کدخبر: ۳۲۷۶۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
نظر آیت‌الله‌ شبیری زنجانی درباره توصیه مسوولان برای پیشگیری از شیوع کرونا

نظر آیت‌الله‌ شبیری زنجانی درباره توصیه مسوولان برای پیشگیری از شیوع کرونا

اقتصادنیوز: آیت‌الله سید موسی شبیری زنجانی از مراجع تقلید ضمن پاسخ به چند پرسش شرعی درباره بیماری کرونا نسبت به رعایت اصول بهداشتی تاکید کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله شبیری زنجانی، این مرجع تقلید پاسخ‌هایی به چند پرسش درباره بیماری کرونا داده که به شرح زیر است:

سوال: در زمان شیوع بیماری واگیردار و کشنده‌ای مثل کرونا، حکم شرعی شرکت در تجمعات مذهبی، مجالس ترحیم یا جشن و شادی و به‌طورکلی حکم حضور در فضاهای شلوغ بدون اینکه ضرورتی در بین باشد چیست؟

پاسخ: اگر مسؤولین امور بهداشتی و پزشکی در این زمینه رعایت امری را لازم می‌دانند، رعایت آن برای جلوگیری از انتشار بیماری لازم است. در کل نباید کارهایی انجام داد که هرگونه احتمال عُقلایی مبتلا کردن یا مبتلا شدن به این بیماری در آن وجود داشته باشد، هرچند احتمال ضعیف باشد.

  به عموم مؤمنان توصیه می‌شود در کنار مراعات احتیاطات بهداشتی، توسل به ساحت مقدس حضرت ولی‌عصر (علیه‌السلام) را فراموش نکنند که نفع آن، مجرب است.

سوال: شنیده‌شده که جنازه قربانیان کرونا غسل داده نمی‌شود، چون می‌گویند ورود آب غسل در فاضلاب موجب گسترش بیماری می‌شود و خطر سرایت به غسل دهندگان نیز وجود دارد. همچنین برای جلوگیری از سرایت بیماری، اجازه تیمم بدون دستکش هم داده نمی‌شود. حکم شرعی متدینین در این وضعیت چیست؟

پاسخ: در صورت لزوم، فاضلاب جداگانه‌ای برای شستشو تعبیه شود. در صورتی نیز که با فریز کردن یا سایر تمهیدات، امکان تجهیز کامل - هرچند با تأخیر- وجود داشته باشد باید چنین شود.

 همچنین غسل ترتیبی بر غسل ارتماسی مقدم است و درهرصورت در غسل، لازم نیست دست کشیده شود.

 در فرض عدم امکان غسل، چنانچه امکان تیمم دادنِ بی‌خطر میت هرچند با رعایت بیشتر اصول بهداشتی وجود ندارد، هم میت را با دستکش تیمم دهند و هم اگر مقدور است با استفاده از دست‌های خود میت این کار را انجام دهند.

به‌هرحال تجهیز کامل میت شرعاً لازم است و فقط به مقدار اضطرار می‌توان از آن اغماض کرد.

تاکنون ۱۵۰۱ مورد ابتلا به بیماری کرونا در۲۷ استان کشور قطعی شده که ۲۹۱ تن بعد از بهبودی کامل از بیمارستان مرخص شده و ۶۶ تن نیز جان خود را ازدست‌داده‌اند.

در استان قم نتیجه آزمایش ۲۰۱ تن به کرونا مثبت اعلام‌شده است، در ۲۴ ساعت گذشته ۶۱ مورد جدید ابتلا در این استان ثبت‌شده است.


 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند