کدخبر: ۳۳۵۵۳۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
حجم ویدیو: 8.67M | مدت زمان ویدیو: 00:01:57

واکنش تهران به ادعای «مبادله طلا با تجهیزات‌نفتی» میان ایران و ونزوئلا

اقتصادنیوز؛ سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امورخارجه ادعای مقام وزارت‌خارجه آمریکا مبنی بر «تبادل تجهیزات صنعت‌نفت با طلا میان ایران و ونزوئلا» را رد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (جمعه) با رد ادعای مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا، اظهارات بیان شده را بی اساس و در جهت زمینه سازی برای اعمال فشار بیشتر از سوی آمریکا بر دولت ونزوئلا و ایجاد اخلال و دخالت در روابط تجاری بین ۲ کشور ایران و ونزوئلا ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه افزود: دولت آمریکا که در اجرای سیاست‌های خود در ونزوئلا  از جمله تحریم اقتصادی، تهدید نظامی و اخیرا تشکیل شورای انتقالی، به دلیل مقاومت دولت و مردم آن کشور با شکست مواجه شده با ایراد اینگونه اتهامات سعی دارد در برنامه دولت ونزوئلا برای بازسازی پالایشگاه‌های آن کشور و تولید فرآورده‌های نفتی از جمله بنزین که هم اکنون به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا با کمبود روبروست، مانع تراشی کند.

گفتنی است، «الیوت آبرامز» مسئول امور ونزوئلا در دولت آمریکا، روز پنجشنبه مدعی شد که ایران از جمله در هفته جاری مشغول اعزام هواپیماهای بیشتر و بیشتری به این کشور بوده است. 

وی گفت: حدس ما این است که آنها برای این خدمات طلا دریافت می کنند. هواپیماهایی که از ایران وارد می‌شوند و تجهیزاتی برای صنعت نفت (ونزوئلا) می‌آورند، در ازای این تجهیزات طلا برمی‌گردانند.

از سوی دیگر، شبکه خبری بلومبرگ مدعی شد: دولت ونزوئلا این ماه ۹ تن طلا - معادل حدودا ۵۰۰ میلیون دلار - را در ازای خدمات ایران برای بازسازی پالایشگاه های این کشور با هواپیما به ایران ارسال کرده است.

علاوه بر این، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا چهارشنبه دهم اردیبهشت ماه با متهم کردن شرکت هواپیمایی ماهان به تحویل محموله‌های نامعلوم به دولت ونزوئلا خواستار متوقف شدن پروازهای این شرکت شد و گفت: «طی روزهای گذشته، چندین هواپیمای متعلق به ماهان‌ایر کمک‌های نامعلومی برای دولت مادورو رئیس‌جمهور ونزوئلا ارسال کرده‌اند.»

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند