کدخبر: ۳۳۵۰۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ترامپ: شاید از چین بابت کرونا خسارت بگیریم

ترامپ: شاید از چین بابت کرونا خسارت بگیریم

اقتصادنیوز : رئیس جمهوری آمریکا گفته، شاید به دنبال گرفتن خسارت از چین بابت شیوع ویروس کرونا باشد که در شهر ووهان آغاز شد و در سراسر جهان گسترش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،   دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری کاخ سفید گفت:‌ ما از چین خرسند نیستیم. ما بابت تمام این وضعیت ناراحتیم چون بر این باوریم که پکن می‌توانست منشا آن را متوقف کند. چین می‌توانست به سرعت شیوع این بیماری ویروسی را متوقف کند و اجازه ندهد که این بیماری در جهان گسترش یابد. راه‌های زیادی برای شما وجود دارد که آنها را مسئول بدانید. همانطور که می‌دانید ما تحقیقات جدی انجام می‌دهیم.

ترامپ درباره سوژه اخیر یک روزنامه آلمانی که نوشته بود چین باید به‌ آلمان مبلغ ۱۶۵ میلیارد دلار غرامت بپردازد و علت آن هم خسارت‌های اقتصادی ناشی از ویروس است و در پاسخ به اینکه آیا آمریکا هم چنین چیزی را مدنظر دارد یا خیر، گفت:‌ ما می‌توانیم کاری بسیار ساده‌تر از این انجام دهیم. آلمان به این مساله نگاه می‌کند و ما هم آن را بررسی می‌کنیم. ما به مبلغی بیش از آنچه آلمان درباره‌اش صحبت می‌کند، حرف می‌زنیم. ما مبلغ نهایی را هنوز نمی‌دانیم. این مبلغ بسیار  قابل ملاحظه است. این یک خسارت بین‌المللی است. این خسارت نه تنها برای آمریکا بلکه برای تمام جهان است.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت، احتمال اینکه تعداد مرگ‌های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایالات متحده به ۷۰ هزار تن برسد، وجود دارد اما گفت پیش‌بینی‌های اولیه بسیار بیشتر بود و توضیح داد که چرا رای دهندگان باید در ماه نوامبر برای انتخاب مجدد وی تصمیم بگیرند.

از ترامپ در جریان نشست خبری کاخ سفید هم‌چنین پرسیده شد که آیا وی مستحق انتخاب مجدد پس از کشته شدن آمریکایی‌های بیشتر در ظرف شش هفته نسبت به جنگ ویتنام است یا خیر، گفت که آمریکا تعداد زیادی از شهروندان را از دست داده است: "اگر شما به دنبال این هستید که پیش بینی‌های اصلی کجاست، احتمال دارد که رقم مبتلایان به ۶۰ تا ۷۰ هزار تن برسد. این خیلی زیاد است. فکر می‌کنم که ما یکسری تصمیم‌های بسیار جدی گرفته‌ایم. این تصمیم بزرگ شامل بستن مرزها یا اعمال ممنوعیت‌ برای افرادی است که از چین می‌آیند."

داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد، ایالات متحده تاکنون بیش از ۵۶ هزار مورد مرگ ناشی از ابتلا به کروناویروس و بیش از ۹۸۷ هزار مورد ابتلا را ثبت کرده است. در جریان جنگ ویتنام ۵۸ هزار نیروی آمریکایی کشته شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند