کدخبر: ۳۲۸۴۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مقام ارشد وزارت امور خارجه سوئیس خبر داد؛

ابراز علاقه ۵۰ شرکت برای تجارت با ایران از طریق کانال مالی سوئیس

اقتصادنیوز: کانال سوئیسی صادرات غذا و دارو به ایران بدون دور زدن تحریم های آمریکا کار خود را به شکلی امیدوارکننده و مثبت آغاز کرده و یک دوجین شرکت برای مشارکت و تجارت از طریق آن ابراز تمایل کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایبناهدف ساز و کار سوئیسی تجارت اقلام بشردوستانه (SHTA) این است تا اطمینان حاصل کند صادرکنندگان و شرکت‌های تجاری سوئیسی فعال در زمینه پزشکی، دارو و غذا، به منظور تضمین پرداخت صادراتشان به ایران، با یک بانک سوئیسی، کانال مالی امنی در اختیار دارند.

این ساز و کار از زمانی که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا از برجام خارج شد و در سال ۲۰۱۸ مجددا تحریم‌ها را علیه تهران اعمال کرد، و البته خیلی پیش‌تر از شیوع ویروس کرونا که هم اکنون ضربه  به ایران وارد کرده است، در حال برنامه ریزی، ساخت و توسعه بود.

این کانال ماه گذشته و پس از انجام یک معامله آزمایشی (ارسال محموله داروهای پیوند عضو و سرطان به ارزش ۲.۳ میلیون یورو) در ژانویه با مشارکت بانک (BCP) سوئیس و شرکت داروسازی نوارتیس عملیاتی شد.

و حالا «ماری گابریل اینایکن فلایش» مدیر دبیرخانه امور اقتصادی وزارت خارجه سوئیس به عنوان نهاد ناظر این برنامه گفت: در حال حاضر ۵۰ شرکت ابراز علاقه کرده‌اند و ما فکر می‌کنیم این رقم بیشتر خواهد شد.

وی بدون نام بردن از این شرکت‌ها ادامه داد: ایران به شکلی خاص از کرونا ضربه خورده است و در عین حال که هیچ ماده ای برای درمان این ویروس وجود ندارد، شرایط بهداشتی نیز در این کشور با دشواری روبرو است. اگر بتوانیم از این کشور حمایت و از انجام صادرات اطمینان حاصل کنیم، مشارکت و کمک خوبی ارائه داده‌ایم.

غذا، دارو و سایر اقلام بشردوستانه از تحریم‌های آمریکا معاف هستند اما اقدامات تحریمی واشنگتن علیه تهران همه چیز را از فروش نفت گرفته تا ترابری و سرمایه‌گذاری هدف قرار داده و در نتیجه آن بسیاری از بانک‌های خارجی را از تجارت با ایران از جمله تجارت اقلام بشردوستانه، بر حذر داشته است.

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند