کدخبر: ۳۳۴۲۹۶ لینک کوتاه

کارگردان «زیرخاکی»:

حاشیه‌های گوهر خیراندیش پس از فیلمبرداری بود وگرنه انتخاب نمی‌شد

جلیل سامان کارگردان سریال «زیرخاکی» در پی حاشیه‌هایی که برای پخش این سریال در شب‌های ماه مبارک رمضان به وجود آمده، گفت: لازم است بدانید حاشیه اخیر بعد از فیلمبرداری اتفاق افتاده وگرنه ایشان به هیچ عنوان برای این نقش انتخاب نمی‌شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، در پی انتشار فیلم و عکس‌هایی از گوهر خیراندیش(بازیگر)، حواشی برای سریال «زیر خاکی» به وجود آمد که شاید سبب کنار گذاشته شدن این مجموعه از آنتن ماه رمضان شبکه یک شود. تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه درباره این موضوع به توضیحاتی پرداختند.

جلیل سامان (کارگردان مجموعه «زیرخاکی») در پاسخ به این سوال که برخی رسانه‌ها عنوان کرده‌اند به واسطه حضور گوهر خیراندیش در سریال و رفتارهای اخیر این بازیگر در خارج از کشور، سریال «زیرخاکی» از رسانه ملی پخش نمی‌شود، گفت: هنوز به بنده اطلاع رسمی در این باره داده نشده اما من هم چیزهایی شنیده‌ام ولی ما همچنان در حال آماده‌سازی و انجام کارهای پس از تولید سریال هستیم. لازم است بدانید حاشیه اخیر بعد از فیلمبرداری اتفاق افتاده وگرنه ایشان به هیچ عنوان برای این نقش انتخاب نمی‌شد.

وی افزود: اگر بازیگری در جایی حاشیه‌ای به وجود آورده، هیچ ارتباطی به ما و کار ما ندارد. ما در کار حرفه‌ای مان به عنوان کارگردان و یا بازیگر وظیفه داریم که کارمان را درست انجام دهیم ولی من فکر می‌کنم هر کس مسئول صیانت از اثر هنری خودش هم هست و باید یک تعهد اخلاقی به کارش داشته باشد. اگر مثلا یک بازیگر در کاری نقش مذهبی بازی می‌کند، دیگر نباید این بازیگر در موقعیتی خودش را نشان دهد که به آن کار لطمه بخورد.

این کارگردان با اشاره به حاشیه به وجود آمده برای سریال ادامه داد: من فکر می‌کنم این اخلاق غیرحرفه‌ای است. به شخصه فقط از منظر اخلاق حرفه‌ای به موضوع نگاه می‌کنم. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند وقتی آدم به یک کاری متعهد است و با یکسری افرادی چند ماهی زندگی کرده و نان و نمک همدیگر را خوردند، باید مراقب رفتارش باشد و کاری نکند که برای آن اثر و همکارانش اتفاق بدی بیافتد.

اگر «زیرخاکی» به حاشیه برود، ایشان را مقصر می‌دانم

جلیل سامان در ادامه اظهار داشت. واقعیت این است که من خیلی دلخور هستم. اگر به واسطه حاشیه خانم خیراندیش قرار باشد کار به حاشیه برود و ممیزی بیشتری اعمال شود، من ایشان را مقصر می‌دانم. امیدوارم ایشان یک جوری خودش را تبرئه کند و از آن ماجرا فاصله بگیرد. فکر می‌کنم از نظر حرفه‌ای بد کرده‌اند و ما را در شرایطی قرار دادند که صحبت این شود که آیا سریال ما پخش می‌شود یا خیر.

مردم در روزهای کرونایی به برنامه‌های سرگرم کننده نیاز دارند

کارگردان «زیرخاکی» افزود: مردم در این شرایط کرونایی و خانه نشینی نیاز به برنامه‌های سرگرم کننده دارند. از نظر محتوایی هم که ترجیح می‌دهم کار پخش شود و مردم قضاوت کنند.

وی در پایان گفت: من دو سال برای این کار زحمت کشیدم و همین الان حدود ۴۰ روز است که به خاطر فشار شدید کار، در بستر بیماری در حال پیگیری و انجام امور پس از تولید کار هستم. خود مردم و خانم خیراندیش باید قضاوت کنند که چه شرایطی برای ما به وجود آمده است.

رضا نصیری نیا، تهیه کننده سریال «زیرخاکی» هم درخصوص حاشیه‌های به وجود آمده برای این مجموعه گفت: حدود ۳۰ مرداد سال ۹۸ بود که کار را شروع کردیم و با خانم گوهر خیراندیش هم در ابتدای کار قرارداد داشتیم. قرارداد ایشان با پروژه دو ماه بود و اگر اشتباه نکنم بخش اعظم کار تصویربرداری با حضور ایشان در شهریورماه و ابتدای مهرماه انجام شد. اتفاقات مربوط به خانم خیراندیش که در رسانه‌ها هم منعکس شد، مربوط به بعد از پایان تصویربرداری کار ما بود و تولید ما تمام شده بود.

نباید زحمات گروه 100 نفره هدر برود

وی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم درگیر ساخت این کار تاریخی و سنگین بودند، افزود: وقتی با سازمان و ارگانی کار می‌کنیم، باید حواس‌مان به تمام موضوعات، ارزش‌ها و مسائل مهم باشد. به نظرم در زندگی شخصی هم اگر کاری انجام دهیم که باعث شود زحمات کسی از بین برود، یا دیگری جوابگوی کار ما باشد، اساسا این کار غلط است.

نصیری‌نیا در ادامه تاکید کرد: اگر مسئولانه‌تر با قضیه برخورد کنیم به این جمع‌بندی می‌رسیم که باید حواس‌مان به خیلی چیزها باشد. من حقیقتا از حاشیه‌ای که پیش آمد خیلی ناراحت شدم؛ اما اتفاقی است که افتاده و حیف است باعث از بین بردن زحمات تعداد زیادی از عواملی شود که شبانه‌روز درگیر پروژه بودند و پول بیت‌المال هم برای کار هزینه شده است.

تهیه‌کننده «زیرخاکی» یادآور شد: از خانم خیراندیش که بازیگر باسابقه‌ای است توقع نداشتیم که به این شکل رفتار کنند. تا آنجایی که من می‌دانم ایشان هنوز به ایران برنگشته‌اند. منتظرم که پس از بازگشت‌شان به همراه آقای سامان با ایشان درباره این مسائل صحبت کنیم و ناراحتی و نگرانی خودمان را به او اعلام کنیم.

حاشیه‌ها با جذابیت کار از بین می‌رود

وی در پایان با بیان اینکه این اقدام خیراندیش تعهد ما به تلویزیون را مخدوش می‌کند، گفت: ما به تلویزیون متعهد هستیم و باید ضوابط را رعایت کنیم و در قراردادها هم این موضوع لحاظ شده است. در حال حاضر هنوز آخرین وضعیت پخش سریال مشخص نیست و خود سازمان در این زمینه اطلاع رسانی می‌کند. خواهش من این است که تحمل و صبرمان را بالا ببریم. سریال «زیرخاکی» یک کار انقلابی است و ما سعی کردیم با نگاه جدیدی به مسائل انقلاب بپردازیم. مطمئنم وقتی سریال پخش شود، جذابیت کار حواشی را که متاسفانه به وجود آمده از بین خواهد برد.

این مطلب برایم مفید است
28 نفر این پست را پسندیده اند