداد قابل توجهی از پرونده ها را از بین برده است.

سازمان جهانی بهداشت معتقد است کشورهایی که سیستم بهداشتی ضعیف تری دارند، اکنون به دلیل پتانسیل انتشار بالای کووید -۱۹، نیاز به تمرکز و پشتیبانی دارند. تجهیزات محافظ شخصی به ۲۱ کشور جهان ارسال شده است و تا پایان این هفته ۴۰ کشور آفریقا و ۲۹ کشور در آمریکا قرار است توانایی تشخیص COVID-۱۹ را داشته باشند.

مراقب کلاهبرداری های به نام WHO باشید

سازمان بهداشت جهانی(WHO) در خصوص شیوع فعلی بیماری کروناویروس (کووید-۱۹) روزانه اطلاعات تکمیلی ارائه می کند. حالا در جدیدترین توصیه‌های سازمان بهداشت جهانی آمده است که مراقب کلاهبردارانی که وانمود می‌کنند از سوی سازمان جهانی بهداشت مامورند، باشید. مجرمان برای سرقت پول یا اطلاعات با این ترفند به سراغ افراد می روند. سازمان جهانی بهداشت از همه مردم دنیا می‌خواهد اگر با شخص یا سازمانی که به نظر می رسد از WHO تماس گرفته، مواجه شدند، حتما صحت آنها را قبل از پاسخگویی بررسی کنند.

بر اساس اطلاعیه این سازمان، تحت هیچ شرایطی، اطلاعات ایمنی خود را که از طریق ایمیل از شما خواسته می شود، پاسخ ندهید. هرگز برای درخواست شغلی، ثبت نام در کنفرانس یا رزرو هتل هزینه نکنید و  هرگز قرعه کشی نکنید و جوایز، کمک های مالی، گواهی نامه یا پولی را از طریق ایمیل ارائه نکنید.

توجه داشته باشید که مجرمان برای کلاهبرداری خود از ایمیل، وب سایتها، تماسهای تلفنی، پیام های متنی و حتی پیام های فکس استفاده می کنند. با تماس مستقیم با WHO می توانید تأیید این موارد را کسب کنید و یا با گزارش کلاهبرداری مانع ادامه فعالیت این سودجویان باشید.

سازمان جهانی بهداشت از پیام های ایمیل مشکوک که از نام اورژانسی کروناویروس ۲۰۱۹ استفاده می کنند، آگاه است. این اقدام کلاهبرداری، فیشینگ نامیده می شود. به نظر می رسد این نامه های "فیشینگ" از WHO ارسال شده و از  شما می خواهند که اطلاعات شخصی، مانند نام کاربری یا گذرواژه‌ها را ارائه دهید. اگر روی پیوند مخرب کلیک و آن را باز کنید، با استفاده از این روش، مجرمان می توانند بدافزارها را نصب کرده یا اطلاعات شخصی شما را سرقت کنند.

برای جلوگیری از این اقدامات کلاهبرداران، با چک کردن آدرس ایمیل آنها، فرستنده را تأیید کنید. اطمینان حاصل کنید که فرستنده آدرس ایمیل مانند  " person@who.int" دارد. اگر پس از نماد "@" چیزی غیر از "who.int" وجود دارد، از سوی سازمان جهانی بهداشت نیست.

به خاطرداشته باشید که مجرمان سایبری از موارد اضطراری مانند ۲۰۱۹-nCov برای گول زدن افراد استفاده می کنند. اگر داده هایی مانند نام کاربری یا رمزعبور خود را به مجرمان سایبری داده اید، بلافاصله اعتبار خود را در هر سایتی که از آنها استفاده کرده اید تغییر دهید.

چند توصیه خودمراقبتی برای این بیماری

دست‌های خود را مرتبا بشویید. دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید و یا آنها را با آب و صابون بشویید. شستن دست با صابون و آب یا استفاده از الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دستان شما باشد.

حداقل بین ۱ متر (۳ فوت) فاصله بین خود و هر کس که سرفه کند یا عطسه می کند، حفظ کنید.

از لمس چشم، بینی و دهان خودداری کنید. دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و ممکن است ویروس ها را با خود حمل کنند. پس از آلوده شدن دستها، ویروس را به چشم، بینی یا دهان منتقل می کنند. از آنجا ویروس می تواند وارد بدن شود و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفس را تمرین کنید. اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان، بهداشت تنفسی خوبی دارید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی با آرنج یا بافت خم شده هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله بافت مورد استفاده را دور بریزید.

اگر تب، سرفه و مشکل در تنفس دارید، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این کار علاوه بر محافظت از شما، به جلوگیری از انتشار ویروس ها و سایر عفونت ها کمک می کند.

چه مدت ویروس روی سطوح زنده می ماند؟

هنوز مشخص نیست که ویروس  COVID-۱۹ چه مدت بر روی سطوح زنده می ماند؟ مطالعات نشان می دهد که کورو ویروسها ممکن است چند ساعت تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. ممکن است در شرایط مختلف (به عنوان مثال نوع سطح، دما یا رطوبت محیط) متفاوت باشد.

اگر فکر می کنید ممکن است سطحی آلوده باشد، آن را با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کنید تا ویروس را از بین ببرد. دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. از لمس چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

آیا کووید -۱۹ را از حیوان خانگی خود می گیرم؟

هیچ مدرکی در دست نیست که حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگ ها به این ویروس آلوده شده و یا ویروسی را که باعث ابتلا به COVID-۱۹ است را  گسترش دهند.

طریقه استفاده صحیح از ماسک

به یاد داشته باشید که ماسک فقط باید توسط کارکنان بهداشتی، مراقبین و افراد دارای علائم تنفسی مانند تب و سرفه استفاده شود.

قبل از لمس ماسک، دست ها را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب تمیز کنید. از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون (قسمت رنگی) اطمینان حاصل کنید. ماسک را روی صورت خود قرار دهید. نوار فلزی یا لبه سفت ماسک را بچسبانید تا به شکل بینی شما قالب شود. کف ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند. بلافاصله پس از استفاده، ماسک را در سطل در بسته رها کنید. بهداشت دست را بعد از لمس یا دور انداختن ماسک انجام دهید.

کرونا چگونه منتقل می شود؟

افراد می توانند کووید -۱۹ را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری از طریق شخص با قطرات کوچک بینی یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش می یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-۱۹ گسترش می یابد. این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد، فرود می آید. سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح، بیماری را گرفته و سپس چشم، بینی یا دهان خود را لمس می کنند. همچنین ممکن است قطرات آلوده به ویروس از طریق عطسه و سرفه فر بیمار در صورت رعایت نکردن فاصله به شخص سالم منتقل شود.

آیا کسی می تواند ویروس را بدون بیمار شدن گسترش دهد؟

تصور می شود افراد بیشترین علامت گذاری (مریض ترین) را دارند. برخی از شیوع ممکن است پیش از بروز علائم افراد باشد. گزارش هایی از وقوع کروناویروس جدید گزارش شده است، اما تصور نمی شود این اصلی ترین شیوه انتشار ویروس باشد.

چه کسانی در معرض ابتلای بالای این بیماری قرار دارند؟

به نظر می رسد، افراد سالمند و دارای بیماری زمینه ای مانند فشارخون، بیماری قلبی، دیابت بیشتر در معرض ابتلای شدید به این بیماری باشند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما