کدخبر: ۳۳۳۸۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گره‌کور کابینه اسرائیل باز نشد؛ ناکامی دوباره نتانیاهو و گانتز در ائتلاف

اقتصادنیوز؛ «بنی گانتز» رئیس حزب آبی‌وسفید، بدون امضای توافق با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر فعلی اسرائیل، اقامتگاه وی را ترک کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، دیدار امروز نتانیاهو و گانتز در حالی بدون توافق بر سر تشکیل کابینه به پایان رسیده که گویا اختلافات دو طرف بر سر «کمیته انتصابات قضایی» هنوز ادامه دارد.

این پایگاه خبری به نقل از گزارش‌های عبری‌زبان نوشت گانتز - که همزمان ریاست پارلمان رژیم اسرائیل (کنست) را نیز برعهده دارد - بعد از اتمام بی‌نتیجه دیدار با نتانیاهو، به کنست می‌رود تا مقدمات تصویب طرحی را که مانع نخست‌وزیری نتانیاهو می‌شود، فراهم کند.

«لاهاو هارکُف» تحلیلگر و ستون‌نویس روزنامه «جروزالم‌پست» نیز درباره عواقب عدم توافق دو طرف نوشت: «به نظر می‌رسد طرح‌های ممانعت از تداوم نخست‌وزیری نتانیاهو به دستور کار کنست باز می‌گردد».

«جیل هافمن» دیگر روزنامه‌نگار جروزالم‌پست نیز درباره احتمال تصویب شدن این طرح‌ها نوشت: «همزمان که گانتز اجازه می‌دهد طرح‌های ضد نتانیاهو پیش برود... این طرح‌ها دیگر مورد حمایت حزب او نیستند پس هیچ پُلی در پشت سرش را خراب نمی‌کند زیرا آن [طرح‌ها] برای تصویب از اکثریت برخوردار نیستند».

پیش از این «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ پیشین رژیم اسرائیل و رئیس کنونی حزب «اسرائیل بیتُنا» در پیامی به گانتز گفته بود که نتانیاهو فقط به دنبال وقت‌کُشی است و با او توافق نخواهد کرد.

لیبرمن همچنین از گانتز خواسته بود که هرچه سریعتر مقدمات برای تصویب طرح ممنوعیت نخست‌وزیری نتانیاهو را فراهم کند.

مذاکرات دو حزب لیکود و آبی‌وسفید به دلیل درخواست نتانیاهو برای تصویب قانونی که مانع برکناری وی از نخست‌وزیری توسط دیوان عالی رژیم اسرائیل شود، به بن‌بست خورده بود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند