کدخبر: ۳۳۵۱۹۴ لینک کوتاه

هجوم مردم به "بورس" خوب است، یا بد؟

اقتصادنیوز : مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه معتقد است، استقبال مردم از بازار سرمایه، باعث کاهش تورم و کنترل التهاب بازارهای اقتصادی دیگر خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نق از ایسنا ،زهرا دفتری با اشاره به استقبال قابل توجه مردم برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، گفت: ورود این حجم از نقدینگی به بورس پیامدهای مثبت و منفی دارد که اگر بخواهیم به پیامدهای مثبت بپردازیم مهمترین آن کنترل تورم است.

وی ادامه داد: حجم عظیمی از نقدینگی در دست مردم وجود دارد که هر بار به سمت یک بازار می‌رود و باعث ایجاد التهاب و تورم در آن بازارها از جمله بازار طلا و سکه، ارز، مسکن، خودرو و... می‌شود و هدایت این منابع و نقدینگی به بازار سرمایه می تواند عاملی برای جلوگیری از التهاب بازارهای دیگر و جلوگیری از ایجاد تورم در آنها باشد.

وی مزیت دیگری ورود نقدینگی‌ به بازار سرمایه را افزایش سرمایه و تامین نقدینگی برای بسیاری از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی اعلام کرد و افزود: شرکت ها می‌توانند از این طریق تولیدات خود را رونق دهند.

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه از پیامدهای منفی ورود تعداد زیادی از افراد که آگاهی و دانش کافی نسبت به بازار سرمایه ندارند هم یاد کرد و گفت: بسیاری از سرمایه‌گذاران جدید اطلاعاتی از فراز و نشیب‌های بازار سرمایه ندارند و این امر بسیار خطرناک است.

دفتری با بیان اینکه برخی  افراد فقط روزهای مثبت‌ بورس را می‌بینند و تجربه‌ای از رکودهای این بازار ندارند، یادآور شد: این افراد باید بدانند ممکن است نه تنها انتظاراتی که از بازار سرمایه دارند محقق نشود، بلکه بخشی از سرمایه اولیه خود را نیز از دست بدهند و ممکن است بعد از این فراز و رشد صعودی، نشیب هم به دنبال آن باشد.

مدیر بورس منطقه‌ای کرمانشاه به تازه‌واردهای بورس توصیه کرد حتما دانش و اطلاعات کافی را کسب کنند و افزود: خرید سهامی که رشد قیمت بسیار زیادی داشته و این رشد توجیه اقتصادی ندارد، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

دفتری از تازه‌واردان خواست بیشتر سهامی که هنوز جای رشد دارد و نسبت به نرخ تورم و افزایش قیمت دلار هنوز رشد منطقی نداشته را انتخاب کنند و اضافه کرد: حدود 70 درصد سهام موجود در بازار چنین شرایطی را دارد و هنوز به رشد منطقی خود نرسیده‌ است.

وی درباره عرضه اولیه‌های بازار بورس در سال جاری نیز گفت: عرضه اولیه‌ها به افزایش عمق بازار کمک کرده و باعث می‌شود بتوانیم در برابر افزایش تقاضایی که در بازار سرمایه وجود دارد، افزایش عرضه را هم داشته باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
101 نفر این پست را پسندیده اند