ارسال برنامه‌های نخست وزیر جدید عراق به پارلمان

کدخبر: 331236
اقتصادنیوز: «عدنان الزرفی» نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت با وجود مخالفت‌های فراکسیون‌های عمده شیعه در پارلمان عراق، برنامه دولت خود را به رییس این پارلمان ارایه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز برنامه دولت الزرفی که نسخه‌ای از آن در رسانه‌های امروز (شنبه) عراق منتشر شده، حول محور مهار «ویروس کرونا»، تهیه بودجه ۲۰۲۰ و فراهم کردن بستر لازم برای انتخابات زودهنگام در این کشور است.

نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق به تاریخ مشخصی در برنامه خود برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در این کشور اشاره نکرده است.
سازماندهی نیروهای مسلح و حمایت از «الحشد الشعبی» و «نیروهای پیشمرگ» به عنوان نیروهای رسمی عراق از دیگر برنامه‌های دولت الزرفی عنوان شده است.
وی بر انحصار سلاح در دست دولت و پایان بخشیدن به حمل سلاح در انظار عمومی و رسیدگی به مطالبات تظاهرکنندگان تاکید کرده است، بدون اینکه در این خصوص جزییات اجرای این برنامه‌ها را عنوان کند.
الزرفی همچنین بر بازگرداندن آوارگان ناشی از تروریسم به شهر و دیارشان و کمک به اقشار فقیر جامعه، بهبود وضعیت اقتصادی از طریق کاهش هزینه‌های دولت و حل مشکلات بین بغداد و اربیل تاکید کرده است.
نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت عراق در خصوص روابط خارجی، خود را ملزم به ایجاد روابط متوازن با همه کشورهای همسایه، منطقه و جهان کرده و گفته است که تلاش می‌کند که عراق محلی برای پیوندها باشد و نه درگیری‌ها.

اعطای صلاحیت‌های بیشتر به استان‌ها، حمایت از بخش آموزش و پرورش و دادن نقش بیشتر به زنان از دیگر برنامه‌هایی است که به طور کلی الزرفی به آنها تعهد نشان داده است.
وی در نامه‌ای به رییس پارلمان عراق گفته است که در مهلت قانونی باقی مانده نیز اعضای کابینه خود را به پارلمان معرفی می‌کند تا جلسه اعطای رای اعتماد به کابینه‌اش فراهم شود.

در حالی الزرفی همچنان بر تشکیل کابینه اصرار می‌ورزد که فراکسیون‌های عمده شیعه با تکلیف او به عنوان نخست‌وزیر مخالف هستند و کارشناسان در سایه این مخالفت‌های شدید، شانس الزرفی را برای تصدی این پست بعید می‌دانند.

الزرفی ۲۷ اسفند گذشته با حکم «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق مکلف به تشکیل دولت انتقالی شد، وی ۳۰ روز مهلت دارد کابینه خود را برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.

 

تیتر یک
  • اونس در کف ۹ ماهه آرام گرفت

    در روزی که گذشت آمریکا میزان اشتغال زایی خود را منتشر کرد که فراتر از پیش بینی اقتصاددان ها بود. این امار به قیمت بیت…

از دست ندهید
بلیط هواپیما