کدخبر: ۳۳۰۲۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روند افزایش روزانه قربانیان متوقف شد

مرگ‌­ومیر کرونا در ایران و جهان زیر ذره بین

اقتصادنیوز: مجموع تعداد مبتلایان به کرونا در دومین روز سال، از مرز ۲۰ هزار تن عبور کرد و تعداد جان­باختگان نیز از مرز ۱۵۰۰ نفر. نسبت تعداد جان باختگان به مبتلایان نیز به بالاترین حد از ۹ اسفندماه رسید. اما آمارهای امروز چه ویژگی دارد و نشانه­هایی از کاهش سرعت شیوع در آمارها می­توان یافت؟ «اقتصادنیوز» ضمن بررسی این سوال، وضعیت مرگ و میر کرونا در ایران و جهان را مقایسه می‌کند.

image_2020-03-21_18-13-08

امروز وزارت بهداشت تعداد مبتلایان جدید را 966 مورد اعلام کرد که کمترین حد از 21 اسفند به حساب می‌­آید. در طول 10 روز گذشته همواره تعداد مبتلایان جدید اعلامی در یک روز، بالای هزار مورد گزارش می‌­شد. از اینرو یک کاهش در روند ابتلا رویت شد. میزان مبتلایان جدید روز شنبه 22 درصد کمتر از مبتلایان جدید روز جمعه نیز بود. اتفاق مهم­تر در تعداد قربانیان جدید ویروس کرونا رخ داد. میزان جان­باختگان جدید نسبت به روز جمعه، 17 درصد کمتر شد. هر چند باز هم 123 تن دیگر از هموطنان جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند. هر چند همچنان میزان فوت‌­شدهها به مبتلایان جدید در سطح بالای 12.7 درصد قرار دارد، اما این عدد نسبت به آخرین روز سال گذشته کمتر بوده که می‌تواند نشانه خوبی باشد. میانگین جهانی نسبت قربانیان به مبتلایان در حدود 4 درصد است که اگر با این عدد تعداد مبتلایان را تخمین بزنیم، میزان مبتلایان امروز باید در حدود 3075 مورد می‌­بود. البته وزارت بهداشت توضیح رسمی در خصوص بالارفتن نسبت جان­باختگان در ایران همچنان ارائه نکرده است و تنها حدسی که می‌­توان زد، همان محدودیت‌­های ابزارهای شناسایی است. البته این محدودیت‌­ها خود نیز می‌­تواند موجب بالارفتن نسبت جان­باختگان شده باشد، چرا که برخی از فوت‌­شده‌­ها پس از آنکه جان خود را از دست می‌­دهند، مشخص می‌­شود که مبتلا به ویروس کرونا بوده‌­اند.

وضعیت در مجموع تعداد مبتلایان

تعداد مبتلایان پس از گذشت حدود یک ماه، از مرز 20 هزار نفر گذشت و به 20 هزار و 610 نفر رسید. میزان جانباختگان نیز به 1556 تن رسید تا ضریب مرگ‌­ومیر کرونا در ایران 7.5 درصد باشد که بالاترین حد در طول 20 روز گذشته به حساب می ­آید. در یک هفته منتهی به دوم فروردین، روزی 7.1 درصد به مجموع تعداد مبتلایان افزوده شد، در حالیکه به تعداد جانباختگان روزی 14.3 درصد افزوده شد. در واقع همچنان سرعت مرگ ­و میر 2 برابر سرعت ابتلا است. اگر طبق آمارهای جهانی در نظر گرفته شود، میزان مبتلایان باید در حدود 38 هزار نفر در ایران باشد که 18 هزار نفر از تعداد افراد شناسایی شده بیشتر است. بالا بودن نرخ مرگ­‌ومیر این حقیقت را بیان می­کند که هنوز نمی­توان از کنترل کرونا در ایران سخن گفت. در بین 10 کشور اول درگیر کرونا، تنها ایتالیا نسبت بالاتری در قیاس با ایران دارد. در این کشور 8.6 درصد از مبتلایان جان خود را از دست داده‌­اند. در کشورهای آلمان، آمریکا، سوئیس و کره‌­جنوبی نسبت مرگ­‌ومیر زیر 2 درصد است. در چین نیز تاکنون 4 درصد از بیماران کرونا فوت شده‌اند.

رشد سرعت کرونا در یزد و سمنان

با اینکه امروز استاندار تهران اعلام کرد که رشد مبتلایان کرونا در این استان متوقف شده، اما داد‌ه‌­های وزارت بهداشت خبر می­دهند که تعداد مبتلایان جدید کرونا در تهران از 3 روز گذشته بیشتر بوده است. در طول 24 ساعت گذشته تست کرونای 232 تن از اهالی استان تهران مثبت گزارش شده که نسبت به 28 اسفند، 29 اسفند و اول فروردین عدد بالاتری محسوب می‌شود. همچنان یک چهارم مبتلایان جدید در این استان قرار دارند و حدود یک چهارم از کل مبتلایان کشور نیز تهرانی هستند. هر چند تعداد مبتلایان نسبت به جمعیت تهران، نسبت به برخی استان‌­های دیگر وضع بهتری دارد. تقریبا از هر 100 هزار شهروند تهرانی 35 نفر مبتلا به کرونا هستند، در حالیکه فرضا در استان مازندران تقریبا 50 فرد مبتلا به کرونا در جمعیت مشابه وجود دارد؛ به نوعی می‌­توان گفت که ضریب شیوع کرونا در مازندران 40 درصد از تهران بالاتر است. امروز وضعیت نسبت شیوع در استان سمنان از استان قم وخیم‌تر شد؛ تعداد مبتلایان به کرونا در هر 100 هزار نفر در سمنان، 86 فرد بوده است. در استان قم تقریبا 84 نفر در هر 100 هزار فرد، به کرونا مبتلا شده‌­اند. هر چند روند مبتلایان جدید در استان قم، نسبت به هفته قبل با شیب ملایم‌­تری در حال افزایش است. نرخ شیوع کرونا علاوه بر قم و مازندران و سمنان، در استان­های یزد، قزوین، مرکزی و گیلان نیز وخیم است. می­توان گفت در استان­های بوشهر، کرمان و سیستان و بلوچستان وضعیت سفید است؛ چرا که در جمعیت 100 هزار نفری این 3 استان، کمتر از 5 نفر مبتلا به کرونا تشخیص داده شده­‌اند.

image_2020-03-21_18-19-15

این مطلب برایم مفید است
44 نفر این پست را پسندیده اند