فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران :

همزیستی با کرونا دور از ذهن نیست

کدخبر: 333031
اقتصادنیوز : فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به همبستگی مردم در روزهای سخت کرونایی، گفت: شکست کرونا در تهران به منزله شکست در سطح کشور می شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، علیرضا زالی، در جلسه هم افزایی مؤسسات فعال اجتماعی و خیرین در تهران که با هدف سازماندهی کمک‌های مردمی برای بیماران مبتلا به کرونا برگزار شد ضمن قدردانی از تلاش‌های خیرین اظهار امیدواری کرد که کانون‌های فعال اجتماعی با توان مضاعف‌تر هدفمند تر از گذشته حرکت کنند.

وی تاکید بر اینکه وظیفه اصلی حمایت از گروه‌های آسیب پذیر و بخش‌های بهداشتی و درمانی بر عهده دولت‌ها است افزود: هرگز هیچ یک از ارگان‌ها و نهادهای دولتی انتظار ندارند که سازمان‌های مردم نهاد در بالاترین سطح خدمات رسانی به مردم را عهده دار شوند.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه ویروس کووید ۱۹ یکی از بحرانی‌ترین اتفاقات هزاره سوم است، خاطرنشان کرد: دنیا سال‌های متمادی است پاندمی جدی را تجربه نکرده است، حتی آنفلوانزا و طاعون نیز در زمان شیوع تا حدودی برای بشر شناخته شده بود

زالی ادامه داد: واکنش‌های فریبنده کرونا به عنوان ویروسی بیولوژیک و نوپدید، اقدامات پیشگیرانه را برای دنیا دشوار کرده و حتی کشورهایی که از توان زیرساختی بالایی در حوزه اقتصاد و بهداشت برخوردار هستند را نیز به زانو درآورده است.

وی با بیان اینکه دست توانمند طبیعت نیز در مقابله با کرونا عاجز مانده است، گفت: کووید ۱۹ حتی بر طبیعت نیز پیروز شده است. تا پیش از این تمامی بحران‌هایی که دنیا با آن مواجه بود همانند سیل و زلزله و از جنس سخت افزاری بود و برای اولین بار است که رخدادی نرم افزاری در این سطح در دنیا پدید آمده، این موضوع با تجربیات اندکی که در دست داریم اقدامات مداخله‌ای را با مشکلاتی روبرو کرده.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به اینکه زمان پایان ویروس کووید ۱۹ نامعلوم است، خاطرنشان کرد: هیچ محقق و مسئولی در سراسر دنیا نمی‌تواند ادعا کند که کرونا کی و چه وقت تمام می‌شود، حتی این موضوع که باید خودمان را برای هم زیستی با کرونا آماده کنیم هم بعید و دور از ذهن نیست.

زالی با بیان اینکه ماهیت نیازهای اقدامات درمانی و پیشگیرانه در مقابله با کرونا نامشخص است، توضیح داد: به طور مثال اگر امروز در شهر تهران زلزله بیاید نیازها مشخص است اما کرونا چهره‌ای چند وجهی دارد و در عین حال نیازهای این مبارزه به صورت مداوم در حال تغییر است.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌توان برای بحرانی مثل کرونا به طور صد در صد چاره اندیشی کرد و در عین حال باید نیم نگاهی هم به تبعات دوران پسا کرونا داشته باشیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تاکید کرد: اساساً کووید ۱۹ بیماری پیچیده‌ای است و نیازهای مداخله آن نیز متفاوت است، گاهی نیاز به ماسک و در مقطعی نیاز به دستگاه‌ها و تجهیزات درمانی افزایش می‌یابد.

زالی ادامه داد: اساساً دامنه تغییرات کرونا فراگیر است و بخشی از آشفتگی‌ها مربوط به ماهیت ویروس است.

فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه همبستگی مردم در روزهای سخت کرونایی مثال زدنی است، گفت: خیرین و سازمان‌های مردم نهاد در این بحران نقش کاتالیزوری ایفا می‌کنند و در عین حال نیز تمامی مردم از گروه‌های مختلف جامعه آستین‌ها را بالا زده اند و برای ریشه کنی کرونا تلاش می‌کنند.

زالی با تاکید بر اینکه سازمان‌های دولتی باید نیازهای مراکز درمانی و مردم را برای مقابله با کرونا ساماندهی کنند، اظهار کرد: نقش راهنمایی و تقویت کمیته‌های مردمی از اهمیت بالایی برخوردار است و در این میان باید نیازها با نگاهی آینده نگارانه تر ترسیم شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه با کمک خیرین و سازمان های مردم حجم قابل توجهی از نیازهای بیمارستان‌های تهران تأمین شده است، توضیح داد: این کمک‌های انسان دوستانه باید در آینده به درستی برنامه ریزی و ترسیم شود.

وی تأمین نیاز بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی به تأمین گان، ماسک و مواد ضدعفونی کننده و تجهیزاتی نظیر تخت‌های icu، دستگاه اکسیژن رسان و دستگاه ونتیلاتور را مورد تاکید قرار داد و گفت: لیست کامل اقلام سرمایه‌ای و مورد نیاز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی به صورت مشترک در اختیار معاونین درمان بیمارستان‌های تهران قرار دارد که خیرین و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند برای تأمین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی از آن استفاده کنند.

ممیزی کیفیت اصالت کالاهای تولیدی و حفاظتی یکی از اصلی ترین وظایف سازمان‌های نظارتی در حوزه بهداشت و درمان بود که زالی به آن اشاره کرد و گفت: کیفیت کالاهایی که توسط نهادهای اجتماعی و کمک‌های مردمی تولید می‌شود باید توسط معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی تأیید شود.

وی، حمایت مادی و معنوی از تیم درمان را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: تیم درمانی سربازان و افسران خط مقدم مقابله با کرونا هستند، حمایت‌های مادی و معنوی از این عزیزان به منزله قدردانی از تلاش‌های آنان است.

حمایت از بیماران مبتلا به کرونا و افرادی که با شیوع این اپیدمی نقطه اتکاء اقتصادی خود را از دست داده اند یکی دیگر از مواردی بود که فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، ضرورت توجه به آن را از سوی خیرین مورد تاکید قرار داد.

وی در ادامه حمایت مادی و معنوی از کودکان کار و معلولان را مورد توجه قرار داد و افزود: کودکان کار کانون بالقوه ابتلاء و انتقال کرونا محسوب می‌شوند.

زالی تاکید کرد: کنترل شیوع کرونا در تهران ضرورت دارد چرا که اگر این بیماری در کلانشهر تهران کنترل نشود پیروزی لازم را به دست نخواهیم آورد و شکست در تهران به منزله شکست ملی تلقی می‌شود.

وی با بیان اینکه تهران به دلیل پراکندگی جغرافیایی، شرایط زندگی، بالاترین رقم حاشیه نشینی، اتباع خارجی و عناصر آسیب‌های اجتماعی در شرایط ویژه ای قرار دارد، توجه بیش از پیش مسئولان و پایتخت نشینان را به جدی بودن ویروس کرونا مورد تاکید قرار داد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در پایان از تلاش‌های خیرین و مجموعه‌های اجتماعی مردم نهاد قدردانی کرد گفت: کمک‌ها و تلاش‌های شما در این روزهای سخت هرگز فراموش نمی‌شود. امیدوارم این مسیر پر تلاطم با قوت و نشاط بیشتری ادامه پیدا کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما