کدخبر: ۳۲۹۷۳۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پایان بن‌بست یک‌ساله؟| «بنی گانتز» رسماً مأمور تشکیل کابینه اسرائیل شد

اقتصادنیوز؛ پس از ائتلاف دو حزب «اسرائیل بیتُنا» به ریاست «آویگدور لیبرمن» و «لیست مشترک اعراب» به ریاست «أیمن عودۀ» «رووین ریولین» با حزب آبی‌وسفید، رئیس رژیم اسرائیل امروز (دوشنبه) «بنی گانتز» رئیس حزب آبی‌وسفید و رقیب انتخاباتی بنیامین نتانیاهو را مأمور تشکیل کابینه اسرائیل کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ به نوشته روزنامه «هاآرتص»، گانتز پس از اینکه روز گذشته (یکشنبه) توانست حمایت اکثریت لازم در کنست (۶۱ نماینده پارلمان) را برای تشکیل کابینه به دست بیاورد، امروز به دفتر ریولین دعوت شد تا حکم این مأموریت را دریافت کند.

بر این اساس، رئیس رژیم صهیونیستی از گانتز خواست تا جایی که می‌تواند کابینه‌ای فراگیر و گسترده تشکیل دهد و البته شاید نیاز شود که کابینه موقت در ابتدا تشکیل شود.

او نیز در جواب این اظهارات ریولین تصریح کرد در عرض چند روز کابینه‌ای تشکیل می‌دهد که نماینده تمام ساکنان فلسطین اشغالی از جمله اعراب فلسطینی باشد.

گانتز از امروز به مدت ۲۸ روز (چهار هفته) فرصت خواهد داشت تا برای تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی تلاش کند و در صورت درخواست خود او، این فرصت ۱۴ روز دیگر (دو هفته) تمدید خواهد شد.

بنی گانتز

هاآرتص نوشت: «حزب آبی‌وسفید تلاش می‌کند به سرعت کابینه فراگیر را تشکیل دهد. اگر این تلاش‌ها موفقیت‌آمیز نباشد، آنها به سراغ تشکیل کابینه اقلیتی با حمایت حزب لیست مشترک اعراب، در عرض یک هفته می‌روند».

روز گذشته دو حزب «اسرائیل بیتُنا» به ریاست «آویگدور لیبرمن» و «لیست مشترک اعراب» به ریاست «أیمن عودۀ» از گانتز حمایت کردند تا مأمور تشکیل کابینه شده و به بن‌بست سیاسی یک ساله این رژیم پایان دهد.

سومین انتخابات سراسری پارلمانی در فلسطین اشغالی در کمتر از یک سال اخیر، روز دوازدهم اسفند برگزار شد و ۱۱ حزب برای کسب ۱۲۰ کرسی  پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) به رقابت پرداختند اما هیچ کدام از ائتلاف‌های راست و چپ نتوانستند ۶۱ کرسی لازم را برای تشکیل کابینه به دست آورند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند