کدخبر: ۳۳۳۳۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

پاسخ وزیر بهداشت به سرمقاله دنیای اقتصاد به قلم مسعودنیلی؛ به محض مشاهده تأثیر منفی طرح فاصله گذاری هوشمند، بر مدیریت بیماری سریعا خواستار احیای شرایط انقباضی خواهیم شد

اقتصادنیوز: سعید نمکی وزیر بهداشت با انتشار یادداشتی به سرمقاله دنیای اقتصاد به قلم مسعودنیلی مشاور عالی پیشین رئیس جمهوری و استاد اقتصاد دانشگاه پاسخ داد.

به گزارش اقتصادنیوزمتن این پاسخ به شرح زیر است:

استاد ارجمند جناب آقای دکتر نیلی

سرمقاله گرانسنگ حضرتعالی در روزنامه دنیای اقتصاد که از جریده های وزین تخصصی است را مطالعه کردم و ابراز محبت به اینجانب و همکارانم موجب کمال سپاسگزاری شد.

بی تردید بزرگترین آرزوی بنده و مدافعان سلامت کشور، گذری آبرومند و با کمترین عارضه برای مردم شریف ایران زمین از این تنگنای سخت تاریخ نظام سلامت جهان که در صدساله اخیر بی بدیلست، می باشد. واجب دیدم با همه گرفتاری ها در این طوفان سهمگین ضمن سپاسگزاری از بذل عنایتتان پاسخی داشته باشم بر پرسش های منطقی که شاید در پس ذهن جستجوگر دیگر اندیشمندان و خردورزان سرزمینم نیز باشد. اگر بخواهم از تاریخچه و مقدمه بیماری در جهان و ایران بگذرم و به اصل گفتار جنابعالی بپردازم مهمترین موارد قابل بیان عبارتست از : 

1. آنچه در جمهوری اسلامی ایران در مقابله با بیماری ناشی از COVID-19 گذشت با همه فراز و نشیب هائی که شاید در حوصله این مقال نگنجد مبتنی بر روش علمی و منطبق با اصول منطقی مبارزه با بیماری های واگیر بود و شاید یکی از علل آن تجربه حقیر در چند دهه قبل بعنوان مسئول بهداشت کشور و مدیریت و ریشه کنی بیماریهای واگیردار همچون مالاریا، سل، فلج اطفال، سرخک، التور و کزاز می باشد که تجربه طولانی آن ایام در پیش بینی، تدارکات و مدیریت بیماری در کنار ایثار و فداکاری جهادگرانه همکارانم در سراسر کشور بگونه ای بکارآمد که در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی یک بیمار در پشت درب بیمارستانی سرگردان نماند و در اوج اپیدمی در شهرهای گرفتار بیماری بدون دارو و درمان و پزشک رها نشود. این الگوی مدیریت بیماری کرونا را که شاید بتوان منحصر به سرزمین عزیزمان دانست در آینده بعنوان مدل ملی موفق به استحضار عزیزان خواهیم رساند. 

2. در مورد اعمال محدودیت ها از همان روزی که در اواخر دیماه در کشور چین مورد بیماری اعلام شد. اینجانب تقاضای تشکیل جلسه اورژانسی و در روز تعطیل با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور کردم تا پروازهای مستقیم از چین به کشورمان و بالعکس قطع شود و بلافاصله پس از تشخیص اولین موارد آلودگی در کشور پیشنهاد تشدید محدودیت ها همچون تعطیلی دانشگاه ها، مدارس، اجتماعات، نمازهای جمعه، مراسم عروسی و عزا، اعتکاف، راهیان نور، آستان های مقدس، سینماها، تئاترها، ورزشگاه ها و غیره پیگیری و اگرچه به سختی ولی با همراهی و همدلی به اجرا در آمد. پیرو آن فاز بعدی فاصله گذاری اجتماعی SOCIAL DISTANCING در قالب محدودیت ترددها مدت دوهفته مصوب شد که به جزئیات آن واقفید. 

امروز با کمال افتخار در مقایسه با آنچه در اثر بیماری برجهان مسلح به پول، تکنولوژی، ابزار و امکانات می گذرد می توان بیان کرد آنست که با شیوه های علمی مدیریت بیماری، همراهی همگان بخصوص مردم شریف در رعایت اصول بهداشتی و ماندن در خانه، اجرای طرح فاصله گذاری، طرح بسیج ملی مبارزه با کرونا و جان فشانی کادر بهداشتی درمانی موج سهمگین بیماری در سراسر کشور مدیریت و در اکثر استانها به آستانه مهار و کنترل نزدیک شدیم. بی تردید در شرایط همه گیری بیماری عفونی، آنهم از این نوع که دارو، واکسن و درمان خاصی ندارد و رعایت فاصله فیزیکی و عدم تجمعات و تراکم جمعیتی تأثیر گذارترین مولفه موثر بر کاهش موارد ابتلاست، برای مدیران ارشد نظام سلامت استمرار اجرای طرح های فاصله گذاری فیزیکی و اجتماعی فرصتی طلائی ست تا بتوانند با حوصله و دقت موارد آلوده را شناسائی، ایزوله و زنجیره انتقال را سریعتر قطع کنند. 

بدیهی است انجام دوره طولانی تر ماندن در خانه و تعطیلی کسب و کارها و به تبع آن کاهش ترددها، تمهیدات اقتصادی ویژه ای می طلبد که مدتهاست با بیان مستمر این دغدغه در شرایط عدم امکان جبران خسارت های وارده از خزانه ای که جنابعالی بعنوان صاحب نظر اقتصادی بدان واقفید ما و همکارانمان مجبور به ارائه راهکاری بودیم تا بتوان با تدوین و اجرای دستورالعمل هائی بتدریج روزنه ای به اقتصاد تاریک کشور گشود که تأثیر آن بر نظام سلامت هم سهمگین نباشد. لذا با تلاش بی وقفه طرحی را تحت عنوان "فاصله گذاری هوشمند" تدوین کردیم که در آن با گشایش تدریجی کسب و کارهای کم خطر مبتنی بر رعایت دقیق دستورالعمل ها از فشار بر اقتصاد کشور بخصوص عرصه تولید بکاهیم. با مراجعه به سایت طراحی شده وزارت بهداشت جهت بازگشائی ها مستحضر خواهید شد که یکی از علمی ترین اسنادیست که در این زمینه در جهان تدوین شده است.

امیدوارم با نظارت مستمر بر اجرای این پروتکل ها بتوانیم تأثیر بازگشائی ها بر افزایش بیماری و مرگ ومیر را که به حداقل رسیده کاهش دهیم، مع الوصف ما و همکاران مان همواره مترصد و نگران خیز بیماری از نقطه ای هستیم و با رصد کردن مستمر و بازگشائی تدریجی به محض مشاهده هرگونه تأثیر منفی بر مدیریت بیماری سریعاً منعکس و خواستار احیای شرایط انقباضی خواهیم شد. چون ما معتقدیم هیچ پدیده ای مخرب تر از تطویل دوره بیماری بر مولفه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور نمی باشد.

در پاسخ پرسش جنابعالی که بیماری در ماه های آینده با ما چه خواهد کرد نیز باید به این واقعیت تلخ که بارها گفته ام اذعان نمود که در جهان همه کشورها و سازمان جهانی بهداشت نیز پاسخی برای این پرسش ندارند. 

همه دارند با ویروس ناشناخته شطرنج بازی می کنند. گرچه پیش بینی های اپیدمیولوژیک ما تا کنون مقرون به صحت است اما تغییرات آینده نامعلوم بیماری در جهان همه کارشناسان خبره را با بلاتکلیفی مواجه کرده است. آنچه از اجداد ویروس موجود می شناسیم با رفتار این فرزند ناخلف برابر نیست و شاید با گذر ایام و تبادل اطلاعات جهانی بتوان در برآوردهای آتی مطمئن تر اظهارنظر کرد. 

اینکه فرموده اید در صورت بروز مشکلات برای سلامتی و جان مردم بدلیل گشایش های موجود انگشت های ملامت این حقیر را نشانه خواهد گرفت نیز باید بیان کنم که اینجانب آنچه در زمینه کارشناسی و مدیریت بیماری در عرصه نظام سلامت که حاصل چهاردهه تجربه و دانش علمی و اجرائی بود به صحنه آوردم. آنچه همکاران جنابعالی و صاحبنظران عرصه اقتصاد بعنوان دغدغه ملی از اقتصاد کشور بیان کردند ما را بر آن داشت تا راهی میانه برگزینیم. ما در بهداشت می گوئیم آب آلوده نخورید اگر گفتند در این بیابان خشک، آب دیگری نیست می گوئیم لااقل بجوشانید و میل کنید. همه دانشمندان عرصه اقتصاد و جامعه شناسی و غیره در این روزهای سخت باید در کنار مدافعان سلامت کشور قرار گیرند و راهکارهای دیگری بیابند تا همکاران من فقط نگران سلامت مردم باشند نه اقتصاد، سیاست، فرهنگ، روابط بین الملل و غیره.

حافظ بخود نپوشید این خرقه می آلود                                     ای شیخ پاکدامن معذور دار ما را

 

 

 عزت عالی مستدام باد

دکتر سعید نمکی

 

این مطلب برایم مفید است
31 نفر این پست را پسندیده اند