ثبت10 کاهش متوالی در تعداد مبتلایان روزانه

آیا موج اول کرونا در ایران فروکش کرده است؟+نمودار

کدخبر: 332025
اقتصادنیوز: 10 روز متوالی است که تعداد مبتلایان کرونا در مسیر کاهشی حرکت می‌کند، روندی که به وضوح نشان از آرام گرفتن تب کرونا یا شاید پایان موج اول کرونا دارد.

image_2020-04-09_16-30-15

به گزارش اقتصادنیوز، از 11 فروردین که تعداد مبتلایان روزانه به پیک 3186 نفری رسیده بود، به صورت متوالی تعداد مبتلایان در هر روز نسبت به روز قبلش کاهش یافت تا اینکه امروز به 1634 تن رسید؛ یعنی تقریبا نصف عددی که 10 روز پیش بود. این کاهش معنادار برای اولین بار در داده‌های کرونا در ایران مشاهده می‌شود که می‌تواند به معنی فروکش کردن موج اول کرونا در ایران باشد. افرادی که امروز به لیست بیماران کرونا در کشور افزوده شدند، به احتمال زیاد در طول 2 هفته تا یک هفته گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند که اکنون علائم آن هویدا شده است؛ یعنی در زمان تعطیلات نوروز که کمترین تماس‌های اجتماعی در سطح کشور برقرار بوده است. از اینرو، تعطیلات نوروز به شکل محسوسی در روند بیماری کرونا در کشور اثر گذاشته است. اینکه پایان تعطیلات و افزایش رفت‌وآمدها در سطح شهرها در هفته جاری چه اثری بر روند شیوع خواهد گذاشت، احتمالا در آمارهای انتهای هفته آینده مشخص خواهد شد. 

اکنون مجموع تعداد مبتلایان کرونا در کشور به 66 هزار و 220 نفر رسیده است. سرعت رشد مجموع تعداد مبتلایان در روز 5شنبه به 2/5 درصد نزول کرده که کمترین عدد در دوران شیوع کرونا در ایران است. کاهش سرعت در پیشروی تعداد مبتلایان نشان از کاهش سرعت شیوع کرونا در ایران دارد. 

rate

داده دیگری که می‌تواند مکمل کاهش سرعت شیوع کرونا در ایران باشد، تعداد فوتی‌های روزانه است. تعداد فوتی‌های ثبت شده در عرض 24 ساعت در 16 فروردین معادل 158 نفر بود، اما این عدد نیز در 5 روز متوالی کاهش یافت. هر چند متاسفانه امروز نیز 117 هموطن به تعداد قربانیان کرونا افزوده شدند، اما این کمترین میزان فوتی در طول 10 روز اخیر به حساب می‌آید. اما نکته‌ای که وجود دارد اینجاست که میزان کاهش در تعداد فوتی‌ها همتراز با کاهش مبتلایان نبوده است. چرا که نسبت مرگ‌ومیر روزانه کرونا امروز به 7/2 درصد رسیده که بالاترین رقم طی 16 روز اخیر بوده است. این مسئله می‌تواند ناشی از عقب ماندگی نظام شناسایی بیماران باشد. البته قربانیان کرونا در هر روز، بیمارانی بوده‌اند که احتمالا در هفته گذشته بستری شده‌اند و شاید باید تعداد فوتی‌ها در هر روز را با تعداد بیماران در روزهای قبل مقایسه کرد و سنجید. در این حالت، روند حرکت تعداد فوتی‌ها با یک تاخیر نسبت به روند مبتلایان همراه است. اگر این فرضیه درست باشد، در روزهای آینده باید شاهد کاهش بیشتر تعداد فوتی‌های روزانه باشیم. 

مجموعا تاکنون، 4،110 نفر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند. رشد مجموع تعداد مبتلایان در روز جاری به 2/9 درصد رسیده تا کمترین سرعت قربانی گرفتن کرونا در کشور ثبت شود. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما