نتیجه مطالعات درباره ایجاد کانون بعدی کرونا

کدخبر: 333881
اقتصاد نیوز:معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۸۰ هزار و ۸۵۶ پرستار و معادل ۶۵درصد پرستاران بخش دولتی در خط مقدم مراقبت از بیماران کرونا هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، مریم حضرتی روز دوشنبه در نشست خبری که به صورت ویدئو کنفرانس از وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: این تعداد پرستاران که در مراقبت از بیماران کرونا فعال هستند فقط شامل آمار بیمارستانهای دولتی است و آمار پرستاران بیمارستانهای نیروهای مسلح، خیریه، بانک ها و بخش خصوصی را شامل نمی شود.

وی گفت: در دو ماه گذشته چهار هزار و ۴۵۶ پرستار در بیمارستانهای دولتی جذب شدند و سه هزار و ۵۵ کادر پرستاری و مراقبتی نیز به صورت داوطلب در بیمارستانها برای مراقبت از بیماران کرونا به میدان آمدند.

معاون پرستاری وزیر بهداشت در پاسخ به ایرنا درباره معوقات پرستاران گفت: معوقات پرستاران در دانشگاههای علوم پزشکی مختلف متفاوت است. در برخی دانشگاهها پرداخت کارانه و اضافه کار پرستاران به روز شده است اما در برخی دیگر معوقات بین ۴ تا ۱۲ ماه وجود دارد که پیگیر پرداخت آن هستیم.میدان آم

وی ادامه داد: در مورد پرداخت های تشویقی به پرستاران برخی دانشگاههای علوم پزشکی به تشخیص خودشان عمل کرده اند، در برخی جاها میزان تشویقی مناسب بوده و در جاهایی هم مناسب نبوده که در حال پیگیری آن هستیم.

حضرتی در پاسخ به پرسش دیگری درباره بکارگیری پرستاران مبتلا به کرونا در بیمارستانها گفت: به هیچ عنوان تایید نمی کنیم، هر پرستاری که از طریق تست یا آزمایش به طور قطعی به کرونا مبتلا شده باشد از چرخه خدمت خارج شده و بعد از منفی شدن تست به کار بازگشته است و پرستاران با توجه به آگاهی که از بیماری دارند خودشان اجازه چنین کاری را نمی دهند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره اجبار پرستاران برای حضور در محل کار گرفت: شاید یک درصد پرستاران ترک کار کرده باشند و ۹۹ درصد پرستاران استخدام شده طبق قانون سر کار ود حاضر بوده اند و هیچ تهدید و اجباری برای حضور پرستاران سر کار نبوده است ضمن اینکه پرستارانی که مشکل داشتند از جمله سابقه بیماری داشته یا پرمخاطره بودند یا بچه کوچک داشتند یا سیستم ایمنی پایین داشتند از سیستم مراقبت از بیماران کرونا خارج شدند.ایسنا نوشت: شمار مبتلایان به کروناویروس جدید در منطقه جنوب شرق آسیا به سرعت در هفته‌های اخیر افزایش یافته است که این امر با نگرانی‌های زیاد کارشناسان مبنی بر این همراه بوده که این منطقه می‌تواند به یک کانون شیوع جدید برای بیماری کووید-۱۹ تبدیل شود.

طبق آمارهای رسمی دانشگاه جان هاپکینز، منطقه جنوب شرقی آسیا از روز گذشته (یک‌شنبه) به طور کلی ۲۸ هزار مورد ابتلا را گزارش داده که اندونزی، فیلیپین، مالزی و سنگاپور ۸۷.۹ درصد از این موارد را تشکیل می‌دهند.

مطالعات متعددی نشان می‌دهد که به دلیل پایین بودن میزان تست‌های انجام شده در کشورهایی مانند اندونزی و فیلیپین ممکن است ده‌ها هزار مورد ابتلای دیگر کشف نشده باشند.

در سنگاپور موارد ابتلا در دو هفته گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافته و دسته‌های جدیدی از ابتلا در بین کارگران مهاجر ساکن خوابگاه‌های پرازدحام مشاهده شده است. این در حالی است که در آغاز همه‌گیری این ویروس، نحوه کنترل شیوع توسط دولت سنگاپور در سطح بین‌المللی به عنوان الگویی برای دیگر کشورها تبدیل شده بود.

ظرفیت انجام تست کروناویروس در سراسر آسیای جنوب شرقی متفاوت است. با توجه به داده‌های گردآوری شده توسط سایت "ورلداُمتر"، سنگاپور با ۱۶ هزار و ۲۰۳ تست در هر میلیون نفر در میان‌ کشورهایی با بیشترین میزان انجام تست در جهان قرار دارد، در حالی که میانمار با ۸۵ تست به ازای هر میلیون نفر جمعیت در رده‌های آخر این جدول جهانی قرار گرفته است.

اما کارشناسان به دلیل جمعیت زیاد اندونزی و فیلیپین بیشتر نگران شیوع کروناویروس جدید در این کشورها هستند.

آمارها حاکیست اندونزی که با بیش از ۲۷۰ میلیون نفر، چهارمین جمعیت بزرگ جهان را دارد، در کل حدود ۴۲ هزار تست کرونا انجام داده است. این معادل ۱۵۴ تست در هر میلیون نفر بوده که یکی از کمترین‌ها در سطح جهان محسوب می‌شود. مقامات اندونزی اعلام کرده‌اند که هدف آن‌ها انجام روزانه ۱۰ هزار تست است و پیش‌بینی کرده‌اند که با افزایش تست‌های کرونا، موارد ابتلا به ۹۵ هزار مورد برسد.

رئیس جمهوری فیلیپین هفته گذشته از تهیه ۹۰۰ هزار کیت تشخیص کرونا خبر داد که به ۱۰۰ هزار کیت قبلی در حال استفاده اضافه شده است. دولت فیلیپین اقدامات قرنطینه‌ای سختگیرانه‌ای را در کشور اجرا کرده است اما مدل‌سازی‌های آن‌ها نشان می‌دهد که حدود ۷۵ درصد از موارد ابتلا معادل حدود ۱۵ هزار نفر تشخیص داده نشده‌اند.

بنا بر گزارش سی‌ان‌بی‌سی، اندونزی، بزرگ‌ترین اقتصاد آسیای جنوب شرقی اولین مورد خود از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ را در اوایل ماه مارس گزارش داد، این در حالی است که کشورهای همسایه مانند سنگاپور و مالزی شناسایی موارد ابتلا به این بیماری را از ژانویه آغاز کردند. در این زمان هم‌چنین شماری از مسافران اندونزیایی به سنگاپور و مالزی علائم بیماری کووید-۱۹ را از خود نشان داده بودند.

معاون پرستاری افزود: ترک خدمت یک درصد نیروها از محل کار در بحران کرونا نیز مختص پرستاران نبوده و در گروههای دیگر هم بوده است که مطابق قانون رسیدگی می شود.

حضرتی در پاسخ به پرسش دیگر ایرنا درباره فزایش خستگی و افسردگی در بین پرستاران گفت: در تحقیقی که معاونت فرهنگی وزارت بهداشت انجام داده، افزایش خستگی و افسردگی در بین پرستاران مشخص شده است اما مهمترین علت افزایش افسردگی در پرستاران، دوری از خانواده، مشقت کاری، ترس از کرونا یا سختی کار نبوده بلکه مهمترین علت مشاهده مرگ بیماران جلوی چشم آنها بوده است اما پرستاران پر تلاش و صبور هستند . البته در بیمارستانهای زیادی مراکز مشاوره برای این پرستاران ایچاد شده و مشاوره روانی با همکاری متخصصان روانشناسی و روانپزشکی برای این افراد انجام می شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما