زمزمه‌های برکناری «الکس ایزار» از دولت آمریکا؛

دومینوی برکناری به وزیربهداشت رسید؟

کدخبر: 334809
اقتصادنیوز؛ برخی رسانه‌های خبری به نقل از منابع آگاه، از برکناری قریب‌الوقوع «الکس ایزار» وزیر بهداشت و خدمات درمانی آمریکا خبر داده‌اند. دومینوی برکناری‌ها در دولت ترامپ در حالی به وزیر بهداشت این کشور رسیده است که کاخ سفید به دلیل اهمال در پاسخگویی به شیوع کرونا تحت انتقاد شدید قرار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ بنابر چند گزارش منتشرشده، دولت ترامپ قصد دارد «الکس ایزار» وزیر بهداشت و خدمات درمانی این کشور را در پی شیوع گسترده کرونا در آمریکا از کار برکنار کند.

وزیر بهداشت آمریکا

«وال استریت ژورنا» و «پالتیکو» روز شنبه به نقل از ۴ منبع آگاه به مذاکرات، از تهیه فهرستی از افرادی که برای این سمت در نظر گرفته شده‌اند، خبر دادند.

بعد از آن شبکه «سی‌ان‌ان» هم تصمیم برای کنار گذاشتن ایزار را به دلیل عملکردش در مقابله با همه‌گیری کرونا در آمریکا تایید کرد. با این حال یکی از کارکنان زن خدمات درمانی با اعلام بی‌خبری از این گزارشها، گفت وزیر در بحبوحه مقابله با کرونا وقت توجه به این فتنه‌ها را نداشته است.

بنابر گزارش پالتیکو، «دبورا برکس» هماهنگ‌کنندگان ویژه کروناویروس در دولت آمریکا و «سیما ورما»، رئیس مرکز خدمات Medicare and Medicaid گزینه‌های احتمالی هستند. این در حالی است که «جود دیر» یکی از سخنگوهای کاخ سفید گفت گزارشها درباره جایگزینی وزیر بهداشت و خدمات درمانی گمانه‌زنی‌های «غیرمسئولانه» بوده است.

نشریه «نیوزویک» برای بررسی صحت این گزارشها با کاخ سفید و خدمات درمانی تماس گرفته است اما تا لحظه انتشار این گزارش نمی‌تواند صحت آنها را تایید کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا که بعد از پیشنهاد عجیبش درباره تزریق مواد ضدعفونی‌کننده برای جلوگیری از شیوع کرونا در معرض انتقادهای شدید قرار گرفت، اعلام کرده کنفرانس‌های خبری وی «ارزش زمان و انرژی» که برای آنها صرف می‌شود را ندارد. به گزارش «اسکای نیوز»، او که کنفرانس روز شنبه خود را هم لغو کرد، انگشت اتهام را مانند همیشه به سمت رسانه‌ها گرفت و گفت شاید دیگر چنینی جلساتی را برگزار نکند.

ترامپ در کنفرانس خبری عصر پنجشنبه (به وقت واشنگتن) گفته بود: «مواد ضدعفونی‌کننده ظرف یک دقیقه ویروس کرونا را ناکار می‌کند. ظرف یک دقیقه! راهی هست که بتوانیم آن را به داخل بدن تزریق کنیم یا با آن [ریه‌ها] را شستشو دهیم؟ چک کردن آن جالب خواهد بود».

اظهارنظر ترامپ درباره روش جلوگیری از کرونا به قدری شوکه‌کننده بود که کاخ سفید مجبور شد بگوید این سخنان در بافت معناداری گفته نشده، اما بعد از آن خود ترامپ گفت که شوخی کرده است!

شمار زیادی از مقامات وزارت بهداشت و پزشکان آمریکایی بلافاصله این پیشنهاد ترامپ را خطرناک توصیف کردند و از مردم درخواست کردند به هیچ عنوان چنین روش‌هایی را در خانه امتحان نکنند.

با اینکه پیشنهاد رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر استعمال مواد ضدعفونی کننده برای از بین بردن ویروس کرونا از سوی پزشکان رد شد، شماری از شهروندان نیویورکی به‌خاطر خوردن این مواد روانه بیمارستان شدند.

به نوشته پایگاه خبری «ام‌اس‌ان»، مرکز کنترل سموم وزارت بهداشت آمریکا در نیویورک روز شنبه اعلام کرد از ۹ صبح روز پنجشنبه تا ۳ بعدازظهر روز جمعه، مجموعاً ۳۰ نفر به خاطر مسمومیت با مواد ضدعفونی کننده به بیمارستان انتقال یافتند.

آمار جهانی ابتلا به کرونا در آستانه ۳ میلیونی شدن قرار دارد. تاکنون حدود ۲۰۳ هزار و ۶۰۰ انسان بر روی کره زمین قربانی این ویروس شده‌اند و حدود ۸۳۹ هزار نفر هم از آن جان سالم به در برده‌اند.

آمریکا با حدود ۹۶۱ هزار مبتلا و ۵۵ هزار قربانی در صدر کشورهای درگیر این ویروس جهانی قرار دارد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما