کدخبر: ۳۳۳۹۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دادگاه اسرائیل اجازه داد؛

افشای هویت فرد متهم به جاسوسی برای ایران +جزئیات پرونده

اقتصادنیوز؛ بعد از گذشت دو هفته از جنجال «جاسوسی» فردی از دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی تل‌آویو برای ایران، دادگاه اسرائیل، روز یکشنبه اجازه انتشار مشخصات هویتی این شهروند اسرائیل را صادر کرد.

به گزارش اتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ این مرد اسرائیلی ۵۰ ساله که «یحیی» معرفی شده، اهل شهر طیبه در مجاورت کرانه باختری است.

یحیی دو هفته پیش در دادگاه منطقه‌ای لود به اتهام ارتکاب جرائم امنیتی از جمله ایجاد رابطه با ماموران خارجی و تلاش برای خیانت محکوم شد.

سرویس امنیت داخلی شین بت مدعی شده که این شهروند اسرائیلی برای جاسوسی و انجام حملات علیه اهداف اسرائیل جذب شده بود.

اولین اتهام علیه وی ارتباط فیس بوکی با یک شهروند لبنانی به نام خالد یمانی در سال ۱۹-۲۰۱۸ است که روزنامه صهیونیستی مدعی شده این دو فرد آوریل ۲۰۱۸ (فروردین- اردیبهشت ۹۷) در دانمارک و بار دیگر سپتامبر همان سال (شهریور- مهر ۹۷) در پاریس دیدار کردند و در همان زمان بود که یمانی فعالیت خود برای اطلاعات ایران را برای این شهروند لبنانی افشا کرد.

یمانی سپس یک دستگاه رمزگشا در اختیار شهروند اسرائیلی قرار داد و نحوه استفاده آن و ارتباط با رابط‌های ایرانی را آموزش داد اما فرد متهم به جاسوسی قادر به استفاده از دستگاه نبود.

اتهام دوم فرد دستگیر شده، سفر به مجارستان در فوریه ۲۰۲۰ (بهمن- اسفند ۹۸) است، جایی که وی با وساطت یمانی سه ملاقات با دو مامور اطلاعات ایران انجام داد.

در جریان این دیدارها، این مرد بر سر برقراری ارتباط محرمانه با استفاده از یک دستگاه رمز گشا توافق کرد. روز ۱۰ و ۱۱ مارس (۲۰ و ۲۱ اسفند ۹۸)، فرد مظنون تلاش کرد تا با استفاده از این دستگاه به اطلاعات ارسالی ماموران اطلاعاتی ایران دست یابد. روز ۱۶ مارس (۲۶ اسفند ۹۸) ، یحیی پاسخ آنها را دید اما قادر به رمزگشایی پیام آنها نبود و در همان بحبوحه دستگیر شد.

ناظران منطقه ای معتقدند که ایران با استفاده از اطلاعات امنیتی و نفوذ در سرزمین‌های اشغالی برای مهار رژیم صهیونیستی و عناصر مخرب وابسته به این رژیم در منطقه موفق عمل کرده است، بطوری که شکنندگی دستگاه های اطلاعاتی و جاسوسی  این رژیم را به نمایش گذاشته و هیبت اسطوره ای را که برای آن ساخته بودند، شکسته است.

ماجرای دستگیری یکی از وزیران کابینه رژیم اسرائیل در اسفند سال ۹۷ از جمله مهمترین خبرهایی بود که در سطح جهان سر وصدا بپا کرد. اسرائیلی ها، 'گونن سگو' وزیر سابق انرژی این رژیم را به جرم جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال زندان محکوم کردند.

گنون سگو

دادگاه رژیم اسرائیل سگو را در آذر ماه همان سال به اتهام جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال زندان محکوم کرد که در اسفند ماه مورد تایید قرار گرفت. سرویس امنیت داخلی شین بت رژیم صهیونیستی ادعا کرده بود که سرویس های اطلاعاتی ایران، سگو را به عنوان مامور به کار گرفته بودند و وی در سال ۲۰۱۲ (۹۱-۱۳۹۰) با سفارت ایران در نیجریه ارتباط برقرار کرده و دو بار به صورت آگاهانه با سفر به ایران با ماموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی دیدار کرده است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند