احتمال خروج آمریکا از معاهده «آسمان‌های باز»

کدخبر: 331387
اقتصادنیوز: یک روزنامه انگلیسی به نقل از دو مقام آگاه نوشت، دولت آمریکا تصمیم دارد از معاهده آسمان‌های باز که از تنش میان غرب و روسیه جلوگیری می‌کند خارج شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، دولت آمریکا تصمیم گرفته است از معاهده «آسمانهای باز» که خطر وقوع جنگ تصادفی بین کشورهای غربی و روسیه را کاهش می‌دهد، خارج شود.

روزنامه «گاردین» روز یکشنبه به نقل از دو مقام آگاه نوشت، «مارک اسپر» وزیر دفاع و «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه شورای امنیت ملی بر سر خروج از این معاهده به توافق رسیدند.

دولت آمریکا در بیانیه‌ای که قرار است طی روزهای آتی اعلام شود، خروج رسمی این کشور از معاهده آسمان باز را علنی خواهد کرد. با این حال آمریکا تا چند ماه بعد از این تاریخ همچنان عضو این معاهده خواهد ماند تا اگر رئیس‌جمهور دیگری به غیر از «دونالد ترامپ» در انتخابات امسال روی کار آمد بتواند این تصمیم را لغو کند.

در حال حاضر به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، پروازهای تحت این معاهده تا ۲۶ آوریل به حال تعلیق درآمده‌اند. آمریکا مدعی است روسیه بارها این معاهده را نقض کرده است.

به گفته گاردین، یکی از دلایل اسپر برای موافقت با خروج از این معاهده، ذخیره کردن پولی است که باید برای جایگزین کردن دو هواپیمای بوئینگ آمریکایی جهت استفاده در پروازهای شناسایی تحت این معاهده، هزینه شود.

کنگره آمریکا مبلغ ۴۱.۵ میلیون دلار برای جایگزین کردن این هواپیماها تصویب کرد اما پنتاگون اعلام کرد بودجه‌ای برای انجام آن ندارد. اسپر در این خصوص گفت منتظر تصمیم ترامپ است.

از سوی دیگر سه سناتور جمهوری‌خواه آمریکا در نامه‌ای به دولت، خواستار خروج از این معاهده به‌دلایل امنیتی و مالی شدند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما