کدخبر: ۳۳۴۷۹۸ لینک کوتاه

رئیس کمیته روابط خارجی خواستار توافقی جدید و گسترده‌تر شد؛

اقدام پارلمان آلمان علیه برجام!

اقتصادنیوز: رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان خواستار یک توافق هسته‌ای جدید و گسترده‌تر با ایران شد که موضوعات منطقه‌ای را نیز شامل شود.

به گزارش اقتصادنیوز «نوبرت روتگن» رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان آلمان در مصاحبه با روزنامه «ولت» خواستار یک توافق هسته‌ای جدید با ایران شد.

وی ضمن مطرح کردن درخواست یک توافق هسته‌ای جدید با ایران گفت: «هدف توافق هسته‌ای (برجام)، جلوگیری از (دستیابی به) توانمندی تسلیحات هسته‌ای ایران بود. بعد از خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از این توافق، ایران هم‌اکنون بار دیگر تهدیدات (به از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای) را آغاز کرده است بنابراین ضروری است که توافق جدیدی را آغاز کنیم که گسترده‌‌‌تر باشد و همچنین موضوعات مربوط به ثبات منطقه‌ای را نیز دربربگیرد».

نوربرت روتگن

علیرغم مخالفت‌های جامعه بین‌الملل و پایبندی کامل ایران به مفاد برجام، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا بدون توجه به درخواست‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه جهانی و حتی برخی مقام‌های داخلی آمریکا، به صورت یکجانبه در اردیبهشت‌ماه سال 97 از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و فشارهای حداکثری به جمهوری اسلامی ایران را با هدف وادار کردن ایران به موافقت با یک توافق هسته‌ای جدید مورد نظر واشنگتن تشدید کرد.

سیاست‌های فشار حداکثری دولت ترامپ به ایران نه تنها نتیجه‌بخش نبود و ایران تسلیم نشد بلکه یکسال بعد از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، ایران به دنبال بدعهدی کشورهای اروپایی عضو برجام، شروع به کاهش تعهداتش ذیل برجام کرد.

با این حال مقام‌های ایران تأکید کرده‌اند به محض آنکه کشورهای اروپایی به تعهداتشان ذیل برجام عمل کنند، ایران نیز مجدداً به ایفای کامل تعهداتش ذیل این توافق بازخواهد گشت.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند