کدخبر: ۳۲۷۸۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مکالمه تلفنی ترامپ با یکی از رهبران طالبان!

اقتصادنیوز: دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا در پی انتشار برخی خبرها و گمانه زنی‌هادر مورد ایجاد اختلاف میان آمریکا و طالبان در مورد ادامه توافقنامه، روز سه شنبه با ملا عبدالغنی برادر از رهبران و مذاکره کننده ارشد طالبان در قطر گفت و گو کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا رویترز، با ایجاد اختلاف میان آمریکا و طالبان در مورد آزادی زندانیان، دونالد ترامپ با ملا برادر مذاکره کننده ارشد طالبان در قطر تلفنی گفت و گو کرد.   

تماس تلفنی تلفنی ترامپ با ملابرادر برای اولین بار توسط ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان تایید شد و سپس این خبر مورد تایید کاخ سفید نیز قرار گرفت.  

سهیل شاهین سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز در توئیتر خود نوشت: ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در تماس تلفنی ۳۵ دقیقه‌ای خود با ترامپ گفت که درصورت پایبندی آمریکا به توافق خود با ما، در آینده رابطه دوجانبه و مثبتی خواهیم داشت.  

به نوشته شاهین، ملا برادر در ادامه همچنین خطاب به ترامپ اظهار کرد : شما برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان و برقراری روابط مثبت در آینده جدی باشید و اجازه ندهید کسی شما را در این جنگ طولانی درگیر کند. استقلال کشور و ایجاد دولت مطلوب حق مسلم افغان‌هاست.  

این نخستین بار است که یک رییس جمهوری امریکا با یکی از سران گروه طالبان افغانستان از طریق تلفن گفت‌وگو می‌کند.  

گفت و گوی تلفنی ترامپ با ملا برادر در حالی روی داد که سال گذشته وقتی گزارش شد قرار بوده رهبران طالبان برای امضای توافق تاریخی با آمریکا به کمپ دیوید در نزدیکی واشنگتن بیایند، موجی از انتقادها علیه ترامپ به راه افتاد و حتی جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا چند روز بعد از لغو این دیدار کاخ‌سفید را ترک کرد.  

ترامپ در حالی با ملا برادر، معاون سیاسی طالبان برای توقف خشونت‌ها در افغانستان گفت و گو کرده که گروه طالبان روز گذشته اعلام داشت روند کاهش خشونت‌ها پایان یافته و آن‌ها دوباره مانند گذشته به نیروهای دولتی افغانستان حمله خواهند کرد. اما این گروه گفته است که دیگر به نیروهای خارجی در افغانستان کاری ندارند.  

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در واکنش به این اعلامیه طالبان، خواهان ادامه روند کاهش خشونت‌ها شد.  

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند